Това е полезно за развитието на детето и то в дългосрочен план
Започнете да учите малкото на ред още от най-ранна възраст.
Снимка: Getty images
Как да научите на ред детето в детската стая, дневната, кухнята, антрето? И да успеете да се преборите с досадното събиране на играчки, материали за рисуване и каквото още се сетите, разхвърляни из цялата къща, след като най-после сте приспали малчугана?
Лесно е! Ето още 10 полезни идеи, които ще ви помогнат под формата на игра да научите детето на ред в дома. Ползите са не само практични, но и важни за развитието му в дългосрочен план.
Контейнерите са изключително удобни за детската стая.
Снимка: Shutterstock
Те са изключително полезни в детската стая, защото по-едрите играчки също се нуждаят от прибиране. Ако имат капаци, ще си спестите натрупването на прах, а детето ще може да ги ползва и за седене. Но пък това ще го научи да не оставя играчки във всички посоки, а да ги прибира вечер в контейнерите.
Когато само се убеди, че на другия ден много по-лесно открива любимата играчка, то постепенно ще започне да ги подрежда, без да се налага подканяне от ваша страна.
Със сигурност сред играчките на децата ще има и такива с магнити. Вместо да им търсите място, може да подходите по-атрактивно и да предложите на малчугана да ги нареди върху магнитна стена, опитвайки да пише прости думички, да „рисува“ картини или нещо друго забавно. Най-лесната и бърза магнитна стена, каквато има във всеки дом, е хладилникът.
Почти всяко дете има поне един такъв костюм или карнавален аксесоар. А дали ще е от Хелоуин, Коледа или тематично парти, няма значение. Проблемът е, че обикновено този костюм се използва 1-2 пъти в годината. През останалото време заема място някъде.
Може да решите този проблем по интересен и забавен начин. Превърнете костюма в декорация за детската стая. Дори може заедно с детето да му измислите място, а не пречи понякога то да го използва и в игрите си.
Може би имате такива, в които преди сте държали подправки, ориз или нещо друго, но по една или друга причина сте решили да ги подмените. Не изхвърляйте старите, а ги превърнете в контейнери за най-дребните играчки, рисувателни материали и такива за апликации.
Така ще бъде много по-лесно и прегледно за детето, когато реши да използва съдържанието им. И постепенно ще свикне да връща всичко на точното място.
Още един забавен вариант, който помага за бързо обличане и по-малко разхвърляне на дрехите в детската стая.
Ако имате скрин с няколко чекмеджета в това помещение, може да го използвате по малко по-различен начин. Заедно с детето направете хартиени стикери за всеки ден от седмицата. Залепете първите няколко на чекмеджетата (в зависимост от броя им). А след това, отново заедно, изберете подходящото облекло за тези дни.
Оставете детето само да преценява коя дреха с какъв аксесоар да комбинира. Така се учи на естетика, тренира своето мислене и самостоятелност, и в същото време се забавлява, защото за него изборът на дрехи по този начин е и игра.
Първо – те имат дръжки и се пренасят много лесно от едно място на друго. Второ - могат да бъдат в различни размери, за да побират съответстващите по големина играчки и други дреболии. И трето – предлагат удобство по време на игра, без да тежи след това прибирането и подреждането. В кофичките могат да бъдат селектирани играчки не само по размер, но и по вид, подходящ за дадена игра. Това предполага, че детето ще ги използва без да роди из тях и да ги разпилява из цялата къща. И неусетно се научава на ред, а така също и на разумна селекция.
Не става дума за обикновени табулетки, а за такива, в които детето може да прибира различни предмети. По този начин пестите и пространство, защото имате подобие на контейнер, но предлагащ удобството на табуретките.
Столчетата могат да бъдат в различни цветове (като ориентир за съответните играчки) или да са със закачливи шарки на любими анимационни герои.
Може да научите детето от малко как да закача дрехите си правилно в гардероба.
Снимка: Shutterstock
Добра идея е да разполагате с мини гардероб в детската стая, в който дрехите да бъдат подредени на закачалки и купчинки по вид. Това е много полезно, дори и за малки деца, тъй като ги учи лесно да правят избор, но и на самостоятелност. А в една определена възраст те ужасно силно искат да правят всичко сами.
Вместо да ги спирате или да бързате да им помагате, предложете да отворят гардероба и сами да подберат дрехите си за деня. Разбира се, предварително направете една сезонна селекция, за да сте сигурни, че няма да има грешни решения. Но пък си спестявате и неприятното тръшкане сутрин, когато детето отказва да се облича. С гардероб и личен избор нещата стават доста по-интересни и интригуващи.
Със сигурност сред играчките на децата ще има и такива с магнити. Вместо да им търсите място, може да подходите по-атрактивно и да предложите на малчугана да ги нареди върху магнитна стена, опитвайки да пише прости думички, да „рисува“ картини или нещо друго забавно. Най-лесната и бърза магнитна стена, каквато има във всеки дом, е хладилникът.
Всяко дете мечтае за такава. А причината е, че палатките са своеобразно убежище за детето, където то може да играе, да се скрие, да се изолира и да чете книга (в една по-напреднала възраст).
Палатките обаче имат и още едно практично предназначение. Те могат да приютят през нощта всички играчки, които нямат свое място, и така стаята да не изглежда разхвърляна. Така че ползата е наистина голяма, затова е добре да помислите и в тази посока.
Не, той изобщо не е непотребен, а с малко фантазия може да бъде превърнат в истински шедьовър, в който детето да събира най-ценните си играчки или да го използва като магическа кутия. В него например, може да бъде подреден истински дом за куклите, който ще се разкрива след отваряне на куфара.
Деси Тодорова по материали от Nostro figlio
Бавността при вземането на решение често се възприема като симптом на разстройства като тревожност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари