Природата е определила точно този период, но защо
Мъж и жена се радват, че ще имат бебе. Снимка Getty
Продължителността на бременността зависи преди всичко от размера на животното, обясняват спецеалисти. Дребните животни имат кратък период на бременност и като правило раждат много на брой малки.
При хората нещата са различни.
Защо жените носят бебе точно девет месеца, разказва д-р Юлия Янчевска, акушер-гинеколог.
Бременността при опосумите продължава 12-13 дни, при мишките - 20-25 дни, а в едно котило може да има до 8-12 малки.
В природата това обяснява високия процент на възпроизводство (една мишка може да ражда на всеки 28 дни) и много на брой малки .
Популацията обаче оцелява във голяма степен при естествения подбор - броят на новородените рязко намалява при липса на храна, в зависимост от сезона.
Малките мишлета се отделят от майките си след 21 дни и още на два месеца могат сами да раждат.
По-големите животни носят малките си по-дълго. Например кравите – 285 дни, кобилите – 340 дни, слонът – около две години. Те раждат, като правило, едно, по-рядко две малки и отделят много повече време и внимание на храненето и отглеждането им.
Потомството се отделя от майката по-късно и не е готово за самостоятелен живот и раждане на собствени деца. Слоновете например стават полово зрели едва на 8-12 години.
Най-близките до човека примати имат приблизително еднаква продължителност на бременността: горилите - 250-270 дни, орангутаните - 275 дни.
Дребните видове маймуни имат по-кратка бременност и по-многобройно потомство.
Бременна на преглед с ултризвук. Снимка: Getty
Еволюцията следва пътя на раждането на бебе с все по-организирана централна нервна система, наличието на сложен, развит мозък, чието вътрематочно формиране изисква значително време.
Раждането на едро бебе с голяма глава е травматично за майката, а бременността е метаболитно много натовараващ и стресиращ процес за нейния организъм. Следователно, като правило, жената има едно дете, много по-рядко - няколко.
Веднъж родено, бебето зависи от майка си дълго време и не е в състояние да оцелее само. Неговата централна нервна система продължава да съзрява и да се усъвършенства.
Постепенно се формира речта, мисленето и различни умения. Новороденото няма скоро да стане полово зряло. Отглеждането на потомство отнема на родителите много време и усилия.
Продължителността на човешката бременност е девет месеца или 266-280 дни. Допустимият диапазон е 37-42 седмици от първия ден на последната менструация до раждането.
Обичайно е да се изчислява гестационната възраст от този ден, а не от зачеването, тъй като не винаги е възможно да се установи точната дата на зачеването.
Освен това, колкото по-голям е броят на фетусите, толкова по-кратка е бременността.
И така, при близнаци раждането обикновено започва на 36-37 седмици, с тризнаци - на 33-35 седмици, ако бебетата са четири - на 31-33 седмици. Това се дължи както на изключителното преразтягане на матката, така и на изчерпването на резервите на майчиния организъм. В един момент той не може да поддържа достатъчно добро кръвообращение за плода, нито да осигури условия за по-нататъшното вътрематочно развитие.
Тялото на жената не е в състояние да функционира по-дълго при това ниво на метаболитен стрес и при такова претоварване на всички органи и системи.
Бременна разглежда снимките от видеозона на бебето си. Снимка: Getty
Съществува и теория, че ако бременността продължи по-дълго, плодът ще стане по-голям и естественото раждане би било невъзможно. Размерът и формата на женския таз са еволюционно формирани за изправено ходене и не могат да бъдат много по-големи.
Има и известна зависимост на продължителността на бременността от пола на плода: според статистиката бременността с мъжки плод продължава няколко дни по-дълго.
При жени, които са бременни за първи път бременността продължава малко по-дълго, отколкото при тези, които раждат за втори или трети път.
Съществува и наследствена предразположеност. Тя може да се повлияе и от възрастта на жената и от протичането на самата бременност.
Невъзможно е обаче предварително да се предвиди точно колко време ще продължи определена бременност. В самият процес на раждане, плодът излиза от матката, освобождавайки глюкокортикоидни хормони от надбъбречните жлези в кръвта, което води до появата на родилни болки.
Продължителност на бременността в животинския свят, включително и при хората, е еволюционно утвърдена. Тя отговаря на естествената целесъобразност.
Именно след този период на вътрематочно развитие плодът е напълно готов да съществува извън тялото на майката.
Именно през този период от време тялото на майката може да понесе такова тежко натоварване. Бебето е достигнало размер, който може да премине през естествения родов канал на жената.
Промяната на този период надолу или нагоре може да доведе до определени усложнения и следователно е нежелателно.
Затова усилията на акушер-гинеколозите са насочени към това да подпомагат жената да износи детето си до термина, определен от природата.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари