Как да намерим подход към безкрайно упоритото и своенравно дете
Снимка: Getty
Към втората година фразата „Аз сам“ все по-често звучи в речта на детето.
Как родителите могат по-спокойно да преминат през този възрастов период и да му помогнат, разказва психологът Вероника Колтишева, дългогодишна Монтесори учителка.
Във възрастта между 2-3 години хлапето преминава през криза, която носи красноречивото име „ужасните двегодишни”. Същото се отнася понякога и за тригодишните.
По това време децата се научават да защитават своите граници, да казват „не“ и преминават през първия етап на отделяне от родителя, като по този начин стават отделна личност с разбиране за „собственото си аз“.
Как родителите реагират на исканията на децата
Сега повече от всякога е важно да останете спокойни.
- Изразете чувствата на детето, обяснете му, че истериите с нищо не помагат за постигане на целта.
- Предложете му да направите избор между два варианта. Например: "Излизаме на разходка или оставаш да си играеш вкъщи?"
- Избягвайте отворените въпроси, тъй като това е сигурен начин да създадете объркване и след това негодувание.
Снимка: Getty
Как да го разсеете
На тази възраст детето продължава да се развива физически и психологически. Емоционалната нестабилност е лесно да се овладее чрез активни игри, които, наред с други неща, ще помогнат за развитието на основните двигателни умения.
Не забравяйте, че вие все още сте пример за детето, вашите дела са от голям интерес за него. Превърнете ежедневните дейности (пране, почистване, готвене) във вълнуваща образователна дейност: научете го да използва вилица и нож, да си служи с парцала и дори да пере собствените си дрехи (въпреки, че имате най-модерна пералня).
Тези дейности няма да улеснят особено много живота ви, но ще помогнат на детето да реши основния въпрос на този период: „Мога да се справя сам“.
Също така, насърчавайте интереса му към малките предмети: оставете го да усъвършенства движенията си и те да станат по-плавни и прецизни. Ще помогнат занимания като редене на малки мозайки, нанизване на мъниста и копчета и т.н.
Това време се характеризира не само с желание за самостоятелност, но и с отделянето на детето от възрастния.
Раздялата е най-важният етап от съзряването и формирането на личността. Детето вече има някои умения и трябва да го оставите да ги упражнява като насърчите желанията му. Ако не получи необходимата свобода, то или започва да се бунтува, или потиска инициативата в себе си, развивайки безпрекословно послушание.
А родител, който е твърде строг и ограничава всяка инициатива, рискува да възпита послушно, но безинициативно дете.
Не може обаче до оставите детето да прави истерии и непрекъснато да организира театър. Следователно, трябва да намерите компромис, помощ, похвала за успех.
Снимка: Getty
Как да избегнете истериите
На 2-3 години детето вече проявява фрустрация - психическо състояние, което възниква, когато е невъзможно да се задоволят желанията. С други думи, то реагира емоционално на своите неуспехи и неудовлетвореност. Ако не получи своето, то може да избухне, да плаче силно и да тропа с крака.
Родителите са тези, които трябва да го научат на правилата на поведение. И едно от тях е способността да кажат „не“.
Възрастните трябва категорично да отказват някои неща и да бъдат последователни в решениято си: например хлапето не може да бъде оставено само на улицата, не можете да изяде целия шоколад...
Друга характерна черта в поведението на децата от тази възраст е постоянството: да правят отново и отново това, което не успяват. За съжаление това рядко е успешно и емоциите на детето бързо могат да преминат в гняв. За да разрешите конфликта, когато нещо не се получава, покажете мъдрост и търпение. Важно е сами да не реагирате на сълзите и капризите му, да останете спокойни и да му помогнете да се успокои.
Как да се справите с "не мога".
- Нека вашето поведение стане модел за детето: оставете го да види как се справяте с трудностите и разочарованията. Избягвайте силните изрази на нетърпение и гняв.
- Насърчавайте изразяването на чувствата: кажете на детето си, че е добре да говори и да обясни, защо плаче и защо се ядосва. Но му пмогнете да се научи да се успокоява, говорете с него, прегръщайте го, дайте му любимата си играчка.
- Направете почивка: поканете го да си почине, превключете вниманието му. Пейте песен, правете упражнения с него, дайте му лакомство. Помолете го да прави това, което умее и е успешно. Така ще придобие самочувствие
Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари