Чрез тях можем да разберем повече за емоциите на малките в даден момент
Важни са не само цветовете, а и разположението на рисунката на листа.
Снимка: Shutterstock
Говорили се за това колко важни са детските рисунки и как по тях родителите могат да разберат неизказаните притеснения. Рисунките на малките са сред основните психологически инструменти, които помагат да се очертаят личностните черти на детето, затова и експертите често използват ги използват в терапията. А в центровете Монтесори по тях тълкуват и емоционалното състояние на децата, работейки за преодоляването на тревогите.
Тази техника може да даде широка индикация, разчетена дори от лаик, в случая родителите. За тях наистина би било полезно да се научат да разбират какво се крие зад използваните цветове и очертания, защото често децата не успяват да изразят правилно своите емоции или просто не искат да ги разкрият. Емоциите, които едно дете може да изпита, са многобройни и от различно естество: щастие , спокойствие и любов са емоции, които винаги се преживяват по положителен начин и са лесно разпознаваеми от детето; тъга, страх, гняв са емоции, които се преживяват негативно и често дори не се разбират от самото дете.
Има няколко ключови фактора към тълкуване на детската рисунка.
Снимка: Shutterstock
Когато искате да интерпретирате рисунка, трябва да обърнете внимание и на някои особености по време на рисуването. За да разтълкувате правилно картините, има няколко ключови фактора, за които да внимавате: къде върху листа рисува детето, как подрежда изображенията, колко голям е нарисуваният обект, какви са разстоянията между един обект и друг, какви са пропорциите и дали фигурите са добре очертани или незавършени, какъв графичен стил използва детето и кои са цветовите му предпочитания.
Според теорията за пространствената символика, чрез подреждането на рисунката в различните зони на листа детето изразява част от своята природа. Какво означава това на практика?
Ако детето рисува, заемайки целия лист, това може да е признак на интелигентност, жизненост и ентусиазъм. Но демонстрира и липса на увереност. Според юнгианските теории дете, което прави добре дефинирани фигури, е спокойно и дисциплинирано. А ако изображенията са недовършени, детето може да е импулсивно и капризно. Когато то рисува рамка около собствената си рисунка, показва известна несигурност и страх от собствените си граници.
Цветовете също имат голямо значение.
Снимка: Shutterstock
Що се отнася до цветовете, те представляват истинската му емоционална реакция. Според цветният тест на Люшер, това дава оценка на индивида, видян в най-дълбокото му същество.
С цвят детето изразява емоцията си в настоящия момент. Така че, ако с рисунката можете да дадете отговор на характера, с цветовете може да интерпретирате емоции и чувства. При преобладаване на топли цветове, като жълто, червено или оранжево, детето изразява положителни стимули, типични за неспокойните и експанзивни характери. Ако рисунката е направена почти изцяло в такива нюанси, има опасност то да прояви агресия или гняв.
Точно обратното се получава при студените цветове като виолетово, синьо и зелено. Те показват хармония и са по-характерни за спокойните и сдържани личности. Ако обаче се използват прекалено, може да означава затворена, срамежлива и несигурна личност.
Деси Тодорова по материали от Metodo Montessori
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари