16 сигнала, че имате нужда от помощ
Илюстрация: Getty
Не на всички двойки им е писано да живеят „щастливо до края на живота си". За някои раздялата или разводът е само въпрос на време.
Ето мнението на професионални семейни психотерапевти.
През януари Reddit публикува любопитен подбор от мниния на различни семейни психотерапевти, който събра повече от седем хиляди (!) коментара.
Психолозите разказват за сигналите, които показват, че нещо във връзката се къса и е на път да се провали.
Ако забележите нещо подобно у себе си, може би е време да се промените, да преосмислите поведението си или да се свържете със специалист.
Ето „алармените камбани“.
Болезнена зависимост
Когато един човек е напълно зависим от друг, не само финансово, но и емоционално. По правило се случва на млади момичета (въпреки че понякога има млади момчета), които не работят, нямат деца, седят у дома по цял ден, нямат приятели или хобита. Затова прекарват цялото време с партньора си.
Това е много нездравословно и е тревожен сигнал за опасност.
Обикновено такава връзка завършва с болезнена и грозна раздяла.
В такива случаи се опитваме да помогнем на конкретния човек да потърси приятели, среда, да се присъедини към общност, да си намери работа или да се включи в доброволческа дейност. Той сам трябва да направи нещо, което да му помогне да повиши самочувствието си и да се реализира извън връзката.
Milksteakandjellybean
Несигурност от един от двамата
Когато единият казва, че се нуждае от помощ (от психотерапевт), за да разбере дали иска да остане във връзка, а другият търси помощ, защото иска да запази връзката.
ChickenSoup4theRoll
Задушаващ контрол
Често при мен идват хора, които се оплакват от прекомерния контрол (ревност) от страна на партньора. Той ги следи на всяка крачка и изпада в крайности – кара ги да пращат селфи, с доказателство, че е направено в реално време, за да следи къде е. Това е насилие.
crode080
Водене на счетоводство
Двойки, които живеят на принципа „каквото ти на мен, това и аз на теб ще направя“ . Например: „Изневерих ти, а сега ти може да прекараш една нощ с когото пожелаеш“.
crode080
Опити да променят партньора си
Има двойки, в които единият или и двамата партньори се опитват да променят нещо основно в другия.
Психотепаревтът трябва да открие откъде идва нуждата от промяна и да им помогне да оценят това толкова ли е важно. С тях работим върху приемането и толерантността към другия.
ladyledylidy
Снимка: Getty
Жертви в името на деца
„Поддържаме взаимоотношения в името на децата“ - подобно позиция води до нездравословни нагласи, които карат двойката да възприема децата си като спасителен пояс. Те вярват, че ако поддържат своите нездравословни отношения, нещата помежду им някак ще се оправят.
Децата са по-умни, отколкото си мислим и ако мама и татко не се обичат, те го усещат. Ако тяхното бъдеще и наистина е толкова важно за вас, оправете брака си или го прекратете.
NEM3S1S
Търсят съучастник
Хората, които идват на терапия с желание да убедят терапевта си, че те са прави, а партньорът им - не. Много е вероятно те за се оплакват и на своя шеф от него, за да може той да разреши проблемите им.
Hyujikol
Нищо хубаво
Един от най-съществените „червени флагове“, който забелязвам като психотерапевт, когато работя с млада двойка, е, че изобщо не помнят нищо добро да се е случвало помежду им. Част от семейната терапия е да напомня на партньорите какво харесват един в друг, какво първоначално ги е привлякло един към друг и коя е спойката между тях.
Когато хората дойдат на консултация и са толкова нещастни в една дълга връзка, че не могат да си спомнят какво е да си влюбен, връзката им по принцип вече е безнадеждна.
Ако не можете да си спомните нищо добро, тогава доброто вероятно е приключило.
TiredMold
Неуважение към границите
Добре е да разширите малко границите, но многократните нарушения на границите на партньора, са голям червен флаг. Разбирането за вашите лични граници и способността да ги определяте и да ги защитавате, е много важно за личното ви щастие. Освен това се научете да уважавате границите на другите.
Границите не трябва да бъдат постоянни. Те може и да се променят, защото другият има нужда от достъп да тях, но не постоянно.
Може да изглежда като: „Хей, не си лягай, говори с мен, аз съм самотен“ или „Толкова романтично да си говорим цяла нощ“. Ако обаче вие не сте на 15 години, това въобще не е много романтично.
Това носи единствено умора.
Ако вашият партньор настоява или и се подиграва с вашия режим, тогава шансовете ви са много малки. Не става въпрос кой е прав и кой греши. Вие просто имате различни възгледи.
Jbuam
Снимка: Getty
Викове
Ако установите, че крещите с цяло гърло: „Не викам!“, тогава най-вероятно имате проблем с комуникацията
bda-goat
Пълна независимост
Пълната независимост един от друг е основният знак, че бракът е тръгнал към провал . Когато видя, че партньорите правят всичко поотделно, например теглят заем за кола или планират пътувания, без дори да се консултират, разбирам, че тази двойка вече е обречена.
Mattrockj
Постоянни конфликти
Ако след началото на връзката конфликтите са чести, терапията едва ли ще даде резултат. Няма значение дали конфликтът продължава непрекъснато или от време на време секва. Има много изследвания, които подкрепят това.
jollybumpkin
Превръщане на мухата в слон
Сигнал за тревога е постоянната, безсмислена ескалация на конфликтите. Когато: „Не мисля, че трябва да купуваме това скъпо нещо“ се превръща в „Ти не ме обичаш!“ - това вече е голям проблем.
PsychoPhilosopher
Снимка: Getty
Не само любовта
Според моя опит силните и здравословни взаимоотношения се изграждат върху две много важни качества: доверие и уважение. Любовта не е в този списък, защото любовта не определя трайна и здравословна връзка.
Възможно е да има сложни взаимоотношения и между любящите хора.
Да обичаш някого, не е единствената причина да останеш във връзка. Много от клиентите, с които съм работил, са били в силно нефункционални отношения, които са поддържали чисто от любов, но са продължили да страдат, тъй като им липсва доверие и уважение. Без тези качества повечето връзки са обречени на страдание или на провал.
parky32383
Родителите в ролята на патерици
Когато човек е по-близо до родителите си, отколкото до партньора си, вика ги непрекъснато у дома, говори с тях по телефона на високоговорител по време на семейните конфликти или, ако в тяхно присъствие говори лошо за партньора, с години поддържа и живее в нещастен брак.
crode080
Обезценяване на партньоята
То може да приеме различни форми: от неглижиране до директно отричане на чуждото мнение. През повечето време единият опитва да бъде изслушан по даден въпрос или тема на емоционално ниво, но другият възприема това като лична атака. Има такива хора, които са контра на всичко и на всички. За този вид обезценяване говоря. Атакувайте проблема, не се нападайте един друг. По време на конфликти хората рядко заемат една и съща позиция, но обикновено (в здравословната връзка) имат сходни ценности.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари