Защо е необходимо съпругът да бъде включен във възпитанието и отглеждането на детето
Баща участва в готвенето. Снимка: Shutterstock
Докато детето е малко, много бащи не участват в отглеждането, позовавайки се на факта, че бебето се нуждае повече от майката, а работата на бащата е да печели пари. Но често навикът им да избягват грижите по детето остава за цял живот. Психологът Екатерина Тур обяснява защо това не е опция.
Все още е общоприето, че татко просто помага на мама да отглежда деца. Но всъщност той е пълноправен участник в този процес.
Баща с цеца на разходка. Снимка: Shutterstock
Трябва да се откажем от стереотипите, които отреждат на жените ролята на основния родител, който има някаква мистична връзка с децата. С този подход бащата остава на заден план, а това е грешка.
Хубаво е, когато мама и татко са двама капитани на един и същ отбор. Те действат в синхрон, по предварително споразумение. Такива родители имат набор от правила, които се опитват да следват. Така създават усещане за психоемоционална безопасност у детето.
Те създават и налагат вътешен кодекс, който всички спазват: уважение един към друг, послушание, справедливо разпределение на домакинските задължения, забрани, компромиси и добри традиции.
Съществува погрешно схващане, че домакинската работа е женска отговорност. И когато други членове на семейството поемат някои от тези отговорности, се приема, че те “помагат на мама”.
Оказва се, че цялото домакинство се крепи на жената, че тя е единственият човек, който трябва да поддържа къщата чиста, да готви храна и да пере....
Това е поредната грешка: Комфорт и ред в къщата се поддържа със съвместни усилия.
Ако всички разчитат само на майката, тя може просто да се изтощи и да изпадне в депресия. За това рядко се говори, но броят на подобни заболявания при жените надхвърля статистическите данни. И това не е просто ехо от съвременните идеи за родителството, а голям проблем. И за съжаление, това носи със себе си и други трагедии под формата на епизоди на домашно насилие и травматични детски преживявания.
Баща учи детето да кара колело. Снимка: Shutterstock
Струва си да се обърне внимание на хора от различни поколения, израснали в семейство с един родител. Веднага става очевидно как отсъствието на баща е повлияло на формирането на личността им. Вече като възрастни, те са принудени сами да запълнят тези празнини.
Бащата трябва да се занимава с децата не по-малко от майката, и да решава важните “мъжки въпроси” от възпитанието.
Материална подкрепа. Главата на семейството осигурява прехраната. Но това не е единствената задача и не отменя всички други отговорности към детето.
Защита и подкрепа. В хармоничното партньорство бащата играе важна роля. Той е отговорен за формирането на вътрешна опора у детето, за чувството за сигурност, неприкосновеност, неуязвимост както на детето, така и на цялото семейство.
Това е сериозна функция, но тя неизбежно страда, ако мъжът се смята само за “помощник”, а не за пълноправен родител.
Контакти с външния свят. Бащата трябва да помогне на детето да изгради взаимоотношенията с другите.
Какво е включва това? Общуване с връстници в детската градина и училище, защита от авторитарни възпитатели, учители и други възрастни.
Поставяне на лични граници. Мъжът се грижи детето му да има “гръбнак“ и устойчивост да се съпротивлява и да не се води от чуждо мнение. Защото, когато има дефицит на критично мислене, човек е склонен да вярва сляпо. И тук бащата помага на сина или дъщеря си да създаде здрава рамка от лични граници, които са необходими както през периода на растеж, така и в зряла възраст.
Контрол над емоциите. Мъжът учи детето да се контролира, тоест да може да изпитва гняв и други силни емоции, да ги разпознава и изразява. Той внушава у децата друго важно качество - самодостатъчност, което много често липсва на съвременната младеж.
Правилно развитие. С поведението си бащата предава ключови ценности на децата . Точно това е необходимо на един малък човек, за да порасне успешно и да остане в средата, която му помага да се развива по най-добрия възможен начин.
Ако имате деца, е важно да подходите съзнателно към въпросите, свързани с родителството, и да се опитате да промените начина си на мислене. Върху какво да се съсредоточите ?
1. Не си мислете, че детето ви не забелязва телефона, който често стои в ръцете ви. Хлапето, без значение от възрастта, се нуждае от контакт, внимание и участие на бащата в живота на семейството.
2. Не прехвърляйте отговорността за грижата за децата върху майката. Нека се освободи от непоносимото бреме на отговорността, поне за малко.
3. Няма нужда да мислим, че да си добър и загрижен баща е проява на слабост.
4. Образованието не трябва да бъде наказание или тежко задължение. Ако самите вие сте имали негативни преживявания в ранна възраст, е важно да предпазите децата си от това.
5. Не забравяйте, че семейството е жива система. Необходимо е да се грижим за неговия просперитет, работейки ежедневно за общото щастие.
6. Детето няма да помни колко пари сте внесли в къщата, но ще носи болката от това, че не сте играли заедно, че не сте ходили на походи в планината и не сте общували пълноценно. Децата са по-важни от кариерата.
7. Битовият алкохолизъм е скрит вирус, който уврежда не само вашето семейство, но и бъдещите поколения. Не си мислете, че никой не забелязва колко алкохол пиете.
8. Някои мъже смятат, че семейство няма особено нужда от него. Това не е така.
Той е половината от семейството.
Мона Василева
Тази двигателна активност може спокойно да практикувате, докато разхождате бебето в количката.
Снимка: Shutterstock
Качествените слънчеви очила и шапка са задължителни под силните слънчеви лъчи както за възрастните, така и за децата.
Снимка: Shutterstock
Някои храни помагат за поддържането на добрата форма по естествен и лесен начин, освен това носят много ползи за цялото семейство.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари