Как да преживеете „кризата на майчинството“, съветва психолог (част 2)
Майка и бебе. Снимка: Shutterstock
Появата на бебето слага нов епап в живота и преобръща всичко с краката на горе. Обичайният ритъм се променя – майката сякаш не принадлижи на себе си, а е изцяло подчинена на малкото същество, което често не спира да плаче и не я оставя и за час да поспи и да се отпусне. Тя вече не принадлежи на себе си.
В първата част на материала френската психоаналитичка Катрин Бергерет-Амселек описа тези метаморфози, определени от науката като “кризата на майчинството”. Тя даде няколко съвета как младата майка да оцелее и да премине през „кризата“, без особени щети. А първият й съвет беше да приеме, че тя не е единствената, която минава през такъв период.
Разумно е да не се натоварва с негативни мисли, да си даде време, за да се адаптира към новата си роля на майка и да се успокои.
Много съхранително е, също така да поддържа връзка със старите приятели, които да я разсмиват, разведряват и да я вадят от еднообразното ежедневие на млада майка.
Сега продължаваме със съветите за оцеляване.
Татко и майка се радват на бебето си. Снимка: Getty
Най-често забравяме за съпруга си - той просто не се вижда зад купчина пелени!
Трябва да осъзнаете, че той също усеща значителни промени в живота си. Дори да не ви се струва така, защото пак излиза да рита футбол в сряда, остава след работа за бира с приятели или не се лишава от футболен мач...
Разбира се, жената се измъчва от чувство за жестока несправедливост. Но трябва да признаем очевидното: никой мъж няма да се превърне в идеален баща ден след раждането.
Докажете своята търпимост, толерантност, дайте време на съпруга си да намери нови граници.
Не е нужно да чакате детето ви да навърши пълнолетие, за да си наемете детегледачка и да отидете някъде заедно, гукайки си както преди.
Дори да чувате този съвет за стотен път, той все пак остава актуален - романтичната почивка е важна и за двамата съпрузи.
Дори и нищо да не изглежда толкова изкушаващо, колкото да слушате бърборенето на вашето ангелче, си спомнете колко много интересни неща се правила преди. Сеге нямате време? Лошо извинение.
„Всяка бъдеща майка трябва да каже на глас, а още по-добре да запише (в присъствие на съпруга си) - онези любими дейности, които тя би искала да продължи да прави и след раждането. Посвещавайки им поне 2 вечери в месеца. Така тя ще преживее този труден период много по-добре“, съветва психологът Джаки Марсън.
Когато започвате нова работа, е малко вероятно да се самообвинявате, ако в началото правите грешки. Проявете същата снизходителност към себе си, когато правите първите си стъпки като майка: все пак това е съвсем нова „работа“, нормално е да бъдете преследвани от съмнения, а понякога и от провали.
Жените, особено тези, които раждат първото си дете след тридесет, искат да станат идеални майки. Те са чакали този момент толкова дълго, внимателно са се подготвяли за него: четене на книги, изучаване на сайтове в Интернет. Те са затрупани с информация - и в резултат на това предявяват прекомерни изисквания към себе си, а също и към детето.
Такива млади майки се притесняват дали ще успеят да изберат най-доброто за детето си, независимо дали става дума за количка или пелени.
Изтощително е! По-добре се отпуснете и се забавлявайте!
Млада майка си почива. Снимка: Getty
И не е нужно да искате всичко да е подредено и къщата да заблести (това никога няма да се случи).
„Грижата за детето отнема цялата ви енергия. Ако една млада майка не се грижи за себе си, ако нейните близки не се грижат за нея, тя много скоро може да се окаже на дъното на енергиен кладенец. И трудно ще се измъкне оттам”, предупреждава психологът.
За да противодействате на нервното и физическо изтощение, помислете кой е най-добрият начин да презаредите тялото си с енергия: дали това е масаж или акупунктура, хомеопатия, натуропатия - вие избирате. Но най-важното е никога да не се обвинявате, ако се грижите за себе си, а „детето страда в същото време“. То ще страда много повече, ако усети вашата умора, недоволство и раздразнение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари