Защо доскоро дружелюбното дете мълчи, отговаря грубо или едносрично: 4 причини и 6 работещи съвета
Снимка: Getty
Основната причина за конфликта между родители и тийнейджърите е, че децата осъзнават, че порастват. Те смятат, че вече са достатъчно големи, за да правят това, което е позволено на възрастните и протестират срещу всяко ограничение и забрана.
Ако родителите им забранят да закъсняват след 21:00 часа, те ще пробват да се приберат по-късно.
Неподчинение, наглост, грубост – всичко това е опит за самоутвърждаване и защита на самоуважението в момент, когато човек не иска да се подчинява на авторитета на родителите.
Ето защо тийнейджърът отговаря с агресия на всякакви ограничения и груби забележки.
Родителите често забелязват, че детето се отдалечава и в това няма нищо лошо.
Тийнейджърът се научава да се отделя от възрастните, да взема самостоятелни решения в живота си. Само още няколко години и той ще отлети от гнездото на родителите си. Следователно кръгът на неговите интереси е все повече извън семейството.
Снимка: Getty
Но ако не знаете нищо за детето си, има голям риск да го загубите. Има много случаи, когато тийнейджъри започват да приемат забранени вещества или правят опити за самоубийство.
Това се случва по различни причини: влияние на лоша компания, конфликт с учител, нещастна любов, самота и липса на разбирателство с другите.
Ако няма подкрепа наблизо, той може да направи фатална грешка.
Защо моята тийнейджърка се отдръпна
Чувствате, че отношенията с дъщеря ви са се променили. До вчера тя ви е посрещала на прага, за да се хвърли в прегръдките ви, чуруликайки как ѝ липсвате и разказвайки за съучениците. Днес тя мълчаливо кима и се затваря в стаята си.
Страхувате се, че нещо коренно се е променило, че сте отгледали егоист, но може би тя просто се учи да бъде отделен, независим човек.
През този период е важно да продължите диалога с нея по темите, които я вълнуват най-много, а не да се отдръпвате.
Първо трябва да разберете причината, поради която дъщеря ви/синът е спряла да общува с вас. От това зависи вашата тактика.
Липса на лично пространство
Ако нарушите личните граници на детето, то може да отговори с агресия. И тук не става въпрос само за нуждата тийнейджърът да има отделна стая.
Дъщеря ви, като всеки човек, има нужда от време да остане сама, сама с мислите и заниманията си. Тя също иска да има право да избира как да се облича, каква прическа да си прави и т.н.
Ако нахлувате непрекъснато в живота ѝ с непоискани съвети, критики, указания как да изглежда и да се държи, тя може да избяга от дома или да избере друго демонстративно поведение.
Деструктивна комуникация
Обърнете внимание дали във вашето семейство често не повишавате тон, дали постоянно не се карате с мъжа си. Може би тийнейджърът копира вашия начин на общуване.
Снимка: Getty
Негодувание срещу родителите
Може би сте били твърде сурови със сина/дъщеря си, не сте се опитали да се задълбочите в проблемите, но веднага сте говорили с обвинителен тон.
Всеки е различен с различен темперамент. Някой ще преглътне груби думи и няма да го приеме лично, някой ще го запомни за цял живот.
Тъй като тийнейджърите са доста уязвими, за разлика от възрастните, които са видели много, те могат да бъдат разстроени дори не от значението на думите, а от интонацията.
Проблеми с връстниците
Една от причините за изолацията и грубостта може да е проблем не с родителите, а със съучениците. И детето да не смее да сподели с мама или татко, защото не вижда в тях сродни души, страхува се да каже на някого за проблемите си или смята, че може да се справи само. Тук е важно да говорите с него, може би дори да започнете да разказвате истории от собствения си опит, за да стане ясно, че винаги ще го подкрепяте.
Как да започнете разговор
Кой е най-добрият начин за общуване в тази възраст?
Като за начало не настоявайте. Общуването не е разпит. Не натискайте прекалено силно и не повишавайте тон. Тук се нуждаете от правилния подход, така че да създадете връзка на доверие.
Би било по-добре, ако разговорът се провежда в спокойна атмосфера, а не в момент, когато то е заето с уроци и не е готово за диалог.
Снимка: Getty
Използвайте свободното време за съвместни дейности
Опитайте се да организирате дейности за свободното време, които ще харесат и на двама ви. Може би това ще бъде концерт на любимата ви група, къмпинг, увеселителен парк и т.н. И в тази весела атмосфера, когато всички са в добро настроение, се опитайте да говорите искрено. .
Сдържайте емоциите си
Ако не харесвате нещо в дъщеря си, не реагирайте прекалено остро, не критикувайте. Оставете я да говори. Често ние възрастните не се съгласяваме с мнението на други и се опитваме да го изясним веднага. Но ако отричаме всичко, което детето казва, това няма да го зареди с увереност и е много вероятно да сложи край на разговора.
Слушайте и не прекъсвайте
Не се опитвайте да вмъкнете вашите „5 тези“ в разговора. Изчакайте, докато разкаже цялата история и дойде момент да кажете своето мнение. Понякога на тийнейджърите им е много трудно да опишат с думи какво се случва вътре в тях. Помислете за тази възраст.
Избягвайте оценките
Не е нужно веднага да лепите етикети: „Глупак“, „Егоист“ и така нататък. Това не се отнася само за вашата дъщеря, но и за нейните връстници. Защото ще формирате навика да оценява всички наоколо по един и същи начин, без да разбира проблема.
Дайте пример
Ако искате детето ви да бъде по-отворено към вас, дайте пример. Споделяйте вашия опит, мисли, колкото е възможно повече. Не лъжете, дори за дребни и незначителни неща. Вашето дете вече е достатъчно голямо и ще усети фалша. Например, ако му забранявате да пуши, а вие самите пушите.
Не забравяйте вълшебните думи
Тук не става въпрос за "благодаря" и "моля", въпреки че те също са важни.
Не забравяйте думата "интересно" и нейните аналози. Когато детето каже нещо, поне се престорете на заинтересовани, за да иска да споделя повече с вас.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари