Пет съвета от лекари
Илюстрация: Shutterstock
Възрастовите когнитивни изменения са неизбежни, но може да бъдат забавени, ако бъдат взети мерки, обезпечаващи доброто състояние на мозъка, пише medikforum.ru.
Специалисти дават няколко съвета за това как за дълго време да съхраните менталното си здраве. Според тях, това е лесно, стига да направите определени корекции в начина си на живот.
Съвет 1: Физическа активност. Научни изследвания показват, че физическите тренировки, които ускоряват сърцебиенето, способстват за формирането на нови неврони в мозъка. Колкото по-активно той произвежда неврони, толкова по-качествени са умствените способности. Преди всичко невронното производство е способствано от натоварвания за физическа издръжливост, но по принцип за здрава Централна нервна система е полезна на практика всяка физическа активност.
Съвет 2: Яжте плодове и зеленчуци с ярка на цвят кора. Плодовете с червена и виолетова украса – патладжани, цвекло, грозде, се отличават с високо съдържание на вещества антоцианини, благодарение на които се активизира кръвообращението и се насища мозъка с кислород.
Съвет 3: По-малко захар. Пристрастяването към захарта е способно да понижи качеството на възможността за мислене. Съгласно данни от изследване на американската клиника „Майо“, любовта към сладкото е вредна за интелекта в зряла възраст: през тези години у любителите на захар четири пъти по-интензивно се случват процесите на забавяне на паметта, намалява общия интелект и способността за ориентиране.
Съвет 4: Спете на тихо и тъмно. Недостигът на сън влияе върху състоянието на паметта. Изследователи отбелязват, че една безсънна нощ отнема на човек няколко точки от коефициента му на интелигентност. Нужно е да спите минимум по 7 часа на денонощие, като трябва да се освободите от излишни дразнители – източници на звук и светлина. Ако човек спи в обстановка, в която няма възможност за пълна тъмнина, то това повишава риска от възпаление и смърт на мозъчни клетки.
Съвет 5: Учете нови неща. Това е най-добрият начин дълго време да съхраните ясния си разсъдък. Например, една от терапиите при пациенти с Алцхаймер е да учат стихове наизуст, да четат на глас, да общуват – това не са неща, които лекуват, но помагат съществено да се забави прогресирането на болестта.
Един от най-достъпните и ефективни начини за трениране на мозъка е решаването на кръстословици и други подобни главоблъсканици. Това не повишава нивото на интелекта, но заставя мозъка да се труди активно.
Превод: Надя Горанова
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари