Ето какво трябва да направите и какво не бива правите, ако си повишите глас пред малчуганите
Снимка: Shutterstock
Да се спори и дори да се стига до кавги се случва на почти всяко семейство. Психолозите казват, че това заздравява връзката, когато е в разумни и премерени дози, стига да приключва с примирие и взаимен толеранс. Как обаче стои въпросът, когато на този спор или кавга присъстват децата?
Какво още трябва да знаем, защото дори и не сме стигали до подобни диалози (или монолози), все някога може и да ни се случи?
Снимка: Shutterstock
6. Обяснете на детето, че такива неща се случват, но по-важното е, че отминават
„Препоръчвам да отделите време веднага след словесната битка, за да успокоите детето. След бурята е от съществено значение да го вземете в себе си, да го гушнете и да му кажете: „Виж, може да се случи, мама и татко да се скарат, обаче те много те обичат“, казва Анна Копола де Вана.
Опитайте да му обясните, че възрастните понякога са малко странни. И това са неща, които им се случват, но пък отминават и се забравят. Също като раничката му на коляното при падане, от което вече не е останал и белег.
7. Не забравяйте, че дори най-малките попиват напрежението
С по-голямото дете може да разговаряте, защото то ще опита да ви разбере. С дете в предучилищна възраст успокоението трябва да се изрази с думи, поглед и гушкане. Но какво да правите, ако неволният свидетел на спора ви е много малък?
„Още преди да навърши година, детето усеща промяната на звуците и движенията, нюансите в тоновете на гласа, начина, по който родителите се гледат, напрегнатите жестове на ръцете“, обяснява психологът.
Животът на всяко малко дете се състои от ритми, звуци, шумове в къщата. Високите тонове на гласа за него са писък. И то сериозно може да се изплаши от тях.
От съществено значение е да го успокоите чрез невербален език. Просто го разтърсете, прегърнете и му предайте с ръце и глас, че случилото се не е нещо лошо.
8. Независимо, че обикновената кавга не е трагедия, детето страда от нея
В „несъвършения“ семеен живот, ако детето е утешено правилно, спорът не е краят на света. Но в същото време не трябва да подценяваме дестабилизиращия ефект, който кавгата между родителите може да му окаже.
Детето възприема мама и татко като цветна кутия, от която то е част. „Кутията е сбор от цветовете и качествата на двамата родители - бащата например е по-закачлив, а майката по-регулираща. Сборът от характеристиките на родителите има успокояваща функция за детето. А когато те се карат, тази кутия, която е емоционалното и релационно пространство на детето, започва да се руши. И това поражда страх и усещане за самота, тъй като кутията му дава чувство за принадлежност към това семейство“, обяснява експертът.
Снимка: Shutterstock
9. Опитайте да не допускате проблемите ви в отношенията да стигат до ушите на децата
Понякога е трудно да се избяга от кавгата, но когато проблемите са свързани с двойката, те трябва да се разрешават в отделно пространство, тоест в друга стая и далеч от очите и ушите на децата.
Според психотерапевта не е добре да поставяме децата пред ситуация, която ги плаши, а конфликтът между възрастните е точно такъв модел.
10. По отношение на образованието, опитайте да намерите общо решение
Когато в центъра на дискусиите е образованието на детето или теми, които го засягат пряко, още по-лошо е да го поставите в състояние да се превърне в свидетел на взаимните ви обвинения. Родителите трябва насаме да обсъдят съответните си позиции, достигайки до единно решение.
„За всяко дете е важна идеята, че има нещо като „родителски съюз“ относно това, което пряко го засяга“, твърди психотерапевтът.
Но ако въпреки всички добри намерения на родителите бурята избухне, винаги е по-добре, от гледна точка на експерта, да дадете на децата най-близкото до истината обяснение.
„Родителите трябва да се научат да намират думи, които галят, които са нежни и ефективни, които действат като билки, лекуващи раните“, съветват Анна Копола де Ванна.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари