Нанеси се при мен

7 неща, които трябва да обсъдите с партньора си, преди да започнете съвместен живот

22 Април 2020 г.
Нанеси се при мен

Снимка: Shutterstock

Когато двама души се готвят да живеят заедно, това е голяма стъпка, предизвикателство и същевременно тръпка и радост. Това е сериозен етап в съвместния ви живот и определено ще се отрази на емоционалното ви състояние. Затова е важно да сте подготвени. Ето за какво е важно да поговорите с партньора си ,преди да предприемете тази важна стъпка:

1. Дългосрочни планове

Преди да заживеете заедно с половинката си, е добре да обсъдите дългосрочните си планове, кой как вижда бъдещето си - за себе си и съвместно. Дори да ви се струва, че е прекалено рано за подобен разговор, важно е да го проведете, за да не се окаже после, че сте на съвсем различна страница. И двамата трябва да знаете накъде отива връзката ви и какво да очаквате от нея. С други думи, отговорете си на въпросите планирате ли да се ожените например и да имате деца.

2. Пари

Финансовият е един от най-важните въпроси в една връзка. Може и да си повтаряте, че любовта е най-важна, но рано или късно парите и битовизмите навлизат в отношенията ви и е добре да знаете предварително какво да очаквате. Една от най-честите причини за развод е именно финансовият фактор в едно семейство. Затова е много важно да познавате навиците на човека отсреща – дали е тип спестовник или обича да пръска пари за ненужни вещи. Също е важно да обсъдите дали ще имате общ или индивидуален бюджет – особено ако двамата имате драстично различни доходи.

3. Отговорности по домакинството

Освен ако единият от вас не е вманиачен по чистенето например и държи да върши тази работа сам, е важно да обсъдите кой какво би могъл да върши вкъщи. Добра идея е да си направите списък със задължения – кой ще готви, кой ще мие чиниите, кой ще чисти, кой ще пазарува, кой ще изхвърля боклука и т.н., като, разбира се, можете да се редувате, ако прецените. Може и да ви звучи глупаво, но рано или късно това може да се превърне в повод за семеен скандал, така че защо да не си го спестите?

4. Домашни любимци

Поговорете си дали имате намерение да си вземе домашен любимец. Не, не всеки е привърженик на тази идея и обича животни вкъщи. Така че определено не се подразбира, ако случайно си мислите така. Особено ако единият е израснал с космат приятел, а другият никога не е имал, бъдете сигурни, че ще бъдете на различно мнение по този въпрос и тогава е важно да проверите дали можете да постигнете някакво споразумение и кой от двама ви е готов да отстъпи.

5. Гости

Не всеки обича да има гости. Ако вие сте от хората, които не могат без шумни компании всяка вечер или през вечер, не е лошо да обсъдите това с партньора си. Едно е да излизате по срещи и да се виждате с приятели от време на време, съвсем друго е да живеете заедно и да приемате гости всяка вечер. В зависимост от общите ви навици вземете заедно решение дали приятелите и роднините ви са добре дошли по всяко време или само при изрична покана от ваша страна.

6. Спане

Да спите в едно легло, е вероятно едно от най-хубавите неща, които можете да споделите с партньора си. Прегръдките и допирът спомагат за отделяне на хормони на щастието и със сигурност заздравява връзката ви. Само че има хора, които имат странни навици нощно време – някои са сомнамбули, други спят изключително леко и се будят от най-малкия шум или движение, трети спят на запалена лампа, четвърти предпочитат да спят самостоятелно. Особено ако единият хърка например и смущава съня на другия, това може да стане реална причина за раздяла. Обсъдете навиците си и предпочитанията си, свързани с нощния сън, за да няма неприятни изненади.

7. Странни или дразнещи навици

Захвърлени чорапи по земята, неизмити чинии в мивката, трохи в леглото, разхождане по бельо из къщата и т.н., и т.н. Всички имаме навици, които за другите може да изглеждат странни и дори да не могат да ги преглътнат и приемат. Съвместният живот с партньора изкарва на показ всички тях, няма как да ги скриете, затова е важно да се познавате достатъчно добре и да споделите с половинката си какво обичате и какво не обичате да правите. Също така, ако нещо ви дразни у партньора или забележите някаква черта от характера му, на която досега не сте обръщали внимание или просто не се е проявявала, е добре да си кажете. Премълчаният проблем става двоен проблем.

И все пак да не забравяме, че съвместният живот е компромис и добро желание, не само любов. Любовта е това, което ви е събрала заедно, но нека навиците не са това, което ще ви раздели.

Да поговорим

Бъркаме ли любовта със страстта?

Да поговорим

Щастието също е въпрос на тренировки

Още от Да поговорим

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Защо летните лагери са полезни за децата

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Понякога просто решаваме, че някой е лош, добър или сприхав, а не се интересуваме дали наистина е такъв.

Снимка: Shutterstock

Как ни вредят етикетите

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Мъж и жена спорят разгорещено. Снимка: Getty

 

7 причини, поради които връзката завършва с пълно фиаско

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене