Как без сълзи и истерии да го научим
Снимки: Getty
Умението за самообслужване се формира постепенно. Още от втората година детето почва да пробва да се облича само и продължава да се усъвършенства до 4-5 години. Не всички хлапета обаче са склонни сами да поемат тези скучни задължения. И родители се чудят какво да правят, когато то не иска да се облича самостоятелно.
Ето какво съветва психологът Олга Романив.
Започнете със събличане. За да научите детето да се облича самостоятелно, е необходимо, колкото и да е странно, да започнете от събличането.
Всяка майка знае колко много то иска и успява бързо да свали всичко от себе си, дори, когато с много труд току-що е успяла да го облече.
Затова поривът му не трябва да бъде възпрепятстван, а по-скоро насърчаван. Не само с жестове, но и с думи. Майка му да го похвали, да го поощри, че е свалило шапката или чорапките самостоятелно.
Говорете на детето за обличането. Това е много важен момент в общуването и в развитието му. Когато обличате и събличате дрехите, можете да назовете различните елементи и последователността, в която те се слагат. На връщане от разходка, когато се събличате – отново.
Насърчавайте всяка проява на независимост: позволете на детето да яде с лъжица и вилица, да си обуе/събуе чорапите, обувките, да си надене шапката ...
Снимки: Getty
Защо детето не обича да се облича:
- Може би просто не знае как. Ако не успее и се затрудни в нещо, то не иска да го направи отново. Родителите в този момент могат да му помогнат, а не да настояват и да го карат да бърза да се справи.
- Неудобни, трудни за обличане дрехи. Например чорапогащниците са трудни за обличане. Децата не харесват поло яки, гащеризони, затрудняват се да си завързват обувките. Възрастните трябва да ги улеснят: да купят обувки с велкро, да подберат удобни и лесни за обличане дрехи ...
- Лошо настроение, умора, липса на сън. Всичко това може да убие настроението и желанието на детето за обличане и разходка.
- Иска да си играе. И вместо да се приготви, детето бяга от вас и тича по цялата къща. Понякога трябва да положите усилия да го заинтересувате и да му предложите някоя по-вълнуваща дейност.
Снимки: Getty
Как да започнете с обучението
Родителите трябва да са много търпеливи. На първо място да се държат доброжелателно и положително - настроението им се предава на хлапето.
Ако сте нервни, закъснявате за работа, ако всичко ви дразни, няма нищо чудно, че и детето ще реагира и ще откаже да се облича или ще го прави демонстративно бавно. Ето защо, преди тръгване за детска градина, предвидете повече време, за да не го притискате и да не му напамняте непрекъснато, че закъснявате.
Ако говорим за някои тайни, тогава е важно да запомните две точки:
първо, децата повтарят всичко след нас;
второ, всичко, на което искаме да ги научим, трябва да бъде демонстрирано чрез игра. Коя игра ще изберете зависи от вашето въображение.
Научете се да мотивирате детето си: ако то (обикновено момичета) обича да се облича, вазползвайте се от това; друго иска бързо да кара колело - това означава, че желанието да се забавлява ще стимулира детето да се облича по-бързо.
Играйте на "Кой по-бързо ще се приготви за разходка": сложете две купчини дрехи – за себе си и за детето, пребройте до три и започнете да се обличате. Можете тайно да му дадете предимство или възможност да спечели.
С малки деца на 1-2 години е интересна такава игра като намиране на дупки в ръкави и панталони - това е много забавно занимание. Основното нещо е да бъдете искрени, заинтересовани и весели.
И когато децата са много малки и несръчни, не ги притеснявайте, насърчавайте ги. Когато видите, че не се справят с нещо, бъдете търпеливи, не изземайте инициативата им, защото сте по-бързи и сръчни. Независимостта трябва да се насърчава.
Мона Василева
През есента и пролетта тези ценности са много по-силно изразени, отколкото през лятото и зимата.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари