Дават гаранция, че ще избегнете мошеничества
Снимка: Shutterstock
Имате жилище, което може да ви осигури стабилен доход, ако го дадете под наем, но има и рискове, ако сте неопитни. А щом четете този текст, най-вероятно сте.
Сигурно вече сте се информирали как вървят цените в същия квартал и град, съобразили сте вашите желания с конюнгтурата на пазара, наясно сте какви хора бихте искали да живеят във вашия апартамент... И все пак остават куп притеснителни неща, които могат да се случат: измами, повреди на имущество, злоупотреби с имота и забавяне на наема.
За да ги избегнете, освен опит ви трябват и добри съветници. Затова сме насреща с кратък списък от основни положения какво да се направи за бързо и изгодно отдаване под наем на апартамент, за намиране на отговорни наематели и избягване на проблеми:
1. Въведете пълен ред
Чистотата и удобствата са първото, на което хората обръщат внимание, когато отиват на оглед за жилище. Въведете пълен ред в апартамента – изпразнете стаите от всичко ненужно и излишно, направете генерално почистване, проверете състоянието на техниката, електрическите контакти и мебелите – всичко трябва да работи.
Ако можете да отидете още по-далече – модернизирайте кухнята и банята, защото това е отлична дългосрочна стратегия. Дори най-семплия ремонт може да направи жилището по-привлекателно и да увеличи шансовете да намерите надеждни наематели.
И бъдете готови на няколко години да инвестирате в освежаване на жилището - колкото и грижливи да са наемателите, знаете, че всичко се амортизира с времето.
2. Поставете обяви на подходящи места
Снимките са много важни. Снимайте всички помещения от различни ъгли, за да можете да илюстрирате добре обявата – така можете да привлечете повече интерес. Можете да публикувате обява в интернет сайтове за имоти под наем, да говорите с приятели и познати да разпространяват необходимата информация.
Взети заедно, тези методи работят добре, тъй като позволяват да се достигне до по-голяма аудитория, но бъдете готови за многобройни обаждания и съответно - известен дискомфорт, като в най-лошия случай ще чакате заинтересованите хора с месеци и дори година.
Ако не сте се свързали с агенция, направете го – специалистите са наясно какво се търси, как да подготвите обявата, и имат база от кандидати, които да ви предложат, така че апартаментът да се отдаде под наем по-лесно, бързо и с гаранция, тъй като агенциите подготвят и договорите за наем, така че да са издържани във всяко отношение.
3. Бъдете внимателни с брокерите
Много собственици не искат да се свързват с големи брокерски фирми, защото мислят, че те ще им вземат голяма комисиона за сделката, но така рискуват да се натъкнат на съмнителна агенция, сътрудничеството с която може да донесе допълнително главоболие.
Има най-различни истории за некоректни отношения между брокери, наематели и наемодатели, затова от форумите в интернет или от приятели се информирайте за проверена фирма за недвижими имоти, която да ви спести време, нерви, но и да гарантира правната чистота на сделката. В основата на услугата има три основни компонента: сигурност, доход и удобство. Освен за изготвяне на правен договор, на съвестния брокер можете да разчитате и за ефективна рекламна кампания и за добър избор на потенциалните наематели.
Така няма повод за притеснения, дори да не се занимавате лично и дори да не живеете в същия град – надеждна ли е фирмата, ще имате възможност да контролирате целия процес на услугата както ви е удобно – лично или от дистанция, и да си осигурите спокойствие, че с наемателите всичко е наред.
4. Подгответе нужните документи
Договорът за наем е ключов, защото описва предаването на недвижимия имот под наем на законови основания и съдържа описание на имуществото, информация за сделката, задълженията и отговорниците на всеки от участниците в договора. За да се състави изряден договор е важно да подготвите документ, който доказва правото на собственост, например нотариален акт или договор за покупка, дарение, а също и лична карта. Ако жилището има няколко собственика, е нужно и нотариално заверено съгласие от всички тях.
Хубаво е предварително да прегледате договори за наем, и от тях да почерпите идеи, които не са ви хрумнали, например кой ще плаща, ако се наложи да се купува нова мебел или техника, както и други детайли, защото е много възможно да пропуснете някакво изискване, което е важно за спокойните ви взаимоотношения с наемателите. Предвидете различни ситуации, така че всичко и от двете страни да бъде уточнено и изрядно.
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари