Известният психолог смята, че тайната на родителството е по-често да прегръщате детето си
Майка, която прегръща синовете си. Снимка: Getty
„Нищо не се случва просто ей така. Тригодишно дете трябва да се научи да настоява за своето. И затова той ще крещи, ще капризничи и ще казва „не“ - това е задачата на възрастта.
Дете, което е превъзбудено на детско парти, трябва да облекчи напрежението, като плаче или тича бясно.
Тийнейджърът трябва вътрешно да се отдели от родителите си, да придобие независимост в преценката и затова трябва да се научи да спори с тях и да вижда техните несъвършенства.
Дете, което е загубило любимото си куче, ще загуби интерес към ученето за известно време, защото всичките умствени сили са мобилизирани с мъката му.
(„Ако ви е трудно с детето" )
“За всяко дете родителите са могъщи богове на неговия свят. То все още не предполага, че може да има проблеми, с които не могат да се справят. Че може да нямат пари или сила, да се страхуват за здравето си, да не са сигурни в бъдещото благополучие - детето за радост не знае всичко това. То не мисли как точно ще се грижат за него, какво ще измислят, какво ще пожертват за това. То не се интересува. Той просто се доверява и чака помощ - винаги.
Този, към когото е привързано детето, го утешава и му дава сила само с присъствието си.”
(„Тайната подкрепа. Привързаността в живота на детето“)
Майка преграща сина си и го успокоява. Снимка: Getty
„За детето все още няма нищо по-хубаво на света от вас и вашите прегръдки: никакви пари не могат да купят доверието и спокойствието на едно дете."
(„Тайната подкрепа. Привързаността в живота на детето“)
„Вие и детето трябва да се чувствате добре днес, жертвите за бъдещето убиват настоящето, а в бъдеще често дават съвсем различен резултат.“
„Често упрекваме децата, че са непослушни. Всъщност те, за съжаление, са много послушни. Много повече от необходимото. Напълно грешим, като подценяваме формиращата сила на родителските очаквания.
Да, децата не се вслушват в нашите заповеди и критики, но реагират много чувствително на нашите настроения, чувства, състояния.”
(„Ако ви е трудно с детето“)
„Ако учим децата да не лъжат, а ние самите лъжем, изискваме да не пушат, но ние самите пушим, казваме им да не обиждат малките и слабите, а ние самите ги бием, не трябва да си правим никакви илюзии. относно резултата. Има един добър афоризъм на тази тема: „Няма нужда да възпитавате детето. Възпитавайте себе си – децата ще ви подражават.”
(„Ако ви е трудно с детето“)
Людмила Петрановска е един от най-известните психолози в Русия. Занимава се със семейни проблеми и отглеждане на деца, а също така с психологически проблеми на осиновяването и на сираците. През 2012 г. създава Институт за семейно развитие, който обучава бъдещи осиновители, както и социални работници. Автор е на много книги и ръководства за възпитание.
Родителите не трябва да се карат на детето за оценки, защото това допълнително повишава тревогите му.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари