Приземяване с корона

Животът на пауза води до финансов колапс и преосмисляне на щастието

23 Март 2020 г.
 Приземяване с корона

Снимка: Личен архив

Фрилансър съм вече втора година, което значи, че владея желязната самодисциплина, която човек трябва да има, за да работи от вкъщи. Когато зад гърба ти няма корпоративна машина, която да те бута и да програмира деня ти, ти си шефът. Ти избираш дали да изгледаш епизод от любимия си сериал в паузата между няколко задачи, или да отметнеш всички, за да можеш после с чиста съвест и кеф да изгледаш цял сезон. И така банковата ти сметка в края на месеца да не е рехава като зъбите на първолаче. В този смисъл, когато държавата обяви извънредно положение заради коронавируса, аз се оказах „родена“ под карантина. Работният ми режим и сега не е по-различен от преди. Осми ден на изолация, а бачкам на пълни обороти от удобното си кухненско кресло и генерирам текстове в обем за седмично списание. Това не значи, че животът ми не е на пауза.

Пандемията удари:

- Самолетните ми билети за Рим. Резервирах първите дни на януари с нагласата, че на рожденния си ден през април, ще празнувам себе си в задушевно квартално ресторантче, на карирана покривка, с най-семплата и вкусна пица на света, докато сервитьор с тлъсти мустаци ми долива совиньон блан, дъщеря ми се чуди колко „коли“ има в Колизеума над разкошен домашен сладолед, и разговорите на съседните маси създават атмосфера като на футболен мач.

- Пътуване до Брюксел и още по-очаквано приземяване в Плевен за рожденния ден на племенницата ми. Получавам клипче със семейството ми с торта около масата, докато пиша този текст, и усещам колко ми липсват. Истерията около децата, подсвиркването на брат ми, тропането на тигани, неизбежната жълта тениска на майка ми, препотена три пъти от търчането след Овена, който днес става на две годинки. Малките битовизми в основата на големите връзки. Стискам палци да ги преживея за Великден, ако ни върнат свободата на движение между градовете.

- Приходите ми. Април ще е месец в оцеляване на ръба на мининмума, а май и юни положението ще е на мускул и фотосинтеза.

- Ремонтът у дома. Коридорът ми прилича на декор от първия „Трейнспотинг“ заради зле свалените тапети, които уж трябваше да доизчистя, докато дойдат майсторите. Уговорката ни „да се чуем преди уикенда“ за смяна съвпадна с петъка, в който обявиха извънредно положение и животът се качи на трупчета.

- Обзавеждането на детска стая, която в момента ползвам за нещо средно между склад и домашен фитнес. Не мога да поръчам мебели, без да съм ги пипнала, огледала и затиснала с поне едно присядане на живо, така че и тази трансформация у дома е на изчакване.

- Уикендите "И аз съм човек". Понеже бачкам и през уикенда, неделя е моят официален почивен ден. Пренастроих ангажиментите си така, че от събота късен следобед спонтанните забежки в околностите на София, киното по никое време, и танците с дъщеря ми да не са мираж.

Какво ми донесе:

- Абсолютен кеф, от факта, че контролирам деня си на 100 %. Структурираното ежедневие е най-стабилната котва, която не ти позволява да потънеш, независимо дали си в пандемия, в депресия, в какъвто и да е кофти епизод от живота си. Ставам по едно и също време, вместо пижама слагам лежерен спортен екип, с който в нормално време бих отишла и на среща с клиент. Преди познатите ми се шегуваха, че съм като италианска домакиня, защото се пръквах с токчета и спирала  в парка. Сега слагам фон дьо тен. Не е за касиерите в магазина, пред който ще чакам 30 минути, за да вляза, нито за кучкарите в парка. За мен е. Дребен гъдел, който ме кара да се чувствам добре.

- Време за спорт. Затвориха фитнеса ми, но използвах инерцията от тренировките за упражнения у дома. Такива ми даваше и треньорът ми, прости, но гениални неща, които можеш да правиш навсякъде без екипировка, стига да имаш пространство два на два метра. Сега компенсирам всяко отваряне на хладилника с клекове, планк и други дребни гъдели, които ми помогнаха за десетина дни да вляза в няколко чифта стари панталони.

- Спокойствие и още по-желязна себеоценка. Когато светът е замръзнал, умират хора и в парковете има полиция, която ти припомня, че кучето не е легално извинение за излет, се бачка в извънредно положение. И, за да се бачка добре, не бива да има злоупотреби с правомощия  и думи. Знам точно колко струва всяка минута от времето ми и в какъв авторитет или идея съм готова да го инвестирам, ако е за компромисни пари. Казвам „Не“ по-често от „Здравей“ и това работи за мен. Във всеки един смисъл.

- Свиване на рамката, но не и на целите. Знам, че мога да живея и с 2, и с 200, и че ще живея добре и в двата случая. Въпрос на настройка, без която си камикадзе, ако работиш за себе си. Знам, че каквото и да се случи, ще живея на плажа през август с дете, куче и минимум мобилни комуникации. И това ще бъде най-хубавият ми месец в годината, защото така или иначе лавирам от гората на къмпинга до дюните и съществувам в режим на дистаниця и заедност в едно. Щастието за мен е събрано в снимката над материала, само дъщеря ми я няма в хипарския кадър, защото играе наоколо, или пак е отишла до Лозенец да продава рисувани камъчета със съседите.

- Чистка на познатите и излишния шум в телефона. За да има чистка, значи нещо е било дълбоко сбъркано по начало, или просто е надраснато и изчерпано като ниво на отношения. Връщам обаждания на незаменимите трима души, които ми звънят по-често от майка ми да питат как съм и да ми споделят деня си. И се чувствам прекрасно.  

- Време за музика. Обичам я, тя е моят център. Нищо патетично, просто съм от хората, които от последните си 100 лв 50 ще заделят за два албума на любими артисти. И когато си ги пуснат, у дома ще влезе трети човек, напук на карантината. Купих си Coldplay и Ед Шийрън. Няма такъв гъдел за душата. Когато имаш сетива за изкуството, никога не си сам. Никога.

Надежда Попова

Още от Да поговорим

Колкото по-рано започнете прегледите при зъболекар, толкова по-добре.

Снимка: Shutterstock

Първото посещение при зъболекар

Оказва се, че носенето на очила е плюс, а не минус.

Снимка: Shutterstock

Според изследванията жените с очила са по-търсени

Някои факти за новородено могат да ви учудят.

Снимка: Shutterstock

6 любопитни неща за новородените

Снимка: Getty

Заменете командите с хитри предложения

Фокусирането върху силните страни на вашето дете има множество ползи.

Снимка: Shutterstock

Защо да се фокусирате върху силните страни на вашето дете

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Колкото по-рано започнете прегледите при зъболекар, толкова по-добре.

Снимка: Shutterstock

Мъж и жена ядат пица. Снимка: Getty

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж и жена ядат пица. Снимка: Getty

За семейството

Как да съхраним брака след 10 години съжителство

Връзката между двама души е сложен процес, който изисква работа

Някои факти за новородено могат да ви учудят.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

6 любопитни неща за новородените

Може би не знаете това или сте го чували, но не сте обръщали достатъчно внимание, преди самите вие да имате дете

Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Заменете командите с хитри предложения

Как да накараме детето да ни слуша

Ед Уестуик и Ейми Джаксън. Снимка: Instagram

 

Новини

Звездата от "Gossip Girl" Ед Уестуик с пищно предсватбено парти

Актьорът се сгоди за любимата си Ейми Джаксън през януари

Бебе с майка си. Снимка: Getty

 

Здраве

6 признака на родова травма, които ви преследват цял живот

До 10% от бебетата ги получават по време на раждането

Робърт Патинсън и Суки Уотърхаус. Снимка: Getty

 

Новини

Звездата от "Здрач" Робърт Патинсън стана татко за първи път

37-годишният актьор и годеницата му, моделът Суки Уотърхаус, се сдобиха с първа рожба

Отворена книга, кафе и иглики. Снимка: Getty

Ученик показва отличен успех. Илюстрация: Getty

 

Образование

Синдромът на отличника

Плюсовете и минусите на това детето да е пълен отличник

Във фазата на съзряване е важно да подкрепяме децата.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Тийнейджъри: хормони и излишни килограми

Как правилно да реагирате като родители в този деликатен период