Първата зима на бебето: 8 начина да защитим новороденото от студеното време

Ето как да предпазим мъниците, когато климатичните условия са неблагоприятни

04 Февруари 2023 г.
Първата зима на бебето: 8 начина да защитим новороденото от студеното време

Снимка: Shutterstock

За родителите с бебе студените месеци могат да се превърнат в сериозно предизвикателство. За малките обаче е важно да излизат навън. Освен в случаите, когато температурите са опасно ниски.

Какви трябва да бъдат предпазните мерки в студеното време? Когато температурите паднат под 0 градуса, новородените бебета не трябва да прекарват дълго време навън, предупреждават специалистите. Дори и да е малко над 0 градуса, студеният вятър също може да бъде опасен. Новородените все още нямат умението сами да регулират телесната си температура. В тази възраст и този сезон педиатрите препоръчват излагането на ниски температури да бъде по няколко минути, докато детето свикне, а игрите в снега могат да почакат.

Бебетата измръзват по-лесно от възрастните хора и колкото са по-малки, толкова по-трудно се справят със студа. Новородените не притежават способността да повишават телесната си температура чрез треперене и все още нямат телесни мазнини, които биха им помогнали за запазване на топлината.

Как да направим излизането навън максимално безопасно в такъв случай? Ето осем изпитани начина, чрез които можем да предпазим най-малките от студа през зимата!

Снимка: Shutterstock

1. Обличайте бебето на слоеве

Всеки път, в който новороденото излиза навън, трябва да бъде добре облечено. Ако вие се чувствате комфортно само с яке, това означава, че бебето трябва да бъде облечено с яке или космонавт и покрито с одеяло. Обличането на слоеве позволява да го адаптираме по-лесно към околната среда. Най-долният може да бъде по-тънък и удобен - като ританки или боди. Отгоре могат да се сложат по-плътни панталон и блуза с дълъг ръкав. След което да се завърши с връхна дреха, шапка, ръкавици и топли ботушки, които да предпазят крайниците. Изберете дишащи материи и удобни за обличане и събличане, за да може лесно да сваляте или добавяте, според нуждите на детето.

2. Трябва ли да носи връхна дреха, когато е в колата

Въпреки ниските температури навън, важно е да не оставяме бебето в бебешката кошница или столче за кола, докато е облечено с яке или космонавт. При евентуален инцидент, наличието на връхна дреха може да попречи на предпазните колани да защитят напълно детето. По-правилно е първо да закопчаете коланите и след това да облечете якето, ако има нужда от него. За да не е необходима връхната дреха, може предварително да загреете добре лекия автомобил.

3. Как да реагирате в по-мразовитото време

Ако температурите са под нулата или пък са малко над това, има силен вятър или вали, най-добре е детето да не излиза навън, освен за много кратки интервали – от дома до колата например, ако се налага да посетите педиатъра за рутинен преглед.

Ако времето не е прекалено мразовито, зимно яке, шапка, ръкавици и одеяло за количката, са напълно достатъчни. Но винаги проверявайте как се чувства малкото, колкото може по-често. Ако лицето му е зачервено, кожата - топла и то е неспокойно, най-вероятно започва да прегрява.

4. Гушнете бебето, за да го затоплите

Кенгуруто и слингът са чудесен начин да използвате топлината на тялото си, за да осигурите допълнителен комфорт на бебето в студеното време. В такъв случай, то не се нуждае от допълнителна дреха.

Важно е винаги да държите главичката и краката му добре покрити, защото точно от там изтича топлината. Винаги когато носите бебето, внимавайте да не натискате лицето в гърдите или дрехите ви, за да може да диша спокойно. Също така, внимавайте, когато вървите, за да не се подхлъзнете на заледената настилка, докато носите детето си.

Снимка: Shutterstock

5. Важни съвети, когато излизате с количката

Някои майки се престарават в увиването на бебето, когато излизат навин, което е грешка. Ако прекалявате със защитата от студа – като използвате одеяло, покривало за количката и дъждобран, всъщност спирате притока на въздух към бебето.

Голяма част колички имат специални дъждобрани, изработени конкретно за този модел, които позволяват нормална циркулация на въздуха. Алтернатива е да облечете детето с яке, шапка, ръкавици и топли ботуши, след което да го завиете с одеяло до гърдите. Това е напълно достатъчно.

Препоръчително е да вървите в посока срещу вятъра, стига това да е възможно.

6. Не дръжте прекалено топло вкъщи

Може би се притеснявате, че на бебето му е студено, но когато вкъщи е прекалено топло, това също може да бъде проблем. Отоплението у дома може да изсуши въздуха, което се отразява неблагоприятно и дехидратира деликатната кожа на бебетата.

През деня поддържайте температура около 20-22 градуса. Когато детето спи, може да я намалите до 18-20 градуса. Това е полезно не само за детската кожа, но и защото намалява риска от синдром на внезапната смърт при бебетата. Бебето може да спи в спален чувал, тъй като той ще го топли достатъчно.

7. Как да предотвратим изсушаването на кожата

Ниските температури, липсата на влага и циркулацията на един и същ въздух могат да допринесат за дехидратацията на кожата. Водата също може да изсуши кожата. Но така или иначе за бебетата не е полезно да се къпят всеки ден през зимата, което спестява този проблем.

Когато къпете малкото, използвайте топла, но не гореща вода, и не оставяйте бебето твърде дълго в коритото. Температурата на водата трябва да е не повече от 36-37 градуса, а времето в нея – максимум 10 минути (и дори по-малко, ако е новородено). Ако кожата на бебето е по-суха, намажете с хидратиращ крем или лосион, предназначен специално за тази възраст, тъй като не съдържа химикали и аромати. Нанасяйте винаги при необходимост. Ако кожата се зачерви или раздразни, консултирайте се със специалист.

8. Обръщайте внимание на предупредителните знаци

Трябва веднага да приберете бебето на топло, ако: започне да трепери; ръцете, стъпалата и лицето му се зачервят силно или пребледнеят; кожата му е студена при допир. Не трябва да разтривате с ръце измръзналата зона, защото това може да я увреди допълнително. Вместо това използвайте топла хавлиена кърпа, за да затоплите кожата постепенно, след което му облечете топли и сухи дрехи. Ако състоянието не се подобри до няколко минути, потърсете медицинска помощ.

Други знаци на измръзване са: летаргия, липса на реакции и посинели устни или лице. В тези случаи незабавно отидете на лекар!

Данина Иванова по материали от Parents

Да поговорим

Как да премахнете памперса през зимата

Здраве

Бременна през зимата

Здраве

Наистина ли е толкова важна шапката през зимата

Още от Здраве

Има начини да се справите с натрупаните килограми след раждането.

Снимка: Shutterstock

Можете ли безопасно да отслабнете по време на кърмене

Когато ни стане горещо, сензорите в тялото информират мозъка.

Снимка: Shutterstock

Какво се случва в тялото, когато се потим

Определено има неща, на които сега гледате с други очи.

Снимка: Shutterstock

7 неща, които бихте променили, ако сте отново бременна

Най-добре е лекарят да прецени точното количество на добавката.

Снимка: Shutterstock

Фолиевата киселина при опитите за забременяване

Майка търпеливо говори на детето си. Снимка: Getty

Човешкият говор зависи от 3 елемента

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

 

Хейли Джейд и Евън Макклинток. Снимка: Instagram

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Млад мъж целува корена на бременната си жена. Снимка: Getty

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

 

Хейли Джейд и Евън Макклинток. Снимка: Instagram

Заедно

Дъщерята на Еминем стяга сватба

Хейли Джейд публикува видео, на което приготвя куфара за моминското парти

Млад мъж целува корена на бременната си жена. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

Кой избира име на детето

Как да решим вечния спор, със съвет на психолог, свещеник и екстрасенс

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Методът Монтесори разглежда грешките като необходима стъпка за развитието на децата.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо е важно да позволявате на детето да греши

Ето каква е гледната точка на метода Монтесори

Момче, което има затруднения в училище. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Разпознайте дислексията преди детето да тръгне на училище

Обикновено набеждават малчугана, че е мързелив и разсеян

Има начини да се справите с натрупаните килограми след раждането.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Можете ли безопасно да отслабнете по време на кърмене

Вижте кои са най-добрите стратегии за намаляване на теглото