Да помогнем на децата да учат

5 успешни стратегии да направим това приятно и резултатно

17 Септември 2024 г.
Да помогнем на децата да учат

Има начини да накарате детето да заобича ученето.

Снимка: Shutterstock

Подобно на всички основни промени в живота на човешкото същество, подходът към обучението може да изплаши и дестабилизира спокойствието на по-малките ученици. Има ли начин да им помогнем, така че ученето да им носи очаквания добър резултат и в същото време да бъде приятно?

Мотивацията и отношението на родителите към успеха на децата е от основно значение. Но тяхната роля е не само да стимулират и помагат при написването на домашните, а и да създадат благоприятен климат, така че малчуганът да може да работи на спокойствие.

Освен всичко това, има и 5 проверени стратегии, които доказано работят и ще направят ученето много по-лесно, а и резултатно.

Стимулирайте децата да бъдат любознателни.

Снимка: Shutterstock

1. Насърчавайте и мотивирайте децата постоянно

Това е чудесен начин да им помогнете да учат с удоволствие. Когато ги хвалите за напредъка и добрите оценки, вие всъщност признавате усилията, които те полагат, за да постигнат това. И децата се чувстват удовлетворени.

Добре е от време на време да ги награждавате, което още повече ще засили задоволството от постигнатото. Но не прекалявайте с подаръците. Те всъщност могат да бъдат не само предметни, а и нещо, което децата силно желаят – да отидат на цирк например. Това стимулира не само тяхната мотивация, а и самочувствието им. След като детето започне да учи редовно и постига очакваните високи резултати, леко намалете наградите и ги използвайте по-пестеливо, но не ги спирайте.

Забравете критиките от типа: „Да, този път се справи, но можеш много повече“. Те не са градивни и не подтикват към стремеж за постигане на по-високи резултати. Когато му се каже, че може повече, детето обикновено се справя по-зле и приема това като сериозно поражение. Не бива и да го сравнявате с останалите, защото и това е демотивиращо. Съсредоточете се върху това, което умее вашето дете и не гледайте останалите.

И се интересувайте повече от нещата, които го вълнуват. Когато ви разказва за своите приятели и интереси, то реално се гордее с тях, а това повишава и самочувствието му.

Никога не забравяйте, че децата имат нужда да бъдат ценени, обичани и подкрепяни от своите родители. Не ги моделирайте и не опитвайте да ги направите перфектни. Те също имат своите слаби и силни страни, точно като възрастните.

2. Интересувайте се от училището на детето

Не чакайте то да получи забележка или поредица от слаби оценки, за да говорите с неговите учители. Интересувайте се от представянето му, от евентуалните му затруднения или неочаквани таланти. Разбира се, без да ставате досадни на учителите. Така показвате, че не ви е все едно, демонстрирате доверие към училището и учителите, което пък ще се отрази на спокойствието на детето.

А ако не сте съгласни с нещо или не сте доволни от училището, отстранете проблема навреме, без да чакате нещата да се влошат още повече. При необходимост, сменете училището. Важно е обаче да има диалог между вас и учителите, защото невинаги представите ви за проблема са реални. След като се срещнете с учителите, говорете с детето, за да обсъдите установените положителни точки и подобренията, които могат да се направят – това ще го успокои.

И му задавайте всеки ден въпроси – не само за уроци и оценки, а и за приятелите, обстановката, дали нещо не му харесва или пък е възхитен от друго. Така ще добиете по-ясна представа за живота му в училище.

Обяснете на детето, че ученето не означава наизустяване.

Снимка: Shutterstock

3. Използвайте правилния метод на обучение

Много важно е детето да разбере, че ученето не се състои само в написването на домашните. Насърчавайте го да си води бележки, докато чете литературно произведение, да отделя важните моменти, да обобщава прочетеното със свои думи, да си прави план, който да му помага да преговори бързо най-важното.

Воденето на бележки е много полезно умение, което ще му върши работа и като възрастен. Обяснете му, че това не означава да записва дословно всяко изречение, а да изведе ключовите думи и правила. Това е и много добър метод за запаметяване с разбиране на материала, без да се зазубря.

4. Помагайте умерено за домашните

Тук положението е деликатно. Трябва да откриете точния баланс, за да се чувства детето спокойно и в същото време да не пречите на самостоятелността му. Ако то не разбира дадена задача, а вие сте наясно, обяснете му внимателно неяснотите. Но ако не сте специалист, посъветвайте детето да помоли учителя за помощ, за да не го объркате още повече.

Онова, което зависи от вас, е да осигурите спокойна и тиха обстановка, в която детето да учи у дома. За целта елиминирайте разсейващите елементи и забранете онези, които отвличат вниманието - като телевизията например.

Имайте предвид, че децата имат различна степен на концентрация. В гимназиален етап те спокойно могат да се съсредоточат 15-20 минути върху една дейност, без да отклонят своето внимание. При малките времето е по-кратко. Така че не насилвайте детето, ако в някакъв момент започне да рее поглед през прозореца. Дори е полезно да го карате да почива по-често. Така и мозъкът му ще бъде по-свеж, когато се върне върху задачите си.

Обърнете внимание как учи. Ако проявява признаци на разочарование, най-вероятно няма да успее да се справи успешно и да разбере материала. В такива моменти го накарайте да прекъсне за поне 5 минути, след което го насърчете да възобнови работата си. Също така не го принуждавайте да започва да пише домашните и да учи веднага след училище. Детето има нужда от малко повече време, за да си почине, да хапне, дори да поиграе. Едва след това ще бъде способно да се концентрира отново върху уроците.

Ако работите от дома си, уверете малчугана, че сте на разположение, когато се сблъска със затруднение. Но не го питайте през 10 минути дали има нужда от помощ, защото така повече пречите, отколкото помагате. Възможно е детето да среща трудности по някой предмет или материалът/учителят да са го разочаровали. В такъв случай прочетете урока заедно с него и опитайте да му го обясните с прости думи, така че да си изясни нещата, които не разбира.

5. Направете ученето забавно

Ученето не бива да бъде твърде тежко или скучно. Особено при по-малки деца. Затова опитайте да добавите щипка забавление. Ето няколко идеи, които може да използвате.

Направете си домашна викторина с въпроси и отговори и включете цялото семейство в нея. Въпросите и отговорите естествено, трябва да са по предметите, които детето не разбира или темите, които го затрудняват.

Измислете мелодия или стихче, които да му помогнат да запомни по-лесно материала - таблицата за умножение например.

Променете учебната среда - ако времето е хубаво, излезте в парка и там направете преговор на урока по Човекът и природата, Биология или География. А ако нещо не разбирате, когато се приберете, потърсете заедно отговора в интернет.

Може да си организирате и игра с топка - хвърлете я и задайте въпрос, а детето бързо трябва да ви я върне с правилния отговор.

И на финала - позволете му да учи с приятел. Това е доста стимулиращо и интригуващо. Все пак дискретно проследете дали учат, а не играят.

Деси Тодорова по материали от Scuola.net

Да поговорим

Как да направите ученето интересно и забавно

Образование

10 неща, които подобряват ученето в училище

Още от Образование

Бъдете особено деликатни, когато общувате с детето.

Снимка: Shutterstock

3 изречения, които не трябва да казвате на детето, когато то не желае да учи или не полага достатъчно усилия

Момче разглежда модел на атом. Снимка: Getty

Как да разберете, че детето ви е специално: 7 сигурни знака

Момче поднася цветя. Снимка: Shutterstock

 

7 начина да възпитате джентълмен

Снимка: Guliver / iStock

На прага на детската градина

Снимка: Guliver / Getty

10 вкусни и забавни начина да научите азбуката с детето си

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

През есента има много и различни занимания, които да допаднат на малки и големи.

Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж и жена се карат. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 трика, с които ще избегнете семейните кавги

Понякога, за да не стигнете до конфликт, е достатъчно да предприемете няколко прости стъпки

Жена, която си почива. Снимка: Shutterstock

Здраве

3 прости начина да намалите нивото си на тревожност

Пробвайте, може да се справите и без лекарства

Жена пие уиски. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Алкохолът – лакмус за наближаващ климакс

Ако ви хваща от много малко, помислите

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка играе с децата си. Снимка: Shutterstock
 

Мнение на специалиста

Как да отгледаме усмихнато и щастливо дете

За да расте с чувство за вътрешна хармония, трябва да се придържате към тези правила

:Майка гооовори на дъщеря си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Защо е толкова важно да кажете „Не“

С какви фрази да го замените, съветва детски психолог (част 2)

Руни Мара и Хоакин Феникс. Снимка: Getty

 

Заедно

Хоакин Финикс провокира слухове за брак

Актьорите се сгодиха през 2019 г. и сега очакват второто си дете

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка, която мисли какво да свърши най-напред. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Когато времето не стига

Прости правила, които ще помогнат на мама да се справи с всичко

Майка се кара на сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Омразното „Не“

Детски психолог предлага 5 начина, по които да го кажете без назидание (част I)

Софи Търнър. Снимка Getty

Заедно

Софи Търнър с рядък коментар за самотното майчинство

Актрисата призна, че е голяма късметлийка да има около себе си хора, които й помагат за децата