Без дори да се замислим
Илюстрация: Shutterstock
Малките попиват всичко, което говорим и правим. Това се случва както с добрите, така и с лошите ни навици. Дори при негативите децата изпитват още по-голям интерес да подражават на възрастните. Така че ни остава да се подпираме на правилото „бъдете такива, каквито искате да бъдат децата ви“.
А откъде да започнете? Нека да направим списък с лошите навици, които без да искаме, предаваме на децата си.
1. Агресия в жестове и думи
Често не забелязваме как, връщайки се от работа, продължаваме да държим висок тон или когато говорим по телефона, крещим продължително, ръкомахайки.
2. Зависимост от електронни устройства
Голяма е вероятността да сте от родителите, които сядат на масата и не откъсват поглед от таблета или телефона. И дори и преди лягане проверяват пощата си или дописват мейл. Тогава не се учудвайте на факта, че детето ви предпочита виртуалния свят повече, отколкото реалното общуване.
3. Нарушаване на обществените норми
Някои родители не обръщат внимание на това, че е неприемливо да влизаш с храна в книжарница, да забравиш да изключиш телефона си по време на театър или кино, да не отстъпиш място на нуждаещ се в градския транспорт. Ето това всевиждащото детско око ще превърне в норма и за себе си.
4. Лъжливи оправдания
Съгласете се, не винаги казваме истината. Особено, когато не искаме да направим нещо, което сме обещали по-рано. И това е много лесно да се направи по телефона. „Извини ме, не можем да се срещнем сега, бавя се с отчета.“ А децата виждат отстрани, че това съвсем не е така. И защо да им се сърдим в последствие, когато ни сервират същите лъжи?
5. Псувни
Най-малкото – удряте си малкия пръст на крака или случайно изпускате чаша – всъщност това не е повод за псувня, но ви идва отвътре. А децата са наоколо. И препредават тази информация на другите в училище или на двора. Така че – не им се сърдете, те са чули първо от вас какво да кажат в подобна ситуация.
6. Отношението към другите
Децата много внимателно наблюдават това – как се държите в магазина, на обществени места, зад волана, на гости. И запаметяват всички детайли. Ако лицемерничим, ако ставаме груби или агресивни, доказвайки своята правота, или наопаки – ако не можем да отстояваме правата си… И най-важното – ако не даваме любов на близки и приятели.
В заключение помислете - какви качества искате да притежава детето ви, когато порасне? След това си повтаряйте, че вие сте най-голямото наследство, което му оставяте.
Текст: Дария Жмурова/ detstrana.ru, адаптация Надя Горанова
Бавността при вземането на решение често се възприема като симптом на разстройства като тревожност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари