Какво представлява и как да се справите, ако детето ви изпадне в това състояние
Смяната на сезоните влияе на някои деца.
Снимка: Shutterstock
Често децата се вълнуват от смяната на сезоните през годината. Те се радват на цветните листа, свежия въздух и падащия сняг. Но някои от сякаш се борят просто да преживеят деня. Вместо да се радват на промяната, тези деца изглеждат раздразнителни, депресирани и уморени.
Това лошо настроение и липса на енергия могат да бъдат резултат от вид депресия, известна като сезонно афективно разстройство или SAD. Ако настроението на детето ви се променя всеки път, когато сезоните се сменя, особено между есента и зимата и зимата и пролетта, може да се запитате дали то не се е сблъскало точно с тази диагноза.
Четете по-надолу, за да разберете повече за сезонното афективно разстройство, неговите симптоми и диагностициране.
Това разстройство е и вид депресия.
Снимка: Shutterstock
Сезонното афективно разстройство (SAD) е вид депресия, която по-често се проявява през есенните и зимните месеци. Специалисти обаче смятат, че съществува малък брой хора, които страдат от SAD през пролетта и лятото.
Не е изяснено какво точно причинява SAD, но според д-р Мери Фристад, клиничен детски психолог, има три основни теории за причините за появата му. Например в по-облачните дни в организма може да има твърде много мелатонин, така че децата да спят повече или да се опитват да се заредят с енергия, като ядат повече. Съществува и идеята, че циркадният ритъм на организма е десинхронизиран, както и че хората със SAD имат по-малко серотонин.
Д-р Фристад казва още, че „около 3% от децата страдат от сезонно афективно разстройство, като диапазонът варира от 1,5% до 5,5%.“
Когато става въпрос за разпознаване на SAD при дете, симптомите са сходни с тези на други видове депресия. Разликата е, чесъстоянието се проявява през определен сезон от годината и отшумява при смяната му. Освен това всяко дете е различно и при някои деца не е задължително да се проявят всички симптоми, които са:
Важно да се отбележи, че при децата раздразнителността или депресията не винаги изглеждат по същия начин, както при възрастните. Например едно дете, което е раздразнено, може да изпадне в пристъп на гняв, докато възрастният би бил просто намръщен.
Обърнете внимание на настроенията на малчугана и на това кое е нормално за него и кое не. Когато детето ви не се държи като себе си, тогава е време да се консултирате с медицинско лице.
Най-често SAD се развива в началото на 20-те години, но се среща и при по-големите деца и тийнейджъри.
Децата с фамилна обремененост от сезонно афективно разстройство или тези, които живеят там, където светлата част на деня през зимата е по-кратка или дните са по-облачни, са по-застрашени от развитието му. Географското разположение е от особено значение.
Когато става въпрос за диагностициране на SAD, специалисти често започват с изключване на медицински проблеми, които могат да причинят същите симптоми. Например, умората или отпадналостта може да са признак на заболявания като хипотиреоидизъм, хипогликемия или мононуклеоза.
Специалистите първо ще се уверят, че нещата, които детето ви преживява, не са свързани с нещо друго в живота му, например спор с приятел или липса на интерес към училището. Ако то се чувства по-добре през уикендите, а депресивните състояния са през седмицата, тогова вероятно съществува проблем в училищната среда. Но ако настроението му е постоянно лошо, независимо от деня на седмицата и са изключени други медицински състояния, това може да е сезонно афективно разстройство. В крайна сметка повечето специалисти търсят следните неща, преди да диагностицират дете със SAD - наличие на два сезонни епизода на депресия през последните две години и много повече сезонни епизоди, отколкото несезонни епизоди през живота му.
След като детето бъде диагностицирано със сезонно афективно разстройство, лекарите могат да препоръчат редица различни лечения. Първото от тях е светлинна терапия или фототерапия. Това лечение включва специална светлина, която симулира дневна. Лицето седи пред светлината в продължение на 30 минути или повече сутрин, а понякога и следобед. Понякога симптомите могат да се подобрят в рамките на няколко дни до няколко седмици, в зависимост от тежестта им.
При някои деца е нужда от когнитивно-поведенческа терапия. Този вид лечение се фокусира както върху преодоляването на негативните мисли и чувства, често свързани с депресията, така и върху промяната на поведението. Така че, ако детето ви казва, че няма какво да прави, специалистът може да оспори това убеждение и да му помогне да състави списък с неща, които може да прави през по-облачните дни.
В по-редките случаи, когато тези терапии не дават резултат, SAD се лекува с антидепресанти, за да се регулира балансът на серотонина и други невротрансмитери, които влияят на настроението на детето. Но трябва да сте наясно, че често когато децата приемат антидепресанти, може да има повишен риск от суицидни мисли и поведение. Необходимо е и редовно наблюдение от медицински специалист.
Излизайте по-често на дневна светлина с детето.
Снимка: Shutterstock
Ако детето ви е диагностицирано със сезонно афективно разстройство, е важно да го подкрепяте по време на лечението. Ето някои стратегии, които можете да опитате, за да облекчите симптомите му.
Наличието на постоянен график може да допринесе за стабилността в живота на детето ви. Затова се опитайте да установите редовни часове за хранене и лягане. Също така трябва да се стремите да се придържате към този режим - в рамките на разумното - дори през почивните дни. Това позволява на ума и тялото на детето ви да знаят какво да очакват и може да създаде усещане за спокойствие, тъй като знае какво ще се случи след това. Но все пак не забравяйте да разнообразявате от време на време, за да не отегчите прекалено много детето си.
Тъй като SAD се влияе в голяма степен от слънчевата светлина и нейната липса, е важно да се уверите, че детето ви излиза навън всеки ден. Дори да е само една бърза разходка с кучето или пак среща с другарчета в парка важно е децата да бъдат навън през светлата част на деня.
Когато става въпрос за справяне със сезонното афективно разстройство, е важно да помогнете на детето си да развие здравословни навици, като например да се храни пълноценно, да прави достатъчно физически упражнения и да има пълноценен сън.
Докато детето се храни е най-добре то да стои седнало на маса и да не се разсейва с телевизори, смартфони и т.н. Експертите са на мнение, че вниманието по време на хранене трябва да е върху самия процес, тъй като така умът и тялото ще бъдат балансирани. Освен това децата трябва да се научат отрано да дъвчат правилно.
Почивката и активността също са много важни. Ако детето ви седи по цял ден в училище и не се движи по никакъв начин, тогава нощната почивка няма да е здравословна, защото му липсвало физическа активност през деня.
Трансценденталната медитация е начин да се позволи на ума да се изчисти от повърхностното мислене. Тя позволява на ума и мозъка да мислят по по-съгласуван и синхронизиран начин, а в същото време тялото намира почивката, от която се нуждае
Дори деца на 5-годишна възраст могат да практикуват тази техника, докато се разхождат с отворени очи. Това е дълбоко преживяване и дава прекрасни резултати при много психологични детски състояния.
Елена Николова по материали от Verywellfamily
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари