Носът ви наистина може да се уголеми по време на бременност

Ето какво още трябва да знаете по темата

14 Юни 2023 г.
Носът ви наистина може да се уголеми по време на бременност

Бременна. Снимка: Shutterstock

Съществува един необичаен симптом на бременността, за който може би не се говори толкова много, колкото за други, но потребителите от женски пол в платформата TikTok определено обръщат внимание на него.

Това е „носът на бременността“. Те по-скоро се забавляват с него, защото когато си бременна и преживяваш куп телесни промени и бушуващи хормони, имаш нужда и от малко позитивизъм.

„Искате ли да поговорим за „носа на бременността“? Става все по-зле“, предупреждава една майка, която се подвизава като @kalyn.hill в TikTok. От снимките преди и след бременността се забелязва, че с времето носът ѝ наистина се е уголемил.

В коментарите под нейните постове дамите питат това наистина ли е възможно. Оказва се, че това е реален проблем. Ето защо се уголемява носът на бременните и кога може да е притеснително.

Какви са причините?

Носът ви е наред, независимо от това колко голям или малък е и дали сте бременна или не. Но някои хора може да са объркани относно този потенциален симптом. Въпреки че „носът на бременността“ не e  медицински термин, носовете на много жени изглеждат по-големи към края на бременността, а също така могат да изпитват по-често отичане на носа, отколкото преди да забременеят.

Тези промени в носа се дължат на хормонално обусловеното увеличаване на обема на циркулиращата кръв на хората по време на бременността“, обяснява неонатологът д-р Джесика Мадън.

По принцип по-голямата част от увеличения обем на кръвта е предназначена за поддържане на растящия плод и матката, но по време на бременността всички части на тялото получават увеличен кръвен поток.

Освен това /ременните могат да страдат и от възпаление на носните кухини, наречено ринит. Състоянието, което причинява кихане, задръстване и хрема, е доста често срещано. Имайте, предвид, че увеличаването на притока на кръв по време на бременността понякога може да доведе до кървене от носа, което обикновено е безобидно. Но не е изключено носът да се подуе и ако по време на раждането ви се вливат течности.

Кога ситуацията е притеснителна?

Въпреки че растящият нос по време на бременност често не е причина за безпокойство, понякога той може да е признак за нещо по-сериозно, като например прееклампсията. „Прееклампсията, състояние на бременността, което причинява оток, също може да допринесе за това някои носове да изглеждат по-големи“, казва д-р Мадън.

Според специалисти това състояние, което обикновено се проявява след 20-ата седмица, може да причини високо кръвно налягане, главоболие, проблеми със зрението и подуване на ръцете и лицето. Това може да доведе до преждевременно раждане и ниско тегло на бебето. Тежката прееклампсия в някои случаи причинява дори гърчове и може да доведе до инсулт.

Поради тази причина не забравяйте да се консултирате с лекаря си, ако сте обезпокоени или изпитвате някой от тези симптоми.

Носът смалява ли се след бременността?

Въпреки че някои потребители в TikTok казват, че носовете им никога не са изглеждали по същия начин, д-р Мадън твърди че промените трябва да са временни. А и нека бъдем честни, много неща свързани с тялото след раждане не се променят.

В повечето случаи носът се смалява около шест седмици след раждането. Но точното време е строго индивидуално и зависи от човека. Въпреки това не се притеснявайте, все пак появата на дете е нещо прекрасно. То ще ви заобича такава каквато сте, а това е най-важното.

Елена Николова по материали от Parents

Още от

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Ниска кръвна захар при кърмачета

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Хремата е изключително често срещана при малки деца.

Снимка: pexels

Помощ! Носът на детето отново тече

Тъжна жена. Снимка: Getty

Мамо, плачи

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене