В нов етап: Защо децата и бракът вече не са показател за зрялост

Психологът Меган Райт разказва как увереността в себе си започва да има по-голямо значение от възрастта

08 Януари 2024 г.
В нов етап: Защо децата и бракът вече не са показател за зрялост

Подкрепата е един от факторите, които показват зрялост.

Снимка: Shutterstock

Кога човек става възрастен? Кога реално достига установеното в закона пълнолетие (18 години в много общества)? Или истинското пълнолетие означава определен етап от някаква въображаема траектория - например постоянна работа на пълно работно време, заплащане на собствените разходи, брак или деца? В много западни общества пълнолетието традиционно се определя от социални маркери като брак и родителство. Тези показатели за „устойчивост“ са били особено разпространени в предишните поколения, когато пътят към зрелостта е изглеждал относително еднообразен - в началото на 20-те си години младите хора обикновено са имали стабилна работа, женели са се и са имали деца.

Пътят към зрелостта

В съвременния свят обаче този път обикновено е по-дълъг и разнообразен. В много страни по света пълнолетните хора отделят повече време за образование, по-често се опитват да постигнат финансова независимост и да притежават собствено жилище и по-често от предишните поколения отлагат или се отказват от брака и родителството. В Англия и Уелс например годишният брой на браковете е намалял повече от два пъти от 1972 г. насам, а средната възраст при сключване на първи брак е нараснала до около 30 години. Средната възраст за раждане на първо дете също се е увеличила - от 26 на 31 години за същия период. Подобни тенденции се наблюдават и в много други страни като САЩ, Австралия, Япония и Чили. Въпреки че пътят към зрелостта се е променил значително през последните шестдесет години, някои психологически модели все още измерват брака и родителството.

Предвид историческите промени в значението на традиционните социални роли в съвременната зряла възраст, Софи фон Щум и аз решихме да проучим как хората днес определят зрелостта и какво мислят за нея, включително за своята собствена. Фокусирайки се върху последните си изследвания в Обединеното кралство (където и двамата живеем), интервюирахме 722 жители на възраст между 18 и 77 години. Работата ни имаше няколко основни цели. Една от тях беше да оценим колко „възрастни“ се чувстват нашите участници и как това е свързано с тяхната възраст и житейски обстоятелства. За да разберем това, ги попитахме до каква степен са съгласни с твърденията: „Чувствам се като възрастен“, „Другите хора ме смятат за възрастен“ и „Смятам себе си за възрастен“. Друга цел беше да се оцени общото отношение към зрелостта - доколко позитивно или негативно я възприемат участниците.

Важно е да отбележим, че ги попитахме и кои от характеристиките смятат за важни за постигането на статут на пълнолетен. Тези характеристики включваха предварително съставен от нас, изследователите, списък със социални „маркери на зрелостта“ - брак, родителство и навършване на пълнолетие, както и психологически маркери като „поемане на отговорност за последствията от действията си“ и „независимост при вземането на решения относно убежденията и ценностите си“. Освен това попитахме всеки участник дали зрелостта се определя за него от редица други психологически признаци, които бяха категоризирани в създадена от нас класификация, отразяваща развитието в области като увереност в способностите и знанията и социални взаимодействия.

Три открития

В резултат на анализите стигнахме до три основни заключения. Например, степента на усещане за зрялост е свързана с възрастта, родителския статус, семейното положение и отношението живота на възрастните. Участниците, които са били по-възрастни, женени, имали са деца или са имали положителни нагласи към зрелостта, като цяло са дали отговори, които предполагат, че се чувстват по-скоро като възрастни, отколкото тези, които са били по-млади, не са били женени или не са имали деца и са имали по-негативни нагласи към зрелостта. Въпреки че като цяло хората я възприемат положително, установихме, че участниците под 30 години я възприемат по-негативно. „Нововъзникващите възрастни“, които сега са на възраст между 18 и 29 години, може да са склонни към това по различни причини - например те са влезли в зряла възраст по време на икономически трудни времена и/или по време на глобална пандемия, което е повлияло на възможностите им да станат независими и да „напреднат“.

Като оставим настрана усещанията на участниците за собствената им зрялост, какво друго я дефинира според тях? Традиционните маркери - бракът и родителството - като цяло не са от голямо значение за респондентите. Само 22% и 26% съответно ги смятат за показатели за зрялост. Същото важи и за възрастта на навършване на пълнолетие - само една четвърт от участниците я смятат за маркер. Това подсказва, че много хора смятат, че достигането на законовия праг за пълнолетие не е достатъчно, за да станеш истински възрастен. Респондентите в нашето проучване са по-склонни да определят този статус въз основа както на психологически характеристики - „поемане на отговорност за действията си“ (80% от участниците), така и на финансови характеристики - „финансова независимост от родителите“ и „сам плащам разходите си за живот“ (по 79 %).

Сред факторите за развитие, които определят зрелостта и за които попитахме участниците, най-голяма подкрепа получиха тези, свързани със самочувствието, като например „способността да се грижиш за себе си“ (76%). В същото време социалните контакти бяха споменавани от анкетираните много по-рядко. Така например, наличието на „реални връзки с другите“ получи 37%. Тези резултати предполагат, че за статуса на възрастен човек вътрешните и когнитивните аспекти на психологическото развитие може да се възприемат като по-важни от външните и социалните аспекти, поне в някои общества.

Определението за пълнолетие, което се основава в голяма степен на психологически характеристики, както направиха участниците в нашето проучване, показва, че много хора имат доста субективно мнение по този въпрос, така че са възможни различни варианти при преценката дали някой е пълнолетен или не. Но за мнозина изглежда, че определението за собствената или чуждата зрялост се основава не толкова на външен белег или конкретно, точно определено събитие, колкото на оценка на индивидуалното развитие.

Струва си да се отбележи, че редица характеристики, които според участниците определят зрелостта, могат да бъдат различни в различни контексти, дори за един и същ човек. Например, може да съм по-отговорен за действията си или по-свободен да правя собствени избори, когато съм на работа, а не вкъщи с родителите си. Освен това това са характеристики, които могат да се променят постепенно, а не просто да присъстват или да отсъстват - да речем, че сега мога да бъда по-отговорен за действията си, отколкото преди няколко години. Анализът на тези варианти показва, че много хора не възприемат зрелостта като фиксиран социален статус, а като процес на развитие, който протича постепенно във времето, и може да има значителни индивидуални различия в начина, по който хората възприемат състоянието си на зрелост във всеки един момент.

Обществени въпроси

Много е важно да се помни, че вниманието ни е насочено към членовете на определено общество, така че определението за зряла възраст може да варира в зависимост от възпитанието, вярванията и културната среда. Междукултурните изследвания показват, че хората от така наречените WEIRD страни (западни, образовани, индустриализирани, богати и демократични), сред които е и Обединеното кралство, разчитат по-малко на традиционните маркери на зрелостта - кариера, брак и родителство - отколкото хората от страни, които не са WEIRD. Например семейните ангажименти в зряла възраст са по-значими сред участниците от Китай и Индия, отколкото сред респондентите от САЩ. Това подсказва, че традиционните социално-демографски маркери на статуса на възрастния може да се смятат за по-важни в тези страни, отколкото в индивидуалистичните западни култури.

Страната на произход очевидно е от значение за субективното усещане за зрялост: в едно проучване сред американци на възраст между 18 и 29 години само 28% от тях имат усещане за зрялост, за разлика от повечето им връстници от Гана, Индия и Китай.

Работата ни обаче показва, че дори в рамките на едно общество има много начини да се определи какво означава да си пълнолетен. Според проучването много хора правят това по-скоро въз основа на психологически, а не на социални маркери. С други думи, те възприемат зрелостта като нещо повече от придобиване на ролите „служител“, „съпруг“ или „родител“. Те я възприемат като богат и динамичен период на психологическо развитие, в който човек има склонност да става по-независим, отговорен и уверен в себе си, независимо от това кога или дали придобива тези традиционни роли.

Мениджър Нюз

Да поговорим

Задълженията на детето според възрастта

Още от Да поговорим

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

Илюстрация: Guliver / iStock

От памперси към гърне

Снимка: Guliver / iStock

Лазарица e – празнуват само жените

Важно е да научите малкото дете какво може и кое не е редно.

Снимка: Shutterstock

Как да кажeте „Не“ на бебето и детето

Кой изневерява и защо?

Снимка: Shutterstock

Остава ли живот в брака след изневяра

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Снимка: Guliver / iStock

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Снимка: Guliver / iStock

За семейството

Кичим дома с върбови венчета, здравец и цветя

Върбата символично замества палмовите клонки от посрещането на Христос

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Кожата претърпява промени през деветте месеца.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как се променя кожата по време на бременност

Ето какво може да очаквате и как да я предпазите през деветте месеца

Бъдете добър пример за децата си винаги.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Децата правят това, което им показвате, а не това, което им говорите

По този начин изграждаме безопасна среда, в която те да учат и да израстват

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

От памперси към гърне

Как да направим прехода по-лек, обяснява психологът Галя Даскалова