Снимка: Shutterstock
Имаме нужда от четири прегръдки на ден, за да оцелеем. Осем прегръдки на ден са ни нужни, за да сме здрави. Имаме нужда от дванадесет прегръдки на ден за личностно израстване. Това препоръчва американският психотерапевт Вирджиния Сатир.
Има още 7 медицински причини, поради които трябва да започнете да изпълнявате тези препоръки и по отношение на вашето дете.
Ще се сближите. Най-очевидният ефект от прегръдките е психологическият. Гушкатето помага на децата и родителите да почувстват емоционална и психологическа връзка, както и взаимна подкрепа. Учените смятат, че хормонът на любовта и доверието -окситоцин, участва в тези ефекти. Прегръщайте също така своите близки, родители, роднини и добри приятели.
Ще освободите детето от стреса. През 1997 г. Учени, които наблюдавали лабораторни плъхове, стигнали до интересно заключение. Майките плъхове, които усърдно се грижели за малките си и ги облизвали, често отглеждали по-устойчиво на стрес потомство. Очевидно всеки вид тактилен контакт работи по подобен начин, включително прегръдките.
Способността да се справяте с нервни сътресения е важно умение за съвременния човек. Хроничният стрес увеличава риска от затлъстяване, хипертония, диабет, коронарна болест на сърцето, депресия и наркомания. Искате ли да защитите детето си? Просто го прегърърнете. Точно сега. Правете го редовно. Друго интересно наблюдение: дори галенето на бременни плъхове намалява реакцията на потомството към стрес. Така че ползата от прегръдките и нежните докосвания преди раждането на бебето също може да се счита за доказана.
Ще спрете изблиците му на гняв. Малките деца са капризни не заради "лошия си характер". Те просто не могат да контролират емоциите си. Те има нужда от помощ, опитват се да привлекат внимание. Има различни начини бързо и без излишни нерви да спрете истрийте на детето. Една от тях са прегръдките. Родителите трябва да останат спокойни, по всякакъв начин да покажат на детето, че го разбират и подкрепят. Това поведение е конструктивно и правилно.
Ще подпомогнете умственото развитие на детето. Обичайните подходи за развитие са „тактилна стимулация“, „фини двигателни умения“ и „развитие на когнитивните способности“. Докато хлепето играе с малки предмети, рецепторите на ръката изпращат сигнали до мозъка, което допринася за съзряването на нервната система и развитието на мисленето. Прегръдките дават същата стимулация на тактилните рецептори, плюс - положителни емоции.
Помагате на бебето да расте. Учените са забелязали, че деца, които растат без емоционален контакт с родителите си, са с по-малък ръст, тегло, обиколка на главата и гърдите. Задържането на растежа заради липса на грижи и внимание, се определя с термина - психосоциален нанизъм. Той възниква вероятно поради някои хормонални ефекти. Удивителното е, че такива деца растат по-бавно, дори ако се хранят много добре.
През 2003 г. учените избират 58 корейски деца, изоставени от майките веднага след раждането си, и произволно ги разделят на две групи. Децата от едната група се отглеждат както обикновено. С децата от втората група учените разговаряли допълнително, родовно им правили масаж. След 2 седмици тези обгрижвани деца вече наддали на тегло и ръстът им се увеличил. След 6 месеца резултатът бил още по-изразен. От гледна точка на тактилните усещания, масажът има същият ефект като прегръдките.
Намалява рискът от инфекции. Вероятно всеки знае, че близкият контакт с други хора допринася за разпространението на инфекции. Но обратният ефект – прегръщането като средство за профилактика – вече е нещо ново. През 2014 г. учени от университета Карнеги Мелън провеждат проучване, в което участват 404 души. Те били следени колко често влизат в конфликт с другите и се прегръщат и носи ли това риск от зараза с инфекции. Оказало се, че хората, които се прегръщат често и имат по-високо ниво на социална подкрепа, са по-добре защитени от заразяване. Дори и да се заразят, заболяването при тях протича по-леко. В училище натоварването е високо. Децата са под стрес. В сезона на грипа, ги прегръщайте по-често. Без значение каква оценка носи детето, започнете денят с прегръдки.
Прегръдките носят огромна полза! През 70-те години на миналия век смъртността сред недоносените бебета в Колумбия достига 70%. Бебетата умирали от инфекции и респираторни заболявания. Лекарите установили, че тези новородени, които са останали близо до майките си, се чувствали много по-добре. Така се ражда методът на кенгуруто. Същността му е, че детето трябва да е в близък конткат с мама (или татко) "кожа до кожа".
Проучванията показват, че методът на кенгуруто подобрява функционирането на дихателната и сърдечно-съдовата система на новороденото, помага за по-ефективен контрол на телесната температура. Такива бебета растат по-добре и наддават на тегло. Въпреки че първоначално методът беше предложен за недоносени бебета, редовният контакт кожа до кожа също е от полза за доносени бебета.