Как правилно да критикуваме детето

Има основни правила, които е добре да спазвате, за да не го нараните

04 Януари 2022 г.
Как правилно да критикуваме детето

Снимка: Shutterstock

Понякога детето прави неща, които не подлежат на коментар. И трябва да му направим забележка. Друг път виждаме, че то не се справя добре с нещо, което знаем, че може да направи. И отново му правим забележка. Или пък се държи по начин, който дразни не само нас, а и околните. И пак правим забележка.

В същото време, докато критикуваме детето за неща, които смятаме за важни, тайничко се обвиняваме, че го нараняваме или пък демотивираме. Има ли начин да му правим забележки, без това да се отразява на самочувствието му, но в същото време то да чува думите ни? И най-важното – не просто да ги чува, но и да се вслушва.

Ето 6 полезни съвета, които могат да ви помогнат именно в такава ситуация, когато трябва правилно да критикувате детето.

1. Не повишавайте тон

Каквото и да му казвате, не трябва да викате и крещите, а да говорите спокойно и уверено. Така ще ви обърне внимание. Когато се навикате хубаво на детето, вие реално не му помагате, а разтоварвате натрупаното във вас самите напрежение.

Помнете – не агресията, а дипломатичният тон са в състояние да накарат детето да се вслуша в онова, което му казвате и да обърне внимание на думите ви.

2. Не критикувайте детето пред други хора

Дори и да са най-близките ви приятели, баба и дядо, братовчедите и лелите. Това го унижава и то се чувства не просто засрамено, но и смазано от вашия укор. Това е най-сигурният начин да сринете самочувствието му и да го накарате да свикне да се свива в ъгъла, когато в училище го изпитват на дъската или съучениците обиждат в междучасието.

По-правилно е да му прошепнете тихичко и деликатно на ухото какво не бива да прави, но така че никой да не разбере, като в същото време предложите приемлива алтернатива, която детето веднага да хареса.

3. Без обиди, моля

Това е наистина важно, защото има изключително негативен ефект върху крехката детска психика. А ако е и постоянно, рискувате да отгледате човек, който няма да желае да се развива и ще предпочита да бъде подценяван, просто защото така е свикнал от дете.

Добрата критика винаги трябва да е положителна и градивна. Тогава тя помага и от нея има полза.

4. Забравете за миналото

Не е добре и постоянно да припомняте на детето неговите грешки. По този начин му вменявате чувство за вина и потискате силно самочувствието му. В резултат то ще расте неуверено и ще изпитва страх да предприеме каквото и да било, което е извън зоната му на комфорт.

След като веднъж вече сте обсъдили дадена постъпка, няма нужда да се връщате отново към нея.

5. Дайте му решение

Когато правите забележка на детето, не очаквайте то да отгатне какво точно се иска от него. Задължително му обяснете и ако трябва покажете, кое е правилното поведение. Но без излишни нравоучения, а като внимателно поговорите за възникналия проблем.

Полезно е да му предложите друго решение или алтернатива, които ще помогнат на детето да се ориентира в поведението си.

6. Не пропускайте да го похвалите

Още едно много важно нещо, което обаче някои родители пропускат. Колкото и да критикувате детето, намерете нещо, за което на финала да го похвалите. Така то ще повярва в собствените си сили и само ще поиска да поправи грешката си.

И най-важното – не пропускайте не само да го похвалите, а и да му кажете колко много го обичате.

Да поговорим

5 тънкости в общуването с тийнейджър

Здраве

Ограничете екраните на децата, общуването ще развие речта им

Да поговорим

Грешки в общуването, които ни отдалечават емоционално

Още от Да поговорим

Комар, който пие кръв. Снимка: Shutterstock
 

Детето пита: Защо комарите хапят

Семейство се подготвя за лятна ваканция.

Снимка: Shutterstock

Забравете за главоболието преди и по време на ваканция

Мъж и жена флиртуват. Снимка: Shutterstock

 

Идеалният татко: как да го изберем

Човек, който обича себе си

Снимка: Shutterstock

Любовта към себе си не е проява на егоизъм

Дете гледа с далекоглед от лист на книга. Снимка: Shutterstock

Правила за всеки ден: 6 стъпки към независимостта

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

A$AP Роки и Риана

Снимка: Getty

Майка храни бебето си с пюре. Снимка: Shutterstock

Сашо Кадиев и Кати. Снимка: Instagram

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка храни бебето си с пюре. Снимка: Shutterstock

Здраве

9 правила за захранване

Когато бебето навърши 5-6 месеца е време да се запознае с храната за „възрастни“

Сашо Кадиев и Кати. Снимка: Instagram

Заедно

Сашо Кадиев заведе дъщеря си в Китай

Пътешествието им започна от Гуанджоу

Комар, който пие кръв. Снимка: Shutterstock
 

Мнение на специалиста

Детето пита: Защо комарите хапят

Как да обясните поведението на кръвопийците

 

Букет глухарчета, чаша кафе, разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

Мъж и жена флиртуват. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Идеалният татко: как да го изберем

Какво трябва да ни води в избора

Майка храни бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Захранване на бебето по нови правила: какво се промени

На каква възраст и с какви храни да започнете

Нора Шопова. Снимка: Instagram

Заедно

Топмоделът Нора Шопова гушна момиченце

Първата българка украсила корицата на „Вог“ стана майка за втори път

Рисунка на ученик от пети клас на 73 основно училище в София

Елизабет Олсен. Снимка: Getty

Заедно

37-годишната Елизабет Олсен очаква първо дете

Със съпруга си Роби Арнет са заедно близо 10 години

 

Букет глухарчета, чаша кафе, разтворена книга. Снимка: Shutterstock

 

Жена се мери на кантар.

Снимка: Shutterstock

Здраве

7 лоши навика, които забавят метаболизма

Тялото не е виновно, ако напълнеем или отслабнем: всичко зависи от нас и често дори не го осъзнаваме. Ето и причините!