Да надникнем зад подсъзнателната му „защитна броня“ със забавни игри
Снимка: Shutterstock
Понякога се случва детето да е затворено от външния свят и да страни от връстници и възрастни. Причината може да са стресови и травматични ситуации в семейството или в детската градина, в училището. Тогава то се скрива зад подсъзнателна „защитна броня“, която родителите трудно могат да пробият.
На помощ идват игровият подход на психологията и приказкотерапията. С тези техники детето лесно се отваря и споделя всичко, което е в душата му.
Един от основните инструменти, който помага за постигането на тази цел, са метафоричните карти. Използва се в работата на професионалните психолози, но само заедно с други методи.
Метафоричните карти помагат да разберем детето, без да се прибягва до болезнената тактика на разпита.
Ето как работи техниката.
Когато думите не са достатъчни, картинките помагат
Метафоричните карти (понякога към тях се добавя думата асоциативен и се използва съкращението MAK) са почти като тесте карти. Но не с изображения на крале, дами и числа, а с изрисувани различни ситуации, герои, животни, понякога отделни предмети.
Те са инструмент, който помага, да „надникнем“ в душата на детето, за да обсъдим с него важни теми, които се крият в подсъзнанието.
Картите от тестето изобразяват различни ситуации от живота, животни, предмети и персонажи. Като цяло са много прост комплект. Но зад всяка картина се крие таен смисъл и значение.
Изображенията могат да събудят мисли, които детето крие, да предизвикат важна асоциация, да разкрият проблем, който го тревожи, да предизвикат силни чувства.
Основното е то да свърже ситуацията от „картата“ с реалния живот.
Дори името на тестето, измислено от художника Ели Раман, говори само за себе си. „Оh“. Междуметието „О“ означава изненада, попадение в целта, намиране на желаната опция.
В момента, в който детето „отгатне“ състоянието, изобразено на картата, то отваря сърцето си и сподела тайни, които може да крие дори от себе си.
Игри с подсъзнанието: ти и твоето дете
С помощта на метафорични карти можете да говорите с детето, да преодолеете бариерите на съзнанието, които крият неговите преживявания.
Важно е комуникацията да се осъществява по време на играта: и не с психолог, а с мама.
Повечето асоциативни карти не се използват само от психолози, а са достъпни за родителите и са предназначени за игри у дома. С тях мама и татко, ако изберат най-печелившите упражнения, могат да решат сложни проблеми - например, страх от учител в детска градина или прекомерната срамежливост по време на рецитал.
Помолете хлапето да избере карта, свързана с неговата срамежливост, или обратното - оставете го да избере илюстрацията, където според него има смел герой, който е готов да се справи с трудностите. И след това заедно потърсете път за промяна – разигравайте ситуации.
Снимка: Getty
Малкото дете не винаги е в състояние да говори за безпокойството си. Речникът не му позволява, а често и не може да обясни какво точно го тревожи и вълнува. Или пък е твърде резервирано, за да отговори директно на въпроса.
Картата с изображение, ще му помогне да разкаже за копнежа си по таткото, който е решил да не живее със семейството, или за загубата на любимата баба ...
MAC са с ярки изображения, които помагат и насочват детето честно да говори за проблема.
Основното нещо е да му обясните механизма на играта – поглежда картата и казва първото, което му е дошло на ум.
Не може да се концентрира и да мисли дълго - това ще наруши експеримента и ще унищожи първите метафори, които са му дошли на ум.
Всичко гениално е просто
Асоциативните карти имат много теми. Най-популярни сред майките и техните деца са „Любимо животно“ и „Настроение“.
Първият е подходящ за деца под 10 години.
Между другото, може да не разчитате на готови карти, просто намерете изображения на животни в списание и ги изрежете. Изберете 5.
Първо помолете сина или дъщеря си да изберат снимката на животното, което харесват най-много. Нека до обоснове избора си: попитайте какви качества (красота, сила, издръжливост и т.н.) харесва. Това ще покаже какво би искало да стане вашето дете в бъдеще.
Когато свършите с първата снимка, можете да продължите към следващата.
Втората ще отразява как иска то да изглежда в двора или в училище, играейки с връстници.
Третата снимка ще отразява състоянието на вашия малък партньор..
Изберете заедно картинки, които детето ще асоциира с вас и татко.
Важен момент: трябва да дадете задача на детето, но не и да участвате в тълкуването и обасненията.
Снимка: Getty
Какво друго
Когато асоциативните игри не са достатъчни, се използват други методи. Не става въпрос за подслушване на телефона или инсталиране на шпионски приложения. Можете да използвате други начини, за да разберете какво наистина тревожи детето, но по някаква причина то не споделя.
1. Говорете с учителите. Обикновено, ако детето е сериозно притеснено от нещо, учителите са първите, които го забелязват. Основното нещо е да не изграждате стена между вас и класния ръководител, и да го убеждавате, че с вашето дете всичко е наред.
2. Проучете социалните мрежи на детето и профилите на приятелите му. Това изобщо не означава, че трябва да се опитате да хакнете акаунта му или, щом за малко си остави телефона без надзор, да ровите в него. Достатъчно е синът или дъщерята да разберат, че вие също присъствате в популярната платформа и оценявате неговия виртуален живот.
За да се успокоите, можете да проучите списъка с групи, за които детето е абонирано и накратко - списъка с неговите приятели.
4. Прекарвайте повече време заедно. Ако може да прекарвате само няколко часа вечер, възползвайте се. Ако имате дълъг уикенд заедно или пътуване до друга държава, това е най-удобното време за задаване на въпроси, които ви интересуват, но само в приятелски разговор. А не като разпит.
5. Позволете на приятелите му да ви гостуват. Това са едни от най-близките хора за вашето дете и чрез тях може да научите много за неговия мироглед. Разговорите помежду им ще ви помогнат да чуете малко повече, отколкото детето ви позволява , когато е в нормална обстановка.
6. Помислете за нещата, които забранявате най-често. Обикновено всички тайни са на повърхността. Има забрана за пушене - оставете кутията на видно място и проверете дали цигарите са изчезнали от нея, когато детето остане само в апартамента.
Важно е да не правите забележки в агресивна форма, всичко ще се реши чрез конструктивен диалог.
И още нещо съществено: в никакъв случай не ровете в телефона и не четете дневници, особено на тийнейджърите. Това ще разруши доверието между вас, ще блокира общуването и ще накара детето да затвори всички ключалки от вас, само и само да не пробвате отново да влезете под кожата му.
По материали на Parents, Мона Василева
Децата трябва да бъдат особено внимателни с приятелите, които ги натоварват емоционално.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари