Няколко полезни съвета ще ви помогнат да организирате всичко по най-добрия за всички начин
Снимка: Shutterstock
Съветите са на американски специалисти, които са изготвили този кратък наръчник за „работа от дома, въпреки децата“, след като новата ситуация, провокирана от пандемията, наложи това.
Вероятно за хората, които все още нямат деца или децата им са отдавна пораснали, преместването на офиса в жилището не е нещо кой знае колко страшно.
Питайте обаче тези с малки деца, които трудно могат да се концентрират върху задачите си, защото все нещо „страшно“ се случва и не търпи отлагане: „Мамо, а пък тя ми взе количката и я хвърли в боклука“, „Гладен съм!“ (съпроводено с драматично повишаване на тона), „Не съм рисувал по кучето, то така си беше“, „Имам пиш“, „Опппааааа…“ (последното е най-плашещо, защото обикновено крие някаква беля).
Не само обаче родителите с мъници имат затруднения. Тези с по-големи деца, които учат дистанционно, също трябва да бъдат в готовност по всяко време на деня за изненади: „Госпожата поръча да направим палачинки за часа по Технологии и предприемачество, да снимаме как ги правим и да й изпратим видеото. Обаче аз не мога да правя палачинки, ще ми помогнеш ли?“, „Трябва да науча едно хоро по физическо, ще ми покажеш ли стъпките, че не го разбрах“.
А в същото време служебната работа не търпи отлагане. Как да процедирате, за да може всичко да върви по план?
Ето съветите на американските специалисти, които са напълно приложими и у нас.
Снимка: Shutterstock
Рано пиле, рано пее
Първо правило - станете ранобудни. Независимо, че сега не се налага да пътувате и да подготвяте децата за училище, защото всичко е на един клик разстояние, не губете своите навици и не се излежавайте. Защото това е просто загубено време, което после ще ви притисне много неприятно.
Дори може да станете малко по-рано от обичайното, още докато децата спят, и да отхвърлите тогава някои от планираните дейности, които изискват работа с документи и максимална концентрация.
Бъдете гъвкави
Когато работите от вкъщи с деца, които се мотаят постоянно около вас, трябва да проявявате не само хитрост, но и гъвкавост, за да успеете да се справите в ситуацията.
Направете си ясен работен план за деня, но имайте готовност за всякакви извънредни ситуации – от кавги между децата до нещо, което изисква вашата наистина бърза реакция.
За да не разстрои това плановете ви, просто оставете между отделните задачи повече празно време, което ще компенсира евентуалните прекъсвания.
Направете си смени
Ако и двамата работите от вкъщи, може да се възползвате от това и просто да си направите смени. Така, докато единият се занимава с децата и другите домашни задачи, другият ще може да свърши на спокойствие своите ангажименти.
Не е нужно тези смени да са като в реалността – по 4, 6 или 8 часа. Може да се разменяте на всеки 2 часа. По този начин ще получите и кратка почивка от задачите си, което ще ви освежи и след това ще можете да се заемете с нови сили и идеи.
А миговете, когато децата спят следобедния си сън, гледат любимото си анимационно филмче или са се заиграли мирно и кротко, използвайте не за работа, а за кратка почивка. Защото и вие имате нужда от такава, иначе няма да усетите кога сте се преуморили.
Сътрудничество – ключ към успеха
За децата е истинско щастие да бъдат по цял ден с мама и татко. Това е и причината те постоянно да се въртят около тях, да ги прекъсват и да опитват да привлекат вниманието им. Така че не им се сърдете.
Но е важно да поговорите с тях и да им обясните какво се случва, защо сте у дома и как е важно да свършите своята работа. Уточнете, че няма да сте заети през цялото време, а ще има много моменти, когато ще може да си поиграете и да правите заедно интересни неща.
Превръщайки децата в свои съюзници в тази „игра“, вече сте спечелили половината битка. Защото те ще знаят, че ще настъпи момент, когато ще бъдете само на тяхно разположение. И ще ви досаждат много по-малко.
Но е добре да са наясно и с това, че когато мама и татко се взират съсредоточено в компютъра или говорят по телефона, не бива да бъдат прекъсвани. Ясните правила ще им помогнат да се ориентират в ситуацията. Но трябва да бъдат наистина така обяснени, че и най-малките да ги разберат.
Снимка: Shutterstock
Награди и съвместни дейности
Добре е от време на време децата да получават дребни награди, ако са успели да се справят отлично в тази ситуация. Но все пак не прекалявайте и не разглезвайте малчуганите, за да не усетят номера и да не започнат да го използват, за да ви манипулират.
Но пък може заедно да си измислите различни дейности, които да правите съвместно и които да носят радост и удоволствие както на вас, така и на децата. Това е не само приятна отмора между две задачи, а и укрепване на връзката ви.
Бъдете подготвени и с различни идеи за самостоятелни занимания, които да им предложите в момента, когато усетите, че започва да им доскучава. Така ще се предпазите от твърде чести прекъсвания на работата.
Споделени пространства
Идеалният вариант е всеки да си има своя стая или поне кътче, в което да може да се изолира и да работи на спокойствие. Това се отнася и за големите деца, които учат и имат също нужда от тишина и спокойствие, за да се съсредоточат.
Ако се налага обаче да делите една стая и няма много опции за по-голямо пространство, може просто да направите условна изолация по хоризонтал и вертикал – със саксия с някакво цвете например, която да поставите между двамата работещи (хоризонтална изолация).
За децата най-добре е в такава ситуация да обособите кът за игра на земята (вертикална изолация), защото ако са на масата до вас, по-често ще се сещат да ви прекъсват. А когато са на пода, те ще се концентрират върху играта много по-дълго.
По материали от Qui Mamme
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари