Шест примера как детето ви може да учи, докато играе
Доктор Мария Монтесори вярва, че децата учат най-добре, докато играят.
Снимка: Shutterstock
В съвременния свят децата са заляти от екрани и електронни устройства, които все повече ги отдалечават от природата и реалността. Определено е предизвикателство да бъдат открити дейности, които както да привлекат вниманието им, така и да бъдат полезни за тях.
Методът Монтесори обаче е намерил немалко такива, защото вярва, че именно игрите са най-мощният инструмент за учене на малките. Ето шест идеи за активности, които да опитате с вашето дете.
С тази игра децата ще развият своето пространствено мислене и умението си за работа в екип.
Снимка: Shutterstock
Това е пример за забавна игра, която е подходяща за група от няколко деца. Малките застават в кръг. Първото дете казва своето име, второто казва своето име и името на първото дете, третото казва своето име, името на второто дете и името на първото дете и т.н. Можете ли да си представите как се чувства последното дете в групата?
Тази предучилищна Монтесори дейност учи малките на пространствено мислене, защото те трябва да запомнят името на всяко дете и къде е застанало то. Също така играта с имена развива техните умения за работа в екип, тъй като децата могат да си помагат, когато някое от тях се затрудни.
Търсенето на предмети по цветове е друга игра, която усъвършенства пространственото мислене на децата. Тя помага и за тяхното сетивно развитие. Подгответе се, като поставите вещи в различни цветове навсякъде в дома ви. Организирайте играта в няколко кръга: първи кръг: „намери червеното“, втори кръг: „намери синьото“, трети кръг: „намери зеленото“ и т.н.
След това дайте на детето достатъчно време да открие предметите от всеки един цвят. Започнете, като слагате лесни за намиране предмети (например голяма купа или едноцветна карта) и постепенно усложнавайте играта с по-малки и трудно откриваеми вещи.
Друга идея за игра е да включите детето в създаването на негов собствен пъзел. За целта вземете дебел цветен картон. С помощта на ножица заедно с него изрежете отделните парчета от пъзела. След това ги разбъркайте и оставете детето да са забавлява, докато ги подреди правилно. Тази игра ще усъвършенства неговите фини двигателни умения, а когато успее да го завърши ще му даде усещане за постижение.
С тази игра малките ще научат повече за плаваемостта.
Снимка: Shutterstock
Това е традиционна Монтесори игра, с която децата научават повече за плаваемостта. Може да я опитате във ваната, в някой малък басейн или като напълните кофа или леген с вода. Подходяща е за деца в предучилищна възраст.
Метално копче, дървена лъжица, химикалка, шишарка, жълъд, малко камъче, детска играчка са само някои от предметите, с които може да започнете. Малките истински ще се забавляват, докато откриват как някои от тях потъват, а други плават по повърхността на водата. След това може да им дадете сами да пуснат няколко предмета и да познаят от коя група са те.
Методът Монтесори, залага на практическите упражнения, за да предаде определен урок. Ето защо вместо да чете дълги описания от учебника, детето може да опознае природата отблизо. За целта при следващата разходка в парка вземете голяма кошница и съберете в нея различни предмети - жълъди, шишарки, стръкове трева, малки клонки, листа, шушулки, пера и др. Когато сте вкъщи, дайте на детето лупа и нека то ги разгледа в детайли.
Това е една страхотна дейност, с която малките ще научат повече за естествените текстури, ще започнат да различават дали даден предмет е гладък, неравен, мек, или твърд. Позволете им да се докоснат и изследват всеки един от тях самостоятелно, а след това заедно обсъдете какво ги е впечатлило. Кой от тях беше най-твърд? Кой от тях имаше специфичен аромат?
Тази забавна игра развива сетивността на децата. Ще ви бъде необходима само една непрозрачна торбичка от плат. В нея слагайте един по един познати на детето предмети от дома - четка за коса, играчка динозавър, любимата му книжка, химикалка, негова тениска и др.
След това опишете търсения предмет и му дайте задача да го разпознае само чрез докосване. Тази игра има две основни ползи. От една страна развива умението на децата да слушат, а от друга - усъвършенства тяхната сетивност и чувствителност.
Милена Средкова по материали от Geneva Montessori
Колкото по-голяма е ежедневната заетост на хората, толкова по-високи са резултатите им на тестове.
Снимка: Shutterstock
Бебетата нямат почти никакви проблеми във водата, защото тя напомня на доскорошната им естествена среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари