Ето кои са промените, които настъпват с неговото тяло, емоции и интереси
Щастливо и усмихнато тригодишно момиче.
Снимка: Shutterstock
С всеки изминал ден тригодишните деца развиват нови и вълнуващи умения. Те се учат да се хранят и обличат сами, започват да тичат и скачат по-уверено. Малките търсят контакт с други деца и обичат да играят със своите нови приятели. Те стават все по-любопитни към света и задават много въпроси.
Освен, че могат да прекарат целия ден в игри, тригодишните се учат да бъдат самостоятелни и започват да проявяват своя характер.
Ето кои са промените, които настъпват с тялото, мислите и интересите им.
Баща учи детето си да кара баланс колело.
Снимка: Shutterstock
Растежът на тригодишните деца е все още бавен в сравнение с този през първата година. Разбира се, всяко дете расте с различна скорост, но в тази възраст малките средно наддават тегло от около 1,8 до 2,7 кг на година и са по-високи с от около 5 до 7,6 см. Нормалният растеж, подкрепен с добро хранене, много сън и редовни упражнения, е един от най-добрите общи показатели за доброто здраве на детето.
В този период апетитът на вашето дете може да варира значително. Това не бива да ви притеснява, тъй като е често срещано явление. Също така за някои деца е обичайно да се придържат към една единствена храна. Тези моменти обикновено не продължават дълго, стига да не им се поддадете. Затова продължавайте да сервирате разнообразни храни и оставете детето си да реши кои и колко от тях да яде, за да изгради здравословни хранителни навици.
Темпът на растеж до голяма степен се определя от генетиката. Не е добра практика да натискате малките да ядат допълнителна храна или да приемат повече от препоръчаните количества витамини, минерали или други хранителни вещества, тъй като това няма да увеличи теглото им.
Докато детето ви расте, то ще развива нови и вълнуващи способности. Например, може да забележите, че:
Тригодишната възраст е важен момент в емоционалното развитие на детето. То започва да разбира, че тялото, умът и емоциите са негови собствени. Осъзнава разликата между това да се чувства щастливо, тъжно, уплашено или ядосано. Интересува се как действат другите и проявява привързаност към познати хора.
Тригодишното дете започва да се учи как да се разбира и комуникира с околните. То търси контакт с други деца и обича да играе със своите връстници. С всеки ден става по-уверено и контролира емоциите си по-добре.
Характерно за тригодишните е, че си създават своя представа за това какви трябва да бъдат „момчетата“ и „момичетата“. За тях момичетата носят красиви рокли, а момчетата са като Супермен. Също така е възможно те все още да се страхуват от чудовища, шумове, тъмнина или някои животни.
В тази възраст малките стават все по-любопитни към света около себе си и задават много въпроси - „кой“, „какво“, „къде“, „защо“. Паметта им също се развива. Например те могат да запомнят някоя детска песничка и да ви изненадат като я повторят.
Тригодишни момчета играят заедно.
Снимка: Shutterstock
Тригодишните обичат да бъдат сред други деца и да играят с тях. Така те развиват своите социални умения и се учат да споделят.
Приказките са страхотен начин да запознаете детето с различни ситуации и герои. Илюстрациите в тях със сигурност ще приковат вниманието му. Може да заложите и на 3D приказки, които също впечатляват малките.
В тази възраст е обичайно детето да си играе с въображаеми приятели. Например може да го видите да организира чаено парти със своите играчки или да забележите, че влиза в различни роли - преструва се на лекар или на мама и татко.
Дайте на детето бели листи и цветни моливи и го оставете да твори.
Когато прецените, може да пуснете на детето подходящо филмче, което също би му било интересно и би го забавлявало.
Тригодишната възраст е бурен период, в който детето преминава през резки промени в настроението и е силно емоционално. Всеки ден е като влакче в увеселителен парк - неочакван, непредсказуем и различен. Защо обаче тази възраст е толкова бурна и може да предизвика конфликти с родителите?
От една страна малките се учат на независимост и самостоятелност. От друга страна са любопитни и задават много въпроси. Те развиват езика, въображението и паметта си, както и започват да проявяват своя характер. Затова е важно поставянето на ясни граници и правила, с които те да се научат да се съобразяват.
Милена Средкова по материали от Choc, Raising Childrem, Todays Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари