Само когато си позволим да бъдем и лоши родители, можем да сме автентично добри

Защо се получава това и кое би могло да ни бъде от полза? Отговорите откриваме в една изключително полезна книга - „Екзистенциално родителство“ от Елена Петрова

12 Февруари 2025 г.
Само когато си позволим да бъдем и лоши родители, можем да сме автентично добри

Парадоксално, но легитимирането на „лошата“ ни страна, подхранва и подсилва добрата.

Снимка: Shutterstock 

„Позволявам си да обичам децата си с пълнокръвна и автентична любов; любов, която невинаги е бяла. Любов, която носи всички цветове, а понякога и липсата на цвят. Осъзнавам, че невинаги съм любящата майка, от която се нуждаят – понякога съм несправедлива, жестока, студена и нелюбяща. Въпреки това ги обичам. Надявам се да ги науча да приемат тази човешки амбивалентна любов. Истинската любов е сложна, многопластова, многоизмерна и включва дози от всички емоции в различно съотношение. И един ден, когато ме обсъждат и си спомнят за мен след смъртта ми, в допълнение към добрите неща да могат да кажат и нещо такова: „Старата вещица можеше да е и наистина гадна понякога. Спомням си веднъж...“ Това ще ги освободи от закотвящият ефект на потиснатата враждебност. Искам децата ми също да ме обичат с автентичния поток на любовта, течащ във всички цветове“, пише Елена Петрова в своята книга „Екзистенциално родителство“ (издателство „Изток-Запад“). 
По този начин със сигурност се е чувствала всяка една майка поне няколко пъти в живота си, а понякога и твърде често. Защото, като родители, всички се стремим да дадем най-доброто от себе си на децата си, да им подсигурим щастливо и светло бъдеще, да ги направим отличници не само в училище, а и в живота. Но понякога правим грешки, спъваме се в собствените си стремежи и желания, укоряваме се и започваме отново.
Защо е полезно да бъдем и лоши родители, а не само супер родители? И как това помага на децата ни да израснат? Отговорите на всички тези въпроси можем да открием именно в „Екзистенциално родителство“ на Елена Петрова, издадена от „Изток-Запад“.

„Екзистенциално родителство“
Снимка: издателство „Изток-Запад“ 

„Екзистенциално родителство“ открехва вратата към нови и необсъждани досега измерения на родителството, които разглеждат насъщните борби на съвременния родител през призмата на вечните въпроси на съществуването: свободата, отговорността, правото на избор, вината, тревожността, свързаността и изолацията, смисъла, страданието, смелостта, грижата.
Написана под формата на есета и кратки размисли и впечатления на родител, книгата повежда на обогатяващо пътешествие отвъд битовата пелена на всекидневността, към едно по-дълбоко себепознание и изследване на автентичната ни същност. От дистанцията на високите духовни простори можем да прозрем по-добре кои сме ние и децата ни. Това ще ни помогне след това отново да се потопим във водовъртежа на живота, но с нови очи и сетива, по-умиротворени и вътрешно извисени.
Книгата е оригинален екзистенциален прочит на родителските вълнения, поднесен с практичност, човечност и дълбоко психологическо проникновение. А авторът ѝ - Елена Петрова, е юрист и в момента завършва психология в СУ. Майка е на три деца и автор на книгите „Очакваме близнаци“ и „Съзнателно родителство“. Създател е на фейсбук страницата за осъзнато родителство „За Майките и Хората“ (с над 16 хиляди последователи).
Кои обаче са най-честите тревоги на майките? Да разгледаме две от тях.

Повечето майка са твърде разтревожени за всичко, свързано с децата им.
Снимка: Shutterstock

1. Екзистенциална тревожност

Родителството изостря екзистенциалната тревожност, особено когато децата са болни или застрашени по някакъв начин. Тогава се оголва в пълния си блясък уязвимостта на майката и нейната безпомощност пред лицето на живота/смъртта. Плашеща е невъзможността за контрол. Майката може да контролира количеството захар, което ядат децата, гледането на детски или времето пред телефона. И всичко това до известно време.
„В нашия дом няма да се вмъкнат болестите и бедите, които дебнат навън и обикалят домовете на другите“ – успокояваме се несъзнателно ние. Отричането и илюзията ни за специалност са целебен мехлем срещу парещата екзистенциална тревожност“, пише Елена Петрова.
Обогатяващо е да предизвикаме себе си с преживявания, които ни изправят лице в лице с тревожността, като ни лишават дори и за кратко от илюзията за контрол, за да разберем, че земята продължава да се върти, дори когато не си играем на командири на полета. Че децата ще продължат да живеят, да се развиват и да израстват, дори когато не сме техен боди- и психигард 24/7.

Вината, че не може да бъде идеалният пример за децата си, също е често срещан проблем при съвременния родител.
Снимка: Shutterstock

2. Екзистенциалната вина

Добре реализираният родител е пример и вдъхновение за децата си. Но често изпитваме вина, че не сме по-добрите родители, които си мислим, че можем да бъдем. Вината от пропуснатите родителски възможности може да е много мъчителна. „Но мисля, че е напълно неизбежна, доколкото сме свободни да избираме какви родители да бъдем, свободни да творим“, казва Елена Петрова в „Екзистенциално родителство“.
А дали кризата на средната възраст всъщност не е просто едно мъчително изправяне пред трибунала на съвестта ни? Нека не забравяме, че кризата не е непременно нещо лошо – тя може да бъде както период на маладаптация, така и източник на нови възможности за творческо съграждане и откриване на нови хоризонти за растеж. Кризата е и възможност, предизвикателство. 
Истинското пътешествие към „добрата“ майка започва с внимателно наблюдение и разпознаване на проявите на нашата „лоша“ майка, с допускането им в себе си. За да останем в зоната на растеж, трябва да разпознаваме и да работим със своята persona, със сенчестите части от себе си, да ги интегрираме с любов и разбиране.
Само когато си позволим да бъдем и лоши родители, можем да сме автентично добри. Другото е фалшива доброта. Парадоксално, но легитимирането на „лошата“ ни страна, подхранва и подсилва добрата и цялостния ни интегритет. 
Не се плашете от лошата майка във вас. Пуснете я да влезе, поговорете с нея, предложете ѝ чаша чай, изслушайте нейната история. Уморена е да чука по вратите и да я пъдят. В торбата си носи мехлеми за изцеряване на стари рани; може да ви даде някой, ако не я изгоните без време.
 

Още от Да поговорим

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

3 стила на възпитание, които вредят

Мъжете харесват искрените и уравновесени жени.
Снимка: Shutterstock

 

6 неща, които мъжът ще провери, преди да се впусне в сериозна връзка

Мъж и жена стоят сърдити. Снимка:Shutterstock

Изкуството да спорим, без да обиждаме партньора

Скарлатината е типично детско заболяване.
Снимка: Shutterstock

 

Най-важното, което трябва да знаете за скарлатината

Гневна жена. Снимка: Shutterstock

Не мога да се контролирам. Вкъщи постоянно крещя

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Тази техника може да бъде полезна както на родителите в ежедневието, така и на децата.
Снимка: Shutterstock

 

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Родители, които съветват сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

3 стила на възпитание, които вредят

Авторитарно, снизходително или пълна свобода, но без подкрепа – какво лошо носят тези методи

Всички бебета се раждат с мека фонтанела, което може да е доста стресиращо за новите родителите.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Опасно ли е, ако притиснете фонтанелата на новороденото

Какви могат да бъдат последиците и как да предотвратите това

Мъж и жена стоят сърдити. Снимка:Shutterstock

Да поговорим

Изкуството да спорим, без да обиждаме партньора

4 стъпки, които ще помогнат и на двамата да се чуят (част 1)

Кортни Кокс. Снимка: Instagram

 

Заедно

Кортни Кокс представи новата си линия продукти за дома

Този път актрисата пусна перилни препарати

Жена на преглед при стоматолог. Снимка: Shutterstock

Здраве

В кой период на бременноста лечението на зъбите е най-безопасно

Защо през първия триместър не бива да има стоматологични интервенции

Роналдо и Джорджина Родригес. Снимка: Instagram

Заедно

Роналдо разкри кога ще се ожени за Джорджина Родригес

Двамата са заедно от 8 години, но явно не бързат със сватбата

Кафе, разтворена книга и букет от нарциси. Снимка: Shutterstock

Скарлатината е типично детско заболяване.
Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Най-важното, което трябва да знаете за скарлатината

Какво представлява това заболяване и как да го разпознаем навреме