Лишаването от сън има много негативни последици, но може да се компенсира в известна степен с кратка дрямка
Снимка: Shutterstock
Трима на всеки десет възрастни посочват, че спят средно по шест часа или по-малко.
Но една 30-минутна дрямка е достатъчна, за да навакса хормоналните проблеми, причинени от липсата на сън, установява изследване.
Дрямката намалява стресовата реакция на организма спрямо липсата на сън, нормализира кръвното налягане и снижава пулса.
Снимка: Shutterstock
При положение, че трима на всеки десет възрастни посочват, че спят по шест часа или по-малко средно на денонощие, може да се каже, че липсата на достатъчно сън е разпространен проблем със сериозни последици за здравето.
Хората, които спят твърде малко, са изложени на по-висок риск от хипертония, депресия, затлъстяване и диабет.
Изследването е проведено в лабораторни условия, където фактори като количеството сън, храненето и осветлението са контролирани.
В един от експериментите сънят на участниците е бил ограничен до само два часа.
Учените установили, че равнищата на норепинефрин, хормон и невротрансмитер, свързан с реакцията на организма към стрес, са били 2,5 пъти по-високи.
От друга страна равнищата на интерлевкин-6, протеин с антивирусни свойства, спаднали значително след дългото лишаване от сън.
И двете обаче се връщат към нормата само след 30-минутна дрямка.
Снимка: Shutterstock
„Дрямката е начин да се противодейства на вредните последствия от лишаването от сън, като помага за възстановяването на имунната и невроендокринната система“, пише авторът на изследването, д-р Брис Фаро.
Според него резултатите могат да помогнат за разработването на стратегии за справяне с хроничното недоспиване, например при работещите на смени и през нощта.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари