5 съвета, които ще съхранят нервите ви
Млада съпруга се ядосва на свекърва си. Снимка: Shutterstock
Сложните взаимоотношения между снаха и свекърва не са само сюжет за филм като в емблематичния „Свекървище“ (Mother-in-laws), в който Дженифър Лопес прояви чудеса от храброст, за да неутрализира свекърва си.
Често подобни отношения са реалност, с която някои мълчаливо се примиряват, докато други се борят активно и понякога прекалено агресивно. Истината е по средата. Показа я нагледно героинята на Лопес, която въпреки острия характер на свекърва си, с хитри тактики успя да постигне мир.
Ето няколко варианта как да изгадите по-здравословна връзка с майката на любимия ви мъж.
Като начало, експертите препоръчват да се поставите на мястото на свекърва си и да се опитате да разберете какво чувства тя, когато любимият й син излиза от „гнездото“. Въпреки, че той вече е независим човек, със свои собствени интереси, желания и планове за бъдещето, за нея си остава маминото синче. Така че, най-вероятно не вие изнервяте свекърва си, а страхът й от раздяла и самота.
Не се поддавайте на негативни емоции. Ако искате мир в семейството, забравете за фрази като „Майка ти ме мрази“ или „Тя пак си пъха носа, където не му е мястото“.
Следващият път, когато не ви харесва какво прави тя, го кажете на съпруга си спокойно и конструктивно. Например, ако свекървата отправя към вас жлъчни критики и коментари, може да кажете: „Тя твърди, че готвя лошо и се обличам предизвикателно. Много съм обидена да чуя това. Нека помислим заедно какво може да направим, за да не се случи това отново? Без кавги или викове.“
И също така трябва да се научите да казвате „не“, ако нещата не ви харесват. Но без да проявявате агресия.
Да кажем, че свекърва ви е твърде настоятелна да празнувате предстоящите празници заедно, а вие вече сте планирали романтично пътуване за двама ви за тези дати.
В този случай е уместно да кажете: „Благодаря ти много за поканата, но ние вече направихме други планове за предстоящите празници. Така че, че за съжаление няма да можем да ги прекараме с теб.“
Как реагирате на неуместни коментари, съвети, подаръци от свекърва си? Стискате ли зъби, приемате ли ги и след това изливате ли душата си на съпруга/съпругата си? Или таите и трупате всичко в себе си? Психолозите предупреждават: и двата варианта няма да доведат до нищо добро.
Вместо да мълчите, опитайте се да поговорите със свекърва си.
Ако например вие и съпругът ви водите активен начин на живот и се храните правилно, а майка му постоянно ви носи всякакви кексове и сладкиши, директно, но учтиво я помолете като идва на гости, да носи по-здравословни гастрономически алтернативи.
В особено трудни моменти, когато изглежда, че никога няма да постигнете разбирателство със свекърва си, се опитайте да се съсредоточите върху положителните неща.
Помислете какъв прекрасен син е отгледала и колко сте ѝ благодарни за това. Мислено я хвалете за очевидните качества, които има.
В края на краищата, тя е майката на любимия ти мъж. И тъй като сте се влюбили в него, свекървата явно се е справила добре със задачата да го възпита и отгледа такъв, какъвто е.
Надеждата, че „всичко ще се оправи от само себе си с времето“, е много наивен сценарий за това как ще се развият събитията. Връзките не се случват сами - те трябва да бъдат изградени. Понякога - върху пепелта след “семейния пожар“. Но определено очакването , че „някой ден свекърва ми ще разбере всичко и ще дойде при мен с извинения и хвалебствния“, е нереално.
По материали на HuffPost , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари