Добре е да сте информирани за различните видове, които се предлагат на пазара
Снимка: Shutterstock
Алтернативи като соево и бадемово мляко са популярен заместител, но повечето не могат да се сравняват с кравето мляко, когато става въпрос за хранителната стойност, която получаваме от тях.
Въпреки че растителните млека са популярни в момента, много семейства ги избират пред обикновеното краве мляко, не заради някаква тенденция, а поради непоносимост или алергии към продукти от краве мляко. Други следват изцяло растително хранене, което не включва никакви храни от животински произход. Някои пък избират нещо по средата – винаги държат в хладилника си и краве мляко, и някаква алтернатива, в зависимост от предпочитанията на членовете на семейството.
Растителните млека без съмнение могат да бъдат част от здравословната диета на децата, но в Интернет можем да попаднем и на доста грешна информация за тях. Важно е да бъдем наистина добре запознати, за да можем да предоставим на растящите малчугани всичко, от което се нуждае тялото им.
Ето и няколко полезни факта за алтернативните млека!
Снимка: Shutterstock
1. Никога не трябва да се използват като заместител на адаптираното мляко
Млечните формули са специално разработени от специалисти според хранителните нужди на бебетата. Растителните млека не са безопасна алтернатива на този тип формули. Соевото мляко например, не може да бъде заместител на млечна формула на соева основа.
След като детето навърши една година, е безопасно и краве млякото, а алтернативите могат да бъдат част от хранителния му режим.
2. Нямат същата хранителна стойност като краве млякото
Алтернативните млека няма как на 100% да заместят нормалното мляко, когато става въпрос за хранителна стойност. Единственото, което се доближава с количеството си протеин, е соевото мляко с добавен калций. За разлика от растителните млека, краве млякото съдържа полезни съставки като протеин, калций, калий и витамин В12.
3. Домашно приготвените алтернативи не са добър източник на калций или витамин D
Въпреки че домашно приготвените растителни млека са лесни за приготвяне и са по-свежи от купените от магазина, не забравяйте, че тези, които се предлагат на пазара, са обогатени с калций и витамин D.
Така че, това, което ще приготвите у дома, няма да има същата хранителна стойност.
4. Повечето съдържат много ниски нива на протеин
Въпреки че понякога се твърди, че бадемовото мляко е добър източник на протеин, това съвсем не е вярно. То съдържа само 1 грам за порция, за разлика от краве млякото, което съдържа около 8 грама и соевото, което има 7 грама. Млеката от кокос, ориз и кашу също са бедни на протеин.
Освен ако не давате на детето соево или грахово мляко, не разчитайте на тези алтернативи като източник на достатъчно протеин и се уверете, че то го получава и от друг източник.
Снимка: Shutterstock
5. Важно е да разклатите опаковката преди прием
Когато става въпрос за млека с добавен калций, той може да се утаи на дъното на кутията. Така че за да получите тази важна за изграждането на костите съставка, разклатете добре преди консумация.
6. В някои видове има много добавена захар
Внимавайте с растителните млека с добавени вкусове. Да вземем за пример бадемовото мляко с вкус на ванилия. То може да съдържа 4 лъжици захар за една порция.
Когато купувате алтернативно мляко, винаги гледайте съставките и търсете опаковка, на която пише „неподсладено“ или „без добавена захар“.
7. Различните видове имат отличителни, единствени по рода си вкусове
Ако търсите растително мляко, което детето ви да хареса, има предостатъчно видове, от които да се избира, като всеки един от тях има различен вкус. Бадемовото и млякото от кашу имат леки нотки на ядки, а оризовото може да бъде сладникаво.
Експериментирайте, докато не намерите това, което ви харесва. И ако все пак нито един вид не ви харесва за директна консумация, винаги можете да го добавите към смутито си.
Данина Иванова по материали от Parents
Разнообразното хранене е тайната, ако искате да получите всички необходими витамини.
Снимка: Shutterstock
Проучванията показват, че вегетарианската диета може да помогне за намаляване на риска от редица заболявания.
Снимка: Shutterstock
По случай 50 години от създаването на Saf-instant, компанията-производител унифицира дизайна на всички съществуващи опаковки по света.
Снимка: Лесафр България
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари