Кои ограничения вредят на личността му, според експерти
Снимка: Getty
Желанието да защитим детето е абсолютно нормално. Но прекомерната защита и желанието да го направим хрисимо и послушно, може да ни изиграе жестока шега.
Ето съветите на експерт кои родителски забрани само пречат на възпитанието на личността и кои действия на детето не трябва да се ограничават.
Ако родителите насърчават първите стъпки на бебето, другите прояви на независимост често ги плашат.
Много по-лесно и бързо е вие да нахраните, съблечете и облечете бебето, отколкото да му позволите с часове да се упражнява, докато успее само. А после се чудим: защо то расте безотговорно и прехвърля грижите върху другите?
Защото в детството вие самите сте го лишили от възможността да поема инициативата.
Понякога въпросите на детето могат да изглеждат глупави и досадни за мама или татко. Или то настойчиво да пита едно и също и да повтаря само „Защо?“
Преди да откажете, помислете: докато е малко, вие сте единственият му източник на знания за света около него.
Ако не му давате отговори, в бъдеще ще му бъде трудно да говори за проблемите си. То ще омаловажи значението им, защото помни от детството: въпросите, които го вълнуват, могат да предизвикат раздразнение.
Емоциите са един от начините, детето да покаже на света как се чувства. Ако възрастните знаят как да контролират процеса, хлапетата са все още са твърде наивни. Ако родителите им забраняват да показват емоциите си - да плачат, да се страхуват, да се смеят на глас и да бъдат себе си, в бъдеще е възможно те да се притесняват, да се задоволяват с малко, да се страхуват да се докажат в живота и да постигнат по-високи цели.
Снимка: Getty
Цапането, падането и ставането са начин за опознаване на света. Така детето трупа опит. Раните и охлузените колене го учат да бъде по-внимателно. Мръсотия, пясък, вода му показват, че всичко това е около него.
На върха на хълма за първи път то изпитва чувство на опасност и риск. Разбира се, всеки родител иска да предпази детето от горчиви последствия. Но като го лишавате от усещания, не очаквайте от него да израсне свободен, силен и успял човек.
;Детството минава много бързо. Не пречете на детето да се наслаждава на безгрижието.
Ако безкрайното му препускане из къщата ви дразни, знайте, че в момента то укрепва физическата си форма и здраве.
Човек, който се страхува да направи грешка, не е експериментирал много в детството. Най-вероятно, когато е бил малък, над него е стоял възрастен, който постоянно е бързал или му се е карал, че си е закопчал неправилно якето.
Разбира се, струва си да му обясните, че е постъпило грешно, ако се налага. Но се опитайте да не го правите от позиция на силата.
Детето винаги трябва да има свобода на избор. Не го спирайте да казва „не“. Напротив, от ранна възраст е необходимо да му обясните, че има право да откаже, но трябва да обясни причините и да се аргументира.
Колко много проблеми в живота на възрастните биха могли да бъдат избегнати, ако не се бяхме срамували да кажем „не“!
Научете детето си да казва „не“. Тогава и в училище, и в живота по-късно то ще защитава своите граници.
Снимка: Getty
„Няма да станеш от масата, докато не си изядеш всичко!“ Такъв подход води до сериозни проблеми със стомашно-чревния тракт и формира неправилно хранително поведение.
Храната е начин да задоволим глада и да дадем на тялото си полезни вещества. Колкото по-рано детето научи това, толкова по-малко проблеми ще има по-късно с теглото и хранителните навици.
Всяка връзка трябва да се гради на доверие. Ако следите всяко движение на детето, ако постоянно го контролирате и нарушавате границите, то ще се затвори.
Тайните са част от личното пространство, което родителите трябва внимателно да пазят. Хлапето ще ви разкаже някои от тайните си, когато сметне за добре.
Има време за учене, музика, кръжоци. И има време за почивка. Детето трябва да избере как ще го изразходва, иначе как ще разбере, че възстановява ресурсите си качествено?
Тези, на които в детството не са им разрешавали просто да лежат на дивана (в края на краищата винаги е по-добре да мият пода или чиниите), по-късно в живота не знаят как да балансират работата и свободното време. Те по-лесно стават жертва на синдрома на прегарянето и по-често намират утеха в бързо „презареждане“: храна и алкохол.
Детето няма да остане на вашите грижи за цял живот. И ако това се случи, вие самите няма да сте щастливи. Затова свикнете да гледате на сина или дъщеря си като на отделен човек.
Направете всичко, за да израсне като самостоятелна и хармонична личност.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари