Спомнете си за детството и измислете стратегия
Уплашено момиченце. Снимка: Getty
Кошмарите са нещо обичайно. Всяко второ дете на възраст между 3 и 6 години има кошмари и това е част от нормалното развитие.
Въпреки това, като родител, най-вероятно искате да отървете детето си от тях.
Уплашено момиченце. Снимка: Getty
Няма точен отговор на въпроса какво причинява кошмарите, но експертите най-често ги свързват с тревогите и страховете на детето.
Може да се дължат на всичко от реалния живот (травма и стрес), въображение, опасни предмети (змии, паяци и др.) или нещо, което детето е гледало по телевизията или е прочело в книга.
Децата в предучилищна възраст и по-малките са склонни да се страхуват повече от въображаеми същества, като например чудовища та под леглото.
По-големите са склонни да имат "по-реалистични“ страхове, като например от крадци или хулигани.
Желанието да помогнете на детето си е напълно нормално и е по-добре да си направите план предварително. Доста трудно е да се събудите в два през нощта от детски плач и веднага да разберете какво трябва да се направи.
Ето няколко начина
Не трябва автоматично да казвате на детето, че „няма от какво да се страхува“ или, още по-лошо, да му се подигравате, дори ако неговият страх ви се струва напълно измислен.
Опитайте се да си спомните вашето детство. За хлапето всиките му страхове са реални. Затова се отнасяйте с уважение към него и към кошмарите, които има.
Изследванията показват, че внимателните родители, които съчувстват на емоциите на децата си, могат да им помогнат да намалят стреса, агресията и безпокойството.
Когато детето се опитва да се справи с кошмарите, е важно да потвърдите и приемете чувствата му. Напомнете му, че е в безопасност.
Уверете го, че сте наблизо и че това е било само лош сън.
Ако умът на детето си представя чудовища, то може да си представи и начин да се бори със същите тези чудовища. Например, ако има лош сън за извънземно, можете да го помолите да си представи супергерой, който знае как да се справи с това създание.
Когато хлапето осъзнае, че може да пренасочва мислите си от страшни към смешни нещо, ще му помогне да повярва, че може да се справи с кошмарите.
Уплашено от сенките момче. Снимка: Getty
Опитайте се да си спомните какво се случва, преди детето да заспи, за да прецените дали можете да разрешите проблема и да откриете какво предизвиква кошмарите.
Помислете дали сте гледали филм, или пък то е имало тежък ден в училище? Дали е играло достатъчно и прекарало ли е достатъчно време на открито?
Продължавайте да го наблюдавате. Може да откриете и да го насочите да не гледа определини анимационни филми или да не чете страшни книжки.
Ритуалите и спазнането им помагат на ума да се подготви за сън. Колкото човек е по-спокоен и отпуснат, толкова по-добро е качеството на съня.
Подходящи занимания преди сън са: четенето на приказки, гушкането и слушането на спокойна музика. Всико това трябва да го предразположи към сън.
Справянето с кошмарите често включва справяне със страха от тъмното. Опитайте се да направите тъмнината по-малко зловеща. Играйте на криеница или организирайте танцово парти със светещи пръчици.
Можете също така да залепите на тавана стикери със светещи в тъмното звезди, стига да не пречат на съня му.
Щастливо момиче се подготвя да спи заедно с мечето си. Снимка: Getty
Помогнете на детето си намери предмет, с който да спи всяка нощ, за да се чувства в безопасност.
Това може да е мека играчка, одеяло или нещо друго, което ще му помогне да се отпусне преди лягане. А това означава, че и вие можете да се отпуснете.
Ако детето ви все още има проблеми със заспиването, слабата нощна светлина ще го накара да се почувства по-сигурно. Основното е да я инсталирате така, че да не свети директно в очите.
Ако детето ви е достатъчно голямо, го научете на прости техники за релаксация. Например да брои до 10 и обратно или на дълбоко дишане.
Може да му покажете и заедно да провите някои упражнения.
Например, да лежи и да си прадставя, че е на пясъка, на красив плаж, където не е в опасност. Няма как да се страхува и да се отпусне едновременно - страхът смразява мускулите.
По материали на Baby-chik.com , Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари