Поверителният разговор ще даде на жената увереност, че в труден момент ще има на кого да разчита
Мъж и жена обсъждат бъдещето. Снимка: Shutterstock
Появата на дете е нов етап в отношенията между мама и татко и тест за издръжливост.
Житейските истории са различни, но най-често жената, която очаква бебе, е по-уязвима – тя трябва да се грижи за здравето си (не се знае как ще реагира на стреса по време на бременност) , емоционалният ѝ фон е нестабилен, а често има и финансови притеснения.
Ето защо е много важно да сте 100% уверени в партньора си в живота - и обсъдете предварително дали гледате на предстоящите трудности по един и същ начин.
Поговорети за:
Готов ли е един мъж да стане глава на по-голямо семейство, което трябва да осигурява материално. Нужни са стабилни приходи.
Може би бъдещият татко е готов да вземе отпуск по майчинство и да се грижи за бебето, докато мама печели пари?
Има и трети вариант: баба или бавачка да седи с бебето, а двамата родители да работят.
И четвърти: мама да съчетава отпуската по майчинство и работата.
Това са много важни въпроси, които могат да имат много решения. Но е по-добре да се разберете предварително, за да няма изненади по-късно.
Родителите трябва да бъдат съмишленици. Важно е детето да расте в една координатна система.
И когато мама казва едно, татко казва друго, за хлапето е трудно да разбере кого да слуша и как да се държи.
Между другото, това са идеални условия за отглеждане на манипулатор. Мама води сина си на клуб по танци, а татко на бокс, мама не позволява бонбони, а татко купува шоколад, когато има възможност.
Изглежда, че това са дреболии. Но несъгласията на възрастните и разминаването на мненията им по важни въпроси, се отразява на поведението на детето.
Обсъдете и решете дали детето ще ходи на детска градина или ще бъде вкъщи с бавачка?
Трябва ли да му се осигури ранно развитие или не трябва да се прави вундеркинд?
Снимка: Shutterstock
Ако детето спи до родителите, това малко улеснява живота им. Съвместният сън е много важен за бебето. То има нужда да усеща мама наблизо дори по време на сън, това му дава чувство на сигурност и минимизира стреса.
Също така е полезно за татко да формира привързаност към детето.
За мама удобството е, че не е нужно да става много пъти през нощта до креватчето, за да нахрани и успокои бебето.
Но таткото също може да има собствено мнение - може би няма да успее да се наспи през нощта и ще се наложи да отиде недоспал на работа.
Всички жени преживяват бременността и раждането по различен начин. Една се нуждае от време, за да възстанови здравето си, друга има психологически проблеми.
В идеалния случай, поне през първия месец след раждането, младата майка трябва да има помощник в домакинството.
Кой ще поеме тази роля? Може би близък роднина или външен човек? Ако не, готов ли е бъдещият татко да поеме част от домакинските задължения – пране, чистене, приготвяне на вечеря и т.н.?
Защото се случва таткото да се прибере гладен от работа и да чака да му приготвят вечерята и да му я сервират на масата.
Снимка: Shutterstock
За някои татковци всичко – пелени, памперси, мляко, шишета, е стресиращо. Така се държат мъжете, които не искат да поемат отговорност.
Попитайте съпруга си какво мисли по този въпрос.
Добре е предварително да се съгласи да участва и да помага.
Първо, можете да му покажете как се сменя памперса, как се преоблича бебето, как се храни и къпе.
Мъжът няма майчински инстинкт, така че любовта му към детето се ражда от ежедневните грижи. Колкото е по-ангажиран с бебето, толкова по-силна ще бъде връзката им в бъдеще.
Какво мисли съпругът за кариерата на жена си? Ще има ли бъдещата майка възможност да учи, да работи? Или той я вижда като домакиня? Понякога мъжете настояват жената да напусне работата си и да се грижи за къщата и децата, докато той ще печели пари.
Има различни възможности и за някои жени това е страхотен вариант. За други означава скрит вътрешен конфликт.
Напускайки професията, жената ще съжалява ли в бъдеще, когато децата ѝ пораснат, за пропуснатите възможности за реализация?
Ще съжалява ли години по-късно, че е послушала съпруга си, но е загубила себе си? Обсъдете този въпрос на семейния съвет - ще разберете много за мъжа, с когото планирате да имате бебе.
Добре е да обсъдите въпроси като „какво да правя, ако бременността не се получи“, „детето може да не се роди здраво“, „можем ли да си осиновим“, „ще направим ли инвитро процедури“.
Никой не иска да мисли предварително за лошото. Но тяхното обсъждане ще помогне на бъдещите родители да видят колко силна е връзката помежду им, доколко се чувстват като семейство, едно цяло и доколко ще са готови да се изправят пред проблемите, да ги решават заедно, подкрепяйки се.
Ако няма единодушие по тези въпроси, тогава си струва да помислите доколко е разумно въобще да имате дете.
По материали на Parents, Мона Василева
Важно е да придържате детето още при първите му стъпки, но го правете правилно.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари