Любовта активира дванадесет области на мозъка, а обонянието играе важна роля при привличането
Мъж поднася цветя на любимата си. Снимка: Getty
Любовта, като област на изследване на науката, винаги е предизвиквала известна доза скептицизъм сред учените: какво определение да се даде на това чувство и най-важното как да се докаже една хипотеза.
Как може да се обясни от гледна точка на науката защо хората се влюбват или защо спират да обичат?
Какво движи привличането или как да обясним любовта от пръв поглед?
Тази сложна тема се превърна в обект на пручване от международно известната изследователка и социален невролог Стефани Качиопо.
В продължение на десетилетия тя анализира работата на централната нервна система, използвайки прецизните инструменти на науката, за да дешифрира невронните основи на любовта. Тя нищи тайните на сърдечните дела, поглеждайки дълбоко в мозъка с помощта на томографи и скенери.
И успява да докаже невероятни неща. Д-р Качиопо обобщава резултатите от най-новите научни открития, гарнира ги с личен опит и пише книгата „Където се ражда любовта. Невронауки за това как се (не)избираме един друг”, която излезе наскоро.
В нея тя говори за различни видове любов: любов към работата, хобита, майчина обич. Но основният акцент е върху романтичните връзки.
Подбрахме няколко интересни цитата от книгата.
- Въпреки че едно хоби може да обсеби човека, то не е достатъчно. За да оцелеем, трябва да обичаме.
- Когато сме сами, ние сме подложени на поредица от неврологични промени, които отекват в цялото тяло и водят до такива увреждания на здравето, че някои експерти по обществено здравеопазване днес смятат, че продължителната самота е сериозен риск за здравето наравно с пушенето.
Мъж се заглежда по красиво момиче. Снимка: Getty
- Проучванията показват, че двойките, които танцуват заедно, са по-склонни да бъдат щастливи. Съвместната физическа активност не само дава приятни телесни усещания, които се формират в инсулата на мозъка, но също така намаляват стреса и увеличават удовлетворението от връзката.
- Здравите взаимоотношения са от полза за мозъка. И може би няма по-ефективна социална дейност и по-добър начин за реализиране на пълния когнитивен потенциал на мозъка от влюбването.
- Обонянието също играе важна роля за формирането на привличането. Привличат ни хора, чиято миризма е различна от нашата. Човешкият нос улавя феромони, химически сигнали, които съдържат генетична информация.
- Влюбеността предизвиква цял набор от биологични фойерверки, включително активирането на област в мозъка, която изпраща допамин в системата за възнаграждение, която е отговорна за чувството на удоволствие. Същите тези зони се активират, когато хората ядат вкусна, но пристрастяваща храна или пият вино.
Ето защо влюбването може да бъде като наркотично опиянение, но без здравословни щети.
- Чувства като любов и самота са универсални: изпитват ги всички без изключение.
Мъж и жена танцуват. Снимка: Getty
- Любовта активира дванадесет области на мозъка, установява проучването.
- В сравнение със самотните хора, тези в щастливи, здрави, дългосрочни романтични връзки спят по-добре. Имат по-силен имунитет. Те са по-малко склонни да развият пристрастяване към наркотични вещества и алкохол. По-малко вероятно е да получат повторни инсулти.
- Двойките, които взаимодействат добре помежду си, имат по-високи естествени нива на окситоцин в кръвта. Това откритие подчертава мощната връзка между окситоцина и имунната система, което индиректно потвърждава вярата в лечебната сила на любовта.
- Физическата интимност не само помага за установяване на емоционална връзка с партньора, но също така ви позволява да почувствате тялото си и да разберете това, което литературният критик Джоузеф Кембъл нарича "щастието да се чувстваш жив" – нещо, което повечето от нас наистина търсят в живота, а не някакво смътно чувство за „смисъл“.
- Първия спад в любовния порив идва при двойките на третата година. За много хора именно в този момент мозъкът, който е под влиянието на допамина, „ изтрезнява“
- Въпреки че причините за раздялата не винаги са напълно ясни, те обикновено се свеждат до два основни проблема: липса на психологическа интимност (това, което наричаме социална награда) или чувство на отхвърляне или безполезност (социална заплаха).
- Може би сте чували за срива на седмата година. Учените обаче доказват, че първия „удар“ при двойките идват през третата година. За много хора именно това е моментът на отрезняването.
ледна точка на мозъка, има много малка разлика между болезнена раздяла и смърт.
- Любовта към друг човек и страстта към дейност (като спорт, кариера или постигане на цел в живота) са много сходни.
Мона Василева
Децата трябва да бъдат особено внимателни с приятелите, които ги натоварват емоционално.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари