Майчин етикет: 15 важни правила за приятелството с други майки

Как да изразите мнение без да всявате раздор сред сродни души

23 Април 2022 г.
Майчин етикет: 15 важни правила за приятелството с други майки

Снимка: Getty 

В разговорите между майки е пълно със спорни теми: ранното приучване към гърне, колко време да се кърми, кои методи за захранване, за приспиване, за възпитание са най-уместни… Как да изразите мнението си и да не се превърнете в жена, всяваща раздор сред групите на сродни души – наяве или във фейсбук? Събрахме някои особено важни правила на "майчиния" етикет - използвайте ги в реалния живот и в мрежата, за да имате много истински приятели:

1. Обръщайте се към непознатите на „Вие“ и по име. Безличните „Момичета“, „Майчета“ и „Мами“, така популярни в родилните домове и детските клиники, са досадни обръщения, а и у някои жени будят негативни емоции.

2. Избягвайте „репродуктивните“ въпроси дори в разговори с близки приятели и роднини, защото – представете си: раждането е било тежко, жената си има здравословни проблеми, или пък двойката планира развод и изведнъж: „Ама вие кога ще си родите второ?“ Не бива да карате хората да се чувстват неловко, заради нетактичния ви въпрос.

3. Възниква спор? Дръжте се коректно, дори леко дистанцирано, не се впускайте в обидни квалификации и не разчитайте на това колко ви е близка майката, с която се разправяте – оскърблението остава лошо чувство за дълго време.

4. Никога не акцентирате на това, че събеседничката ви е невежа – това не е бонтон и няма значение колко ви дразнят нейните неправилно изречени думи – от една забележка жената няма да стане по-грамотна, а и ще засегнете самолюбието ѝ.

5. Ако не сте съгласни с нещо, говорете за своя опит, без да давате оценки на жената, с която говорите. Например, вместо: „Майки, които бият децата си, са за разстрел“ кажете: „Смятам насилието за неприемливо във възпитанието, то подрива доверието на детето в родителите, аз се въздържам от прояви на грубост.“

6. Кърма или изкуствено мляко – уважавайте чуждото право на избор. Пропагандаторите на майчината кърма, в стремежа си да направят онова, което е най-добре за бебето, понякога излизат от рамките на добрия тон: вместо да обясняват убедително ползите от кърмата, наричат изкуственото мляко „отвратително“, децата, хранени с него „нещастни“, а майките им - „бездушни егоисти“. Представете си какво им е на тези жени, които искат, но не могат да кърмят бебето си да чуят или прочетат подобни определения…

7. Не обезценявайте следродилната депресия – тя е доказан медицински факт, а не прищявка на мързеливите майки. Да се грижиш за психичното си здраве не е срамно – нали, ако човек си счупи ръката, не си стои вкъщи героично да превъзмогва болката, а отива на лекар? И с психичните проблеми е същото, затова унищожителните коментари от рода на: “Навремето нямаше никакви депресии, трябва жената да си гледа детето и къщата и нищо няма да ѝ има от устата на съвременни хора звучат точно толкова нелепо, колкото и „Как преди живяхме без антибиотици и нищо ни нямаше?!“

8. Същото е и с болките при раждане. Майките не са клонинги, имаме различен праг на болка, различни способности на тялото, различни сме по възраст, различни са реакциите ни при стрес. А и раждането е непредсказуем процес, който е много трудно да се контролира. Ако всичко при вас е минало лесно и гладко, споделете онова, което смятате, че е помогнало. Но не лепете етикети като „принцеси“ и „истерички“ на онези, които не са имали толкова късмет.

9. Съблечете „бялата престилка“, когато давате съвети. Децата са толкова различни по характер, темперамент, темп на развитие, потребност за внимание… Много родители на две и повече деца твърдят, че едното спи спокойно още от раждането си, а другото при същите обстоятелства не слиза от гърдата; че едното си стои спокойно в количката, докато другото плаче безутешно. Почти нищо не зависи от вас, затова и няма универсални рецепти за леко отбиване от кърмата или привикване на бебето да заспива само.

10. Аргументирайте онова, което твърдите. Изказвайки мнения за кърменето, лечението на грип или съвместния сън с детето дайте си сметка на какво е основано вашето становище – на последните научни изследвания, на книгите на авторитетни психолози и лекари, на препоръки на медицинска организация? Тогава чудесно, с вас е приятно и полезно да си поговори човек – ще научи нещо. Но ако се ръководите от „опита на предците“ и давате примери със своето семейство или с двойка познати, които нямат нищо общо с понятията „статистика“ и „анализ“, ако визирате някакви вирусни публикации от интернет или мнението на съседката, не можете да бъдете авторитет.

11. Внимателно с джендърните стереотипи. Изявления от рода на „Никакво айкидо – тя е момиче“, „Момче без пистолет-играчка ще порасне гей“ или „Мъжът работи, а жената е красива“ ще накарат хората да мислят за вас като за бабичка от стар виц, а не за съвременна и цивилизована жена.

12. Не спорете за ваксините. Трудно е да се намери по-остра тема, която да гарантирана кавга между младите родители. Избягвайте да се впускате в обяснения и спорове по темата, не вземайте страна, можете да споделите само, че всеки може сам да направи своя информиран избор.

13. Подкрепете или подминете темата – само без упреци. Когато друга майка споделя проблем с вас, последното, което иска да чуе, е: „Сама си си виновна! Ако се беше грижила за себе си след раждането, мъжът ти нямаше да те напусне.“

14. Не дръжте сметка за парите на събеседничката си. Няма нищо по-нетактично от подобни обсъждания, особено, ако доходът ѝ е под средния. Ако тя ви признае, че изпитва материални затруднения, замълчете си или я информирайте къде има свежи разпродажби, където би могла да спести.

15. Завършвайте и най-неприятния диалог вежливо и навреме, защото общуването трябва да носи ползи и позитивизъм, особено на майките.

По материали на detstrana.ru

 

Да поговорим

Етикет: Ръководство за любовен разрив в социалните мрежи

Здраве

Враг №1 на младите майки

Да поговорим

5 типа майки на детската площадка, които вбесяват всички

Да поговорим

За какво най-често майките се чувстват виновни – 6 отговора

Още от Да поговорим

Млад мъж целува корена на бременната си жена. Снимка: Getty

 

Кой избира име на детето

Методът Монтесори разглежда грешките като необходима стъпка за развитието на децата.

Снимка: Shutterstock

Защо е важно да позволявате на детето да греши

Момче, което има затруднения в училище. Снимка: Getty

Разпознайте дислексията преди детето да тръгне на училище

След като разпознаем нуждите на вътрешното си Аз, можем да го успокоим.

Снимка: Shutterstock

4 неща, които трябва да дадете на вътрешното си Аз, за да се успокоите

Има начини да се справите с натрупаните килограми след раждането.

Снимка: Shutterstock

Можете ли безопасно да отслабнете по време на кърмене

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Момиченце товори с майка си. Снимка: Getty

Млад мъж целува корена на бременната си жена. Снимка: Getty

 

 

Хейли Джейд и Евън Макклинток. Снимка: Instagram

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момиченце товори с майка си. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

10 речеви умения на 3-годишното дете

То може да общува съвсем пълноценно

 

Хейли Джейд и Евън Макклинток. Снимка: Instagram

Заедно

Дъщерята на Еминем стяга сватба

Хейли Джейд публикува видео, на което приготвя куфара за моминското парти

Млад мъж целува корена на бременната си жена. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

Кой избира име на детето

Как да решим вечния спор, със съвет на психолог, свещеник и екстрасенс

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Методът Монтесори разглежда грешките като необходима стъпка за развитието на децата.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо е важно да позволявате на детето да греши

Ето каква е гледната точка на метода Монтесори

Момче, което има затруднения в училище. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Разпознайте дислексията преди детето да тръгне на училище

Обикновено набеждават малчугана, че е мързелив и разсеян