Плюс решения за тяхното преодоляване
Илюстрация: Shutterstock
Хормоналният фон след бременност и раждане действително се променя, но невинаги е виновен за излишните килограми. Има неща, с които можем да се справим сами. Добре, поне можем да опитаме. Дори и самото осъзнаване какво ни пречи да отслабнем, понякога променя ситуацията.
1. Навикът да дояждаме храната на детето
Как да изхвърлиш половин купичка с крем супа от червена леща, недоядена баничка или крем карамел? А ако децата са две и при това - злояди, проблемът е налице.
Решение: Много е просто - просто не дояждайте. Приберете го в хладилника, докато мъжа ви се прибере - в наши дни рядко се срещат злояди мъже, така че оставете изяждането на остатъците на тях.
2. Недостиг на ярки емоции
Малко сте поспали-хапнали-чели книжки-пак поспали-двеста пъти сте събирали играчки... В края на деня на всеки в подобна ситуация му се ще нещо интересно, весело, вдъхновяващо, изящно дори.
Например домашна кренвиршка с майонеза! Или течен шоколад. Храненето и пазаруването са едни от най-обикновените начини да зарадвате себе си.
Решение: Това, което е в хладилника ни, е това, което ще намерим, когато ни се похапне по никое време. Заредете го с любими плодове и кисели млека - поне те няма да ви донесат още няколко удара от кантара.
3. Небалансирано хранене
Каквото и да сготвите за семейството през деня, всъщност вие ядете вечер. Просто защото обикновено през първите години на детето няма време да си приготвите нещо диетично и/или здравословно, камо ли да седнете като човек и да си го хапнете с удоволствие. Затова вечер, когато всички са по леглата, обикновено не се храните, а преяждате.
Решение: За съжаление, няма такова. Ако се организирате добре, винаги може да имате в хладилника сварени яйца или печено чисто месо, които с една салата спасяват ситуацията, без да слагат килограми. Да, киселото мляко също е решение, но цял ден само на кисело мляко - не е.
4. Навикът да хапвате за двама
В началото, защото на бебето в корема ви са му нужни витамини. След това, защото трябва да имате кърма. И после от стрес...
Решение: Количеството на кърмата не зависи от количеството храна, която изяждате (разбира се, ако тя не е под минимума ви за ден). Например здравият сън влияе много по-добре на лактацията. Но откъде да си го набавите учените не знаят.
5. Умора
Когато не се наспиваме (което е постоянно), организмът се опитва да си набави енергия чрез храната. Колкото по-малко спите, толкова повече хапвате.
Решение: Витамини и изключване на компютъра след заспиването на детето.
Текст: Саша Белкина/detstrana.ru, адаптация: Надя Горанова
Вероятно подсъзнателно мъжете се чувстват привлечени от качества, които свидетелстват за плодовитост.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари