Осем типа родители, които подлудяват учителите

Ще се учудите, че те далеч не се срещат толкова рядко, колкото си мислите

29 Юли 2023 г.
Осем типа родители, които подлудяват учителите

Майка разговаря с учителя на детето си. Снимка: Shutterstock

Когато детето не се справя в училище толкова добре, колкото семейството му би искало, учителите често са принудени да търпят оплаквания и забележки. Защото много родители просто не желаят да приемат лошите оценки на децата си или „погрешните“ според тях учебни планове. Те се пазарят, преговарят и оправдават. Следните осем типа родители изкарват учителите извън нерви. А вие от кой тип сте?

Пазарящите се за оценки

Наближава краят на учебната година? Тогава се пускат в ход пазарлъци от рода на: „Ама не може ли да й повишите оценката от 4 на 5? Това безкрайно ще мотивира дъщеря ни“. За тези родители, които безспорно са най-разпространеният тип, оценката е въпрос на договаряне и би било смешно да се преотстъпи на учителите! На тях и през ум не им минава, че навярно детето им просто не е учило достатъчно.

Любителите на публичност

Те присъстват на всяко училищно мероприятие, но фактически отсъстват. А общуването с тях изобщо е невъзможно. Те са заети главно да правят снимки и клипчета на любимия си наследник и след това да се перчат с тях във Фейсбук и други социални мрежи. Обикновено пропускат същинското събитие, защото през цялото време са вторачени в телефона или камерата си.

Родителите хеликоптер

Самостоятелност ли? За моето дете? Още от сега? Никога! Свръхгрижовните родители са изпълнени с добри намерения, но като постоянно бдят над детето си и се намесват във всичко, редовно вбесяват учителите. Всичко, което се случва в класната стая, трябва непременно да бъде обсъдено, а всяко учителско решение се подлага под съмнение и дълбок анализ.

Родителите турбо

„Синът ви е на 10 години и още няма нито една диплома? О-о, това не е добре… Моята дъщеря е пълна отличничка, свири на цигулка, тренира балет 4 пъти седмично, най-добрата е в курса по актьорско майсторство, а през ваканцията посещава занятия по грънчарство. Какво мисли тя ли? Нямам представа, никога не съм я питала.“ Такива родители планират бъдещето на наследниците си още от люлката. Свободно време ли? То е само за лузъри!

Защитниците на мързела

„Моето дете не е мързеливо. То просто има толкова разностранни интереси, че не му остава време за уроците. Прекалено натоварено е и изисквате много от него.“ Всичко е ясно. Такива родители правят лоша услуга на детето си, защото когато порасне, то ще внедри същия начин на мислене и в професионалния си живот.

Контролиращите родители

Подобно на родителите-хеликоптер те виждат навсякъде опасности, дебнещи отрочетата им.  Бъркат се във всичко, постоянно критикуват и се стремят да предпазят децата си от всичко. По-специално в училище  от: „неподходящи“ учебни съдържания, от свади в училищния двор, от нездравословната храна в стола. Накратко – от живота. Защото „нашият син е прекалено чувствителен“. Не, всъщност най-вероятно просто е изнервен.

Заплашващите с адвокат

Този тип родители се среща все по-често напоследък. Ако преди се карахме на детето, когато получи слаба оценка или се сбие в училище, днес учителят е виновен за всичко и веднага бива заплашван със съд. Учителите често слушат от родителите закани от рода на: „Тъй като не приемаме оценяването на сина ни, ще предприемем юридически действия“.

Работохолиците

Работохолиците се интересуват единствено от работата си. Учителите непрекъснато чуват от тях изречения като: „Родителска среща ли? Нали се проведе вече миналата година?“ Такива родители просто нямат време за глупости като родителски срещи, футболни мачове или печене на сладки за благотворителни базари. И не помага никакво усилие от страна на учителите.

Общото между всички тези типове родители е, че желаят най-доброто за децата си. Но че в този свой стремеж подлудяват всички наоколо и най-вече учителите, малко ги интересува. Бъдете честни: разпознавате ли себе си в някой от тези типове родители?

Обекти.бг

Още от Образование

Момче, което има затруднения в училище. Снимка: Getty

Разпознайте дислексията преди детето да тръгне на училище

Снимка: Getty

Какви проблеми срещат децата, които проговарят късно

Дете чете книжка. Снимка: Getty

 

Как да стимулираме детето да чете по-бързо и гладко

Родители и дете работят над домашното. Снимка: Guliver / iStock

Хвалете, помагайте, мотивирайте. Но не правете нещата вместо детето!

Водата помага и за концентрацията.

Снимка: Shutterstock

Предстои ви изпит? Пийте чаша вода

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене