И как да се ориентираме колко ядем без това
Снимка: Shutterstock
За да отслабнем, трябва да приемаме по-малко калории, отколкото изразходваме. Това твърдение е станало аксиома в сайтовете и публикациите за отслабване. Но често фанатичното смятане не води до резултати. Защо става така?
Какво е килокалория?
Това е единица мярка, която отразява количеството енергия или топлина, необходими за загряването на един литър вода. Днес калорията, като единица мярка, се употребява основно в контекста на енергийната стойност на продуктите. С други думи, килокалорията е количеството енергия, което получава организма по време на приема на храна. След това тя се изразходва от организма, за да обезпечи жизнените му дейности.
Ако количеството получена енергия (четете храна) е повече от колкото е нужно, организмът започва да се запасява с излишества и ние пълнеем.
Хранителните вещества съдържат различни количества килокалории. Така един грам въглехидрати = 4 ккал; един грам белтъчини = 4 ккал; един грам мазнини = 9 ккал. Именно за това много диети са основани на изключването на мазна храна от менюто и употребата на повече белтъчини. Идеята с пресмятането на калории не е толкова лоша, но съществуват редица условия, които трябва да се уточнят.
Вредно VS полезно
Продукти с еднаква калорийна стойност могат да нанесат различни ползи или вреди. Например да вземем орехи и хамбургер. Ако първото в дозирани количества е полезно за ядене, то второто винаги е вредно. В орехите се съдържат полиненаситени мастни киселини, белтъци и други полезни вещества, които утоляват за дълго време глада, дори и да хапнете малко количество от продукта. Хамбургерът напротив – съдържа трансмазнини, които са вредни за организма.
Специалисти от Университета Уейкфорест в Северна Каролина в продължение на пет години са давали на маймуни храни с трансмазнини. В порциона на животните е добавяна такава доза от тези вещества, която се съдържа в стандартния хамбургер. Обемът на мазнините в телата им се увеличил с една трета за пет години. При това, животните получавали необходими вещества и не излизали от рамките на стандартната калорийност на ден.
Смятането на калориите не отчита наличието в продуктите на трансмазнини, наситени мастни киселини, стабилизатори, консерванти, които е много важно да бъдат изключени, особено ако искате да впишете дневното си меню в рамките на заветните 1200 ккал.
Как да преценявате количеството храна
Съвременните диетолози все по-често съветват да се откажете от пресмятането на ккал и да следвате друга стратегия. Необходимо е да определите продуктите като полезни, вредни и неутрални, като изключвате тези, които не разбирате от какво са направени. В подобни случаи човек е длъжен да обръща внимание на състава на продуктите и съотношението на белтъчини, мазнини и въглехидрати.
При правилното хранене оптималното съотношение на белтъчини е в диапазона 10-35%, на мазнини – 20-35% и на въглехидрати – 40-65%.
Важно е също така да наблюдавате количеството храна, което приемате. И тук отново е по-добре да разделите продуктите на 3 групи: такива, които могат да се ядат на корем, други, които се хапват умерено, и трети, които по възможност е редно да се изключат.
Ако съблюдавате тези правила, отслабването ще ви отнеме много по-кратко време, а резултатът ще ви удиви. При грамотен подход с полезни продукти е много малка вероятността на сбъркате.
Текст: woman.rambler.ru, превод: Надя Горанова
Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари