Нов уникален метод, разработен като игра помага на всеки родител да научи детето как да изразява връхлитащите го емоции, да общува спокойно и уверено и да изгражда здрави връзки
Основополагащ факт в детската психология е, че зад абсолютно всяка една емоция стои потребност.
Снимка: littlesapiens
Картите Скритите потребности зад детските емоции са създадени на базата на методология, която води до дълбоки промени чрез лесни стъпки, които са лесни за разбиране и лесни за прилагане. Представлява 30 карти, илюстриращи универсалните емоции и стратегии за разпознаване и справяне с тях, и още 30, илюстриращи скритите потребности и връзката им със съответните емоции. Също така чрез правилата, стъпките и стартегиите задава полезни техники за разпознаване на факт от интерпретация на факт, както и примерни разговори с детето.
Само 10 минути игра на ден може да помогне на родителите да разберат скритите потребности зад детските емоции.
Снимка: littlesapiens
Основополагащ факт в детската психология е, че зад абсолютно всяка една емоция стои потребност. Когато потребностите на детето са удовлетворени, то изживява позитивни емоции и съответно, когато не са - негативни. Затова е важно да не се ограничаваме единствено до представяне на емоциите, а да се изследва причината за тях. Това е и идеята на картите. Допълнителните 30 илюстрирани карти с основните детски потребности са там, защото именно те са в основата на емоциите и поведението на всяко дете.
Само 10 минути игра на ден може да помогне на родителите да разберат скритите потребности зад детските емоции, елиминирайки първичните емоционални реакции и преобразявайки както детето, така и себе си. Резултатите са:
За всички родители е важно да разберат, че поведението или ситуацията, на която детето реагира, е само активатор на емоцията, но не и причина. Да осъзнаят, че всяка емоция съществува, за да насочи вниманието ни към някаква наша потребност и колкото по-силна е емоцията, толкова по-голяма е потребността, на която трябва да откликнем. Да правят ясна разлика между потребностите и желанията на детето, както и да имат разбирането какви потребности се крият зад желанията му. Да се научат как да откликват на потребностите на детето, дори когато откажат да изпълнят конкретното желание.
Изживяваната емоция поражда първична емоционална реакция.
Снимка: littlesapiens
Да учим детето да потиска емоциите си е дори по-вредно, отколкото да го оставим да ги изразява по неподходящ начин. Само, когато познаваме един процес, като родители бихме могли да го управляваме.
Процесът, който протича всеки път при всяко общуване и взаимодействие с околния свят е един и същ: детето наблюдава случка, събитие, поведе ние и това предизвиква мисли, които прерастват в емоции. След като емоциите вече са се появили има два пътя.
Чрез картите детето се научава да наблюдава ситуациите и да различава фактите от интерпретациите. Освен това то свиква да разпознава както своите емоции, така и тези на околните. Учи се да открива истинските потребности, които стоят зад всяка негова емоция, а така също да изразява нуждите си по мирен и градивен път като отправя ясни и конкретни послания. Създава се и усещане за свързване и разбирателство между родител и дете.
Този метод е изключително удобен, тъй като може да се прилага по всяко време и е под формата на забавна игра. Не налага родителят да посещава семинари, курсове или да чете сложни специализирани книги. Единствено трябва да следва правилата на картите за игра.
Родителите не трябва да се карат на детето за оценки, защото това допълнително повишава тревогите му.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари