Най-често груби упреци отправят родители и учители
Когато сме ядосани или притеснени, много от нас казват на детето неща, които нямат много общо с истината. Това се случва много по-често, отколкото си мислим - ново проучване доказа, че родителите често отправят към децата си груби упреци, без да се замислят как се чувства то в този момент и до какви негативни последици може да доведе това.
Проучването е проведено от Words Matter - благотворителна организация, която се занимава вербалното насилие и подледиците от него. Според техните констатации 2 от всеки 5 деца редовно се подлагани на словесно насилие. Най-често насилници са родители, учители и хора, които се грижат за детето.
Думи и фрази като „глупав“ и „срамувам се от теб“ имат дългосрочни отрицателни ефекти върху психичното здраве.
Проучването установи също, че окуражаващи фрази като „Гордея се с теб“ и „Вярвам в теб“ имат мощно положително въздействие.
Баща поздравява сина си. Снимка: Getty
Благотворителната организация анкетира повече от хиляда деца на възраст от 11 до 17 години, за да разбере дали те или някой, когото познават, е бил малтретиран вербално от възрастни. Изследователите включват всички думи и фрази, съдържащи упреци, обиди, обвинения или унижения.
Резултатите сочат, че 41% от децата са били малтретирани вербално от възрастни, които се грижат за тях. Повече от половината от тези деца (51%) са чували обиди и унизителни забележки по свой адрес всяка седмица, а 10% от тях - всеки ден. Две трети от децата съобщават, че тези думи ги карат да се чувстват тъжни и депресирани.
„Тези числа не са изненадващи. Всички казваме неща, за които съжаляваме, но когато тези думи се казват на деца, това слага отпечатък на живота им“, обяснява докторът по психология Ашли Кипнис.
Изследователите разговарят и с родителите за унизителния език, който използват с децата, за които се грижат. Никой от тях не бил доволен от резултатите от проучването, но много признали, че се чувстват виновни, засрамени и тъжни.
„Възрастните казват тези неща от разочарование или гняв, без да осъзнават въздействието, което имат върху децата. Те не искат да наранят или разстроят детето, това е техният начин да изразят собствените си емоции“ , казва д-р Кипнис.
Някои родители съжаляват за словесния тормоз и им се иска да върнат времето назад.
Въпреки това обаче повече от половината деца споделят, че според тях обидите са изречени умишлено, с цел да се наранят чувствата им.
Дете се крие под леглото, защото е обидено. Снимка: Getty
„Когато децата пораснат се оказва, че прекрасно помнят всички думи, които са им казали, докато растат: както тези, които са ги подкрепяли, така и тези, които са се опитвали да ги унижат“ , казва Джесика Бони, ръководител на благотворителната организация Words Matter.
Възрастните трябва да разберат силата на езика и как техните думи влияят на децата им.
Осъзнаването е от ключово значение за предотвратяване на случайна злоупотреба. „Възрастните също трябва да се грижат за себе си, което включва работа с емоциите и умения за овладяването и контрола им“, казва Кипнис.
В труден момент е добра идея просто да замълчите, вместо да кажете първото нещо, което ви хрумне.
Джесика Бонди препоръчва да направите следното: спрете, дишайте, помислете и едва тогава кажете нещо на детето си.
Можете да му кажете, че ви трябва почивка, че искате да помислите малко, за да можете да се върнете към това, което сте обсъждали с него, но с охладени емоции.
Отделете време да помислите какво ще кажете. Когато се почувствате готови да общувате спокойно, продължите диалога с детето си, съветва психоложката.
По материали на Parents.com Мона Василева