Показателно е как се справяте с конфликти и как се държите във връзките си
Строга майка се кара на децата си. Снимка: Shutterstock
Психолозите казват: човек, който е бил възпитаван твърде сурово, си личи по поведението в зряла възраст. Когато общува, се вкючват в действие определени навици и несъзнателни рефлекси.
Ето кои са те:
Вършите нещо, а след това проверявате. И пак отново. По няколко пъти. Ако родителите ви са настоявали да проверявате всяка изпълнена задача 2-3 пъти, може би сте запазили този навик и в зряла възраст. Сега обаче това означава, че се подготвяте много прецизно дори за прости събития като среща с приятели. Винаги планирате предварително и обмисляте всички възможни сценарии за развитие на събитията.
Това може да бъде полезно, но ако винаги постъпвате така, вероятно това стоварва ненужен стрес.
Строги родители се карат на децата си. Снимка: Shutterstock
Тези, които са израснали с много строги родители, се извиняват дори за неща, за които не са виновни. В края на краищата в детството те постоянно са били обвинявани за нещо и най-често за липса на дисциплина. Затова за всичко се чувстват лично отговорни и виновни. Действат несъзнателно, „работи“ подкорието.
Израстването със строги родители обикновено означава да живееш по определени правила и строг график. В такова семейство всичко е регламентирано от времето за обяд до времето, когато може да отидат на разходка. Този тип възпитание елиминира навика за спонтанност и в зряла възраст. И тези хора не обичат внезапни промени или непланирани събития и гледат всячески да ги избегнат.
Било от шефа, който да ги похвали за качествената работа, или от партньора, дори и от приятелите. В същото време тези хора дават всичко от себе си, за да докажат стойността си.
Нуждата от постоянно одобрение на вашите собствени действия, е следствие от живот с наложени норми и правила. Но вашата стойност не се определя от похвалите на другите хора.
Строгите родители често изискват децата им да са първи – в училище, спорта, навсякъде ... Така детето развива чувство за перфекционизъм, което продължава и в зряла възраст.
Вече няма нужда да ви оказват натиск, вие сами се справяте успешно с това, поставяйки високи изисквания към себе си както в кариерата, така и в личния си живот. Това, разбира се, може да ви отведе до върха, но също така може да предизвика бърнаут и прекомерна тревожност.
Децата трябва да се виждат, но не и да се чуват - този принцип често се спазва от прекалено суровите родители.
В зряла възраст това води до затруднения в изразяването на емоциите и чувствата.
Може би се опитвате да не кажете нещо излишно или омаловажавате собствените си преживявания.
Хората, израснали в авторитарно семейство, често забравят за собствените си нужди, считайки ги за по-маловажни от тези на другите. Това е така вероятно, защото родителите са давали приоритет на дисциплината и успеха пред „глупави неща“ като психично здраве или любов към себе си.
Такива хора често имат чувството, че са егоисти, когато си купуват нова рокля или прекарват деня за собствено удоволствие. Но това не е егоистично, а важно.
И дори в ситуации, в които няма причина. Строгостта във възпитанието води до страх от провали и грешки. И това се запазва до здряла възраст.
Този човек постоянно обмисля всяка своя стъпка, но не е напълно сигурен, че е взел правилното решение.
Човек, който е възпитаван в отговорност, става отговорен. Но тази привидно положителна черта на характера в един момент започва да депресира - никой не харесва хора, които се опитват да контролират всичко.
Опитайте се да запомните, че никой не може да спаси света сам и, че е добре да поискате помощ.
По материали на Psychologies , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари