Заключения от Американската кардиологична асоциация
Снимка: Guliver / iStock
Бебетата, които са преждевременно родени, имат по-малки бъбреци и в зряла възраст са подложени на по-голям риск от хипертония, заради по-високо кръвно налягане, пише family.rambler.ru.
До тези изводи след изследвания стигнали изследователи от научния център на Монреал, Канада, на заседание на Съвета на Американската кардиологична асоциация.
Учените сравнили размера на бъбреците и кръвното налягане на 40 възрастни (средно на 23,6 г.), които са родени през 29-ата седмица от бременността и по-рано, и също толкова други хора (средно на 23,3 г.), които са се родили, когато им дошло времето.
При родените недоносени, бъбреците били значително по-малки, а нивото на систоличното и диастоличното кръвно налягане било във високи норми през целия ден.
По думите на автора на изследването, ръководителят на отдел неонатология на научния център на Монреал Анн Моник Нюи, въпреки че показателите и на двете групи се различават едва с 5 мм живачен стълб, това предизвиква риск от сърдечно-съдови заболявания.
Известно е, че кръвното налягане по-значително се увеличава с възрастта при хора, които имат по-високи нива и на младини, отколкото при тези с нормално кръвно в разцвета на силите си. Препоръката на учените е хората, които знаят, че са родени недоносени или чрез планирано секцио, да се подлагат регулярно на изследвания и да следят кръвното си налягане.
Надя Горанова
Храната по време на бременност влияе върху затлъстяването в ранна детска възраст
Снимка: Shutterstock
Различните възрасти имат своите особености, когато става дума за забременяване.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари