Кое поведение дразни особено силно околните
Майки на разходка в парка. Снимка|: Shutterstock
Всяка майка има свой стил на възпитание, свои нужди и навици. Добре е, ако успее да постигне баланс – да прави това, което смята за правилно. Но не бива да пренебрегва и околните.
Задачата ѝ не е лесна: да живее в хармония със себе си и с другите, когато носи отговорност не само за себе си, но и за поведението на детето си.
Добрите обноски помагат за това.
Едно време децата са били възпитавани строго, дори доста строго. Сега, като че ли се изпадна в другата крайност. На децата всичко е позволено, а лошото им поведение се оправдава с възрастта. „Дете е!“ - често чувате това обяснение, нали? Но, както казват древните мислители, „добродетелта е способност и желание да намериш средата между две крайности“.
Струва ви се, че като обяснявате действията и намеренията си, защитавате своите и семейните интереси. Всъщност вие просто се страхувате, че другите ще ви съдят. Търсенето на подкрепа и одобрение е естествено, но помислете, не можете да угодите на всички!
Да се опитвате да убедите свекърва си, че вашите родителски методи са правилни е уморително и в повечето случаи безуспешно. Оставете постоянните опити да угодите на другите и ще се освободите от тежко бреме. Усмихнете се и продължете напред.
Родителските чатове са отделна вселена, която всеки, чието дете ходи на детска градина и училище, трябва да открие сам. Но там често няма добри обноски и здрав разум. Спрете да коментирате!
Колкото по-малко информация и повече тишина има в групов чат, толкова по-продуктивна ще бъде кореспонденцията. Ако всички отговорят мигновено, ще настъпи хаос - както всъщност обикновено се случва.
Бъдете кратки и използвайте родителски чатове само ако е абсолютно необходимо. Вашето ниво на стрес веднага ще спадне.
В ресторант, на лекар или в супермаркет колко внимание обръщаме на другите? Ако детето ви говори с пълна уста и пръска вода от ноздрите си като гейзер, това не е забавно, грозно е.
Добрите обноски са въпрос на хармония. Затова има хора, които са ги превърнали в своя житейска философия.
Не става въпрос да отглеждате малък джентълмен или млада дама, а просто да давате добър пример.
Вашето дете трябва да разбере, че начинът на поведение, дори и на масата, е стилът, с който гледаме на света. Трябва да му внушим идеята, че уважението започва с това да забелязваме другите, да виждаме какво се случва около нас и да се опитваме да разберем нуждите на другите, а не само нашите собствени.
Това се отнася за децата, но също и за партньорите, приятелите и самите нас: разбирането, че нашата гледна точка е само една от многото, означава да признаем, че светът може и често има различно мнение.
Мълчанието и слушането са две умения, които трябва да се тренират. Преди да съдите, научете, попитайте и се опитайте да бъдете гъвкави, да не налагате своите убеждения на другите.
Всеки родител се гордее с успеха на детето си. Поради тази причина трябва да се замислим колко безполезно е да преувеличаваме достойнствата му.
Днес всеки вярва, че има специално, невероятно и преждевременно развито хлапе.
За всички останали списъкcът с изтъквани от нас добродетели прави недостатъците му още по-очевидни.
Истината е, че всички сме уникални, всички имаме своите таланти. Но рядко някой притежава такова красиво качество като скромността. И да, скромността също трябва да се възпитава.
По материали на Parents, Мона Василева
Студените ръце на новороденото могат да притеснят някои родители, но е нормално състояние.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари