Как да говорим с децата за алкохола – 10 идеи

Без да ги обидим, засрамим или отегчим: актьори дават съвети на родителска среща в бар

23 Февруари 2019 г.
Как да говорим с децата за алкохола – 10 идеи

Снимка: Shutterstock

Този труден казус разговор с децата за алкохола – такъв, че да им помогне, а не да ги кара да се чувстват неловко; да ги накара наистина да бъдат внимателни към себе си и света наоколо; да бъде уважителен към тях и такъв, че да ги подтикне да поемат отговорност, е на фокус в проекта „Родителски срещи в бар: Малки разговори за големи теми“.

Идеята за превенция на употребата на алкохол от непълнолетни развива Спиритс България с подкрепата на Агенция за закрила на детето и образователното министерство.

- Кога да заговорим за алкохола?
- Как да подхванем темата за отговорната консумация, без да изпаднем в крайности и пълно отрицание?
- Как да развием самочувствието им, така че да не се поддават на вредни влияния?

Актьори, спортист, журналисти, учители и родители миналата седмица се събраха на родителска среща в бар, за да потърсят отговори на тези въпроси и да споделят опит.

Мира Иванова, Ваня Джаферович и актьорите Дария Симеонова, Гергана Стоянова и Васил Бинев се обединиха около идеята, че възрастта 10-11 години е най-подходяща за провеждането на тези важни разговори.

Дария Симеонова, която е майка на няколкомесечно бебенце, е убедена, че в никакъв случай не бива родителите да използват назидателен тон в общуването с децата си.

"Когато кажеш не, те правят точно обратното",смята актьорът Васил Бинев, баща на 17-годишна дъщеря, за когото доверието между деца и родители е изключително важно.

Под мотото „Ако искате детето ви да е здраво стъпило на земята, трябва да му сложите малко отговорност върху плещите“ от организацията съставят книжка с 10 идеи, които ще доведат до смислен диалог. Тя е съставена с помощта на майката и психолог Яна Алексиева, журналиста Драгомир Симеонов - баща и журналист, и Емил Джасим, учител.

Говорете с децата си навреме. Това време е сега

Доказано е, че когато малките искат да разберат нещо, питат първо родителите си, но станат ли тийнейджъри, предпочитат да научават неща от източници извън семейството. Възползвайте се от момента да говорите с малките ученици по всички теми, които ви вълнуват – вас или тях.

Как да започнете разговора за алкохола?

Използвайте повод – семейно събиране, гости, филм, снимка, билборд, за да заговорите на тази тема. Коментирайте сцени, герои и техните действия, доброто и лошото. Задавайте въпроси на детето си какво мисли, съгласно ли е с това. Превърнете филма, списанието или шегата в посредник, от който и двете страни да се възползват, за да няма неловки моменти.

Използвайте достъпен за децата език. Обяснете онова, което се случва с пияния човек не с думи като „алкохолизира“, „делириум“, „превенция“ и подобни, защото ще останете неразбрани. Най-добрата техника си остава прости, ясни и къси думи, с които откровено и директно казвате това, което мислите.

Подходяща атмосфера

Тя трябва да помогне на детето да се почувства свободно да зададе какъвто и да е въпрос, без да се притеснява или срамува. Чувството за хумор и ведрото настроение помагат. Докато пускате шеги и оставяте детето „да ви се качи на главата“, то ще се отпусне и осмели да бъде откровено, защото не чувства ограничения. Когато зададе сложен въпрос, например: „Какво е пияница?“, „Татко пиян ли е?“ и т. н., никога не казвайте „Не знам“ или „Сега не ми се говори за това“.

Без значение колко сте заети или затруднени да отговорите, потърсете отговор, например „Не съм сигурна, това е интересен въпрос, да проверим заедно.“ Когато не знаете нещо или нямате отговор, това е естествено, признайте го спокойно – важно е децата да почувстват, че имате желание да съдействате.

Разкажете не само факти, но и лична история

Първите уроци преподавате вие, затова възползвайте се и към всяка история споделяйте и собствените си разбирания за нещата, които смятате за ценност, ваши преживявания и спомени не само факти, защото те не са достатъчни. За да е по-склонно детето ви да говори по темата, провокирайте го, например: „С баща ти като бяхме студенти на един купон той прекали с алкохола… Опс!“ Когато прекъснете изречението с усмивка, сякаш сте се изпуснали, то ще ви помоли да доразкажете историята и така, на смях, ще му обясните.

Бъдете добър модел за подражание. Не посягайте към алкохол пред децата, когато сте ядосани или изнервени, за да не останат с впечатлението, че това е решение на житейски проблеми. Когато пиете алкохол, се дръжте естествено – не се крийте, бъдете умерени. Нека децата разберат, че алкохолът е част от живота на зрелите хора – празник, вечеря, разпускане. Ако не пиете, обяснете защо не го правите, изложете своето мнение и пътя, който сте извървели до този извод.

Бъдете естествени и спокойни

Не е добра идея да предавате негативни емоции с настойническо изражение, а ако се колебаете в подхода, използвайте откровено отношение: „Учителката ти посъветва всички родители да говорим с вас за алкохола. Какво точно да кажа – искаш ли да ме попиташ нещо?“

Обръщайте повече внимание на детето

Вниманието към него никога не е достатъчно, но истината е, че понякога пропускаме момента – разсейваме се, не слушаме какво ни говорят, мислим си за наши неща, бързаме да приготвим това-онова, уморени сме – това е проблем с повечето родители, но е важно да намираме време да говорим с децата. За всичко.

Когато го изслушваме, добиваме по-добра представа какво вече знае и докъде може да стигне разговорът. Ако, да речем, ви изненада с въпрос от рода на: „Какво са шотовете?“, контрирайте с: „А ти какво мислиш, че са?“ Така ще сте наясно какво можете да споделите на този етап, а ако загуби интерес, спрете с темата – ще продължите друг път.

Бъдете честни
Колкото и да е голямо детето ви, честността в отношенията винаги е най-правилното решение. Ако не отговорите директно на въпросите, въображението му ще се погрижи за това и лесно може да остане с грешно впечатление. Не е нужно да влизате в детайли, но не оставяйте пропуски в диалога, които то би могло да запълни с различни асоциации и да се обърка.

Бъдете търпеливи

Възрастните имат лошия навик да довършват изреченията на децата, да ги коригират или допълват – потискайте този импулс и оставете малките да се изкажат. Така те сами ще достигнат до своите изводи и ще им е приятно да усетят, че родителите им ги изслушват.

Говорете отново и отново

След като сте отворили темата за алкохола, добре е често да добавяте по нещо към нея. Малките възприемат информацията по-добре, когато е поднесена на малки порции през равен интервал от време. Можете да попитате детето какво си спомня от предишния разговор, за да сте наясно дали има нещо, което не е успяло да осмисли или е разбрало погрешно.

За алкохола можете да говорите навсякъде и по всяко време, не е нужно да започвате разговора със строгото и сковано: „Ела за малко да поговорим“. Когато диалогът е неформален и във вид на поредната лекция, децата са много по-склонни да слушат и запомнят.

Търсете обратна връзка с учителите

Когато не знаете как да постъпите, попитайте учителите, които вдъхват респект на детето и имат обективен страничен поглед. Понякога те могат да бъдат стабилни ментори и да говорят с детето вместо вас, или заедно да намерите най-точния подход.

"Ценностите, откровените разговори и подготовката за различни ситуации, които придружават порастването, се случват в семейството и често предопределят избора на децата. Тази специална родителска среща отново ни показа колко важно е да бъдем откровени и да бъдем пример, който ще намери свое продължение", коментира психологът на програмата Яна Алексиева.

Образование

Как да говорим с децата, за да бъдат успешни

Да поговорим

Как да говорим с децата за смъртта

Образование

Как да говорим с децата за бог

Да поговорим

10-те важни разговора с тийнейджъра (част ІІ)

Още от Да поговорим

Започнете от себе си, за да направите живота си по-добър.
Снимка: Shutterstock

 

Полезни съвети, за да живеете по-добре

Момче, което лежи на дивана. Снимка: Shutterstock

Как да не отгледаме търтей

Баща насърчава сина си. Снимка: Shutterstock

 

Бъдете винаги до детето, мотивирайте го правилно

Добрата хармония в двойката се изгражда и от двамата партньори.
Снимка: Shutterstock

 

10 златни правила за щастлива връзка

Жена шепне на ухото на мъж. Снимка: Shutterstock 

3 опасни типа разведени мъже: не рискувайте с тях

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Започнете от себе си, за да направите живота си по-добър.
Снимка: Shutterstock

 

Момче, което лежи на дивана. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момче, което лежи на дивана. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да не отгледаме търтей

Покажете на детето стойността на истинските неща

Баща насърчава сина си. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Бъдете винаги до детето, мотивирайте го правилно

6 начина да съхраним психиката му

Мерил Стрийп и Мартин Шорт. Снимка: Getty

 

Заедно

Мерил Стрийп и Мартин Шорт заедно ...не само на червения килим

От патньори на сцената и приятели стават двойка и в живота

Момиченце пие рибено масло. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Витамини на таблетки или от храната

Трябва ли детето да се „подсилва“ с добавки през пролетта

Ашли Греъм. Снимка: Instagram

Заедно

Многодетната майка Ашли Греъм ще дебютира на Бродуей

Моделът plus-size излиза на театралната сцена в мюзикъла "Чикаго"

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Жена шепне на ухото на мъж. Снимка: Shutterstock 

Родители, които се карат пред детето си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Когато мама и татко са сърдити и постоянно се карат

Не воювайте помежду си, не превръщайте детето в съучастник в кавгите

Мишел Кийгън и Марк Райт. Снимка: Instagram

 

Заедно

Мишел Кийгън и Марк Райт гушнаха момиченце

Актрисата съобщи и неочбичайното име, което са дали на дъщеря си

“Мис Вселена” Оливия Кулпо. Снимка: Instagram

 

Заедно

Бившата “Мис Вселена” Оливия Кулпо ще става майка

Моделът обяви дългоочакваната си бременност в социалните мрежи

Чаша кафе, кокичета и разтворена книга. Снимка: Shutterstock

Наранено сърце. Илюстрация: Shutterstock

Мнение на специалиста

Крах на брака след раждането на детето

Има ли изход от трудната ситуация и как да го открием за себе си