А на тях им ги забраняваме
Снимка: Guliver / iStock
Казваме им „не лъжи“, „не хитрувай“, не прави това или онова – от чисто родителски подбуди, голяма любов или просто за възпитание – причините са достатъчно много. Но самите ние далеч не сме с чиста съвест, ето какво всъщност правим зад гърба на хлапетата.
1. Вземаме „на заем“ от касичката
„Ох, спешно ми трябват дребни пари, а в касичката на детето има едра банкнота… Няма нищо, ще я взема, то няма да види, а няма и да забележи разликата между 20 и 50 лева.“ А много често не връщаме взетите пари, не с умисъл, просто забравяме.
2. Гледаме „лоши“ филми
„Момче, това е ужасен филм, той действа на психиката. А тази комедия е пошла и бездарна“, казваме ние, а в момента, в който децата заспят, си пускаме любимия сериал. Как иначе да ни отпочине мозъкът?!
3. Гледаме анимации
Кой е казал, че анимациите са създадени за деца? Много от тях са именно за възрастни, дори подтекстът съвсем не е детски. Така че защо да не гледаме анимация, без на всяка цена да разказваме на малкото за това.
4. Играем на компютърни игри
Да, компютърът разваля зрението, игрите влияят на психиката, това децата знаят много добре. Само че те отдавна спят…
5. Обсъждаме техните приятели и учители
„Не харесвам Андрей, той псува като хамалин, а е толкова малък“, „Иван се отнася много лошо с майка си, не искам повече да играе с нашето дете“ – подобни разговори в семейството не са рядкост. А се обсъждат и възпитатели и учители, които са „твърде дебели“, „несправедливи“, „лоши педагози“ или въобще „зверове“.
Толкова е хубаво, че децата ни не чуват всичко това... иначе биха се почувствали като в зверилник.
6. Ровим в телефоните им
В телефоните, в компютрите, в профилите им в социалните мрежи. И го прикриваме с благи намерени: трябва все пак да знаем с какво се занимава детето и с кого общува.
7. Заговорничим с учителите
Тайно от децата се срещаме с учителите – да разберем какво се случва в клас или да обсъдим друг важен въпрос. И обикновено казваме: „Само не казвайте на детето, че съм идвала, нали?“
8. Подслушваме ги
Да благодарим на съвременните телефони и устройства. И често децата ни дори не се досещат, че имаме такава възможност – да следим всичко, което правят със смартфона си и другите джаджи. Но правим всичко за тяхната безопасност, нали така?
9. Ядем фастфууд
Какво повече да кажем, правим го зад гърба на децата и точка.
10. ... и сладки неща
Е, все някак трябва да намалим стреса и няма по-добър начин от хапването на малко шоколад. А на децата им се развалят зъбите от захарните изделия, което означава само едно – ние проявяваме истински героизъм, когато унищожаваме тези продукти.
11. Изхвърляме „ детско изкуство“
Разбира се, не всичко – най-добрите рисунки прилежно прибираме в папка. Но останалите листчета, на които има едно-две черни петна, изделия от пластилин, апликации със сухи листа – отиват в кофата, иначе просто няма да остане свободно място вкъщи.
Текст: Юлия Евстигнеева/detstrana.ru, адаптация Надя Горанова
Усещането за изтръпване в стомаха е реакцията, причинена от автономната чревна нервна система.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари