Проверете дали и вие не ги следвате и помислете защо го правите
Баба и внуче. Снимка: Shutterstock
В 21 век е несериозно да лекувате детето със свинска мас и да вярвате в магичната сила на чесъна.
Събрахме най-популярните съвети от времето на баба и добавихве коментара на известния детски лекар и телевизионен водещ д-р Евгени Комаровски.
Майка чете приказка за лека нощ. Снимка: Shuttersock
Възможността да четем на ярка светлина се появява едва през 20 век, преди това всички са чели на слаба светлина и нищо лошо не се е случило със зрението им.
Когато четем на слаба светлина, очите ни се уморяват по-бързо, но зрителният стрес не влошава зрението.
Ако седите близо до телевизора, зрението също няма да се влоши. Разстоянието до екрана няма значение.
Дете яде супа. Снимка: Shutterstock
Супата, според възрастните, помага на храносмилането и като цяло е особено полезена за здравето. Същото като закуските. Кажете, кой не е чувал тази фраза в детството си?
Доктор Комаровски: Мнението „имате нужда от нещо горещо и течно веднъж на ден“ е доста популярно.
Ежедневната консумация на супи не е популярна в десетки страни по света. И няма никаква научно потвърждение за ползата от нея от медицинска гледна точка.
Дали ще давате на детето супа всеки ден или не, е въпрос на вкус и навици на вашето семейство.
Важна роля играят финансовите съображения и свободното време на майката - приготвянето на супа за три дни не е много трудно и не е особено скъпо.
Чесън. Снимка: Shutterstock
За лечебната сила на чесъна се носят митове. Особено в борбата с грип и настинки. И сега, когато заплахата от COVID-19 все още присъства. Най-ревностните привърженици на традиционната медицина правят амулети за деца със скилидки чесън.
Доктор Комаровски: Нито лук, нито чесън, нито амулети могат да отблъснат вирусите и да защитят вас и вашите деца. Чинията с нарязан лук в помещението не пречиства въздуха, не намаляват риска от инфекции, предавани по въздушен път и не пази от вируси. Силната миризма на лук само увеличава количеството на храчките, провокира кашлица и бронхоспазъм.
Младите майки вероятно не могат да повият новородено, както нашите баби умеят. Поколения наред с няколко ката пелени ръцете и краката на детето са били повиване стегнато. И всички от по-старото поколение вярваха, че в тази поза детето се развива правилно, топло му е и, най-важното, спи по-спокойно, защото не се „плаши“ от това, че маха с ръчички.
Доктор Комаровски: В самия процес на повиване няма нищо естествено: няма живо същество, което да повива собственото си бебе, ограничавайки двигателната му активност.
От тази гледна точка определено е по-физиологично използването на еднократни пелени в комбинация с камизолка и ританки. Въпреки това, като лекар, нямам нищо против използването на пелени, дори само защото пелената е в пъти по-евтина от бебешките жилетки и ританки, които не всяко семейство може да си позволи.
През първата година от живота косата на бебето, ако изобщо съществува, не е особено красива - косми с различна дължина и тънки, плешиви петна по тила.
Вероятно от страх, че такава прическа няма да се оправи за цял живот, възрастните предлагат главата на бебето да се обръсне още щом навърши една година.
Доктор Комаровски: Необходимо ли е да бръснем и подстригваме косата на детето, за да я заздравим, ако е тънка и рядка? Не е необходимо.
Ако косата е израснала неровномерно и е рядка, може да я постижем и да оформим прическа. Но това няма да я направи нито по-гъста, нито по-силна.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари