5 сигнала, че е прекалило с времето прекарано пред електронните джаджи
Снимка: Guliver / iStock
Опитите да се сложи лимит и да се определи кога, как и колко време детето да има достъп до екрани - било то телефон, таблет или телевизор, са много и продължават и до днес.
Мненията са полярни, но
има универсален отговор на въпроса
за оптималното време, което детето може да прекара пред екрана. Връщате се към изпитаното старо правило: „Всичко е индивидуално“.
Вероятно сте забелязали, че някои деца полудяват и стават неконтролируеми след като десет минути са играли на таблета,, докато други могат да седят пред екрана два часа и да не си спомнят затова въобще.
Няма рецепта - ограниченията за престой пред екрана определя родителят и то индивидуално за всяко дете.
Но как да разберем, че детето вече е прекарало достатъчно време?
Ето съветите на Ашли Уърли за Moms.com. Те могат да ви помогнат да определите кога е време да отдалечите детето от джаджите и да насочите вниманието му към други занимания.
Превъзбуда
Когато децата прекарват твърде много време пред екрана, те се превъзбуждат. Това е първият знак, че е време да сложите край.
Ако видите, че детето не може да седи на едно място или не „откъсва“ очи от екрана, това е сигурен белег, че трябва да насочи вниманието си към нещо друго.
Раздразнителност
Ако детето е пристрастено към видеоигрите, това трябва да държи родителите нащрек. Щом то реагира бурно на неуспеха и много се разстройва, ако загуби играта, значи е време за почивка. Поканете го да се разходи, да направи нещо на вън, за да се отпусне.
Важно е родителите да разберат, че хлапето не е в състояние да свърже раздразнителността си с умората от играта и затова е важно те да проявят инициатива, веднага щом усетят този признак.
Зависимост
Хлапетата бързо се пристрастяват към екраните, затова е важно да хванете първите признаци. И да спрете това в най-ранните етапи.
Ако детето и не може да отиде никъде без телефон или таблет в ръка и започне да се идентифицира с някой герой, е време да сложите джаджата на рафта.
Ако то не може лесно да се раздели с телефона, реагира бурно, крещи и плаче - това доказва ясно, че има нужда от почивка.
Снимка: Guliver / iStock
Разговори
Ако забележите, че видеоигрите са всичко, за което детето говори в реалния живот (дори когато джаджите не са му под ръка), най-вероятно е време да прехвърлите интересите му към друго хоби - книги или пъзели.
Положителни емоции
Телефоните и таблетите носят радост и положителни емоции. Ако обаче забележите, че това е единственият източник на радост и начин да подобрите настроението на детето, към което то прибягва всеки ден, това вече е червен флаг.
Уверете се, че то знае други начини за превключване, отпускане и презареждане с положителни емоции, като например да играе с приятелите.
Електрониката има важна роля в ежедневието на много хора и следователно вие и вашите деца е малко вероятно да можете напълно да се откажете. Важно е обаче увлечението по джаджите да не се превърне в нещо повече и да не се отрази негативно на психологическото и емоционалното здраве на детето.
Мона Василева
През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари