Замразяване на ембриони, генетична диагностика и по-ниски дози лекарства помагат при безплодие
Д-р Фатих Йогюч
Д-р Фатих Йогюч ще проведе безплатни консултации за пациенти, които се интересуват от инвитро оплождане, генетични изследвания и лечение на гинекологични проблеми на 23 и 24 март във Варна. Той ръководи екипа за инвитро и репродуктивно здраве в болница Acibadem International в Истанбул.
Една от всеки шест двойки по света се сблъсква с репродуктивни проблеми. По данни на Европейската общност за репродуктивно здраве и ембриология (ESHRE), 20-30% от случаите на безплодие се обясняват с физиологични причини при мъжете, 20-35% - с физиологичен проблем при жените, а в около 20-40% от случаите причината е и в двамата партньори.
За последните 40 години успеваемостта при инвитро оплождането се увеличи от 5-10% до над 50%, в зависимост от възрастта на майката и яйчниковия резерв. За това допринасят редица нововъведения в процедурата, която става все по-усъвършенствана и сигурна.
Така например, напоследък се прилагат по-ниски дози на лекарствата, използвани преди инвитро оплождане. По този начин се избягват неблагоприятните ефекти на свръхстимулацията на яйчниците и се подобряват здравето и комфортът на пациентките.
През последните години стана ясно също, че замразяването на бластоцисти на петия ден от развитието им, последвано от размразяване и трансфер на по-късен етап, носи същия шанс за забременяване като свежия трансфер. Нещо повече, в някои случаи замразяването на ембриони, наричано още криопрезервация, води до по-добри резултати. Например, възможно е повишеното ниво на някои хормони при бъдещата майка да окаже неблагоприятно въздействие и да намали шанса за бременност. При свръхстимулация е възможно да се появят подуване, асцит (събиране на течност в коремната кухина), намаляване отделянето на урина, проблеми с коагулацията. В такива случаи е препоръчително имплантирането на ембрионите да се извърши един или няколко месеца след стимулацията.
Генетичната диагностика е друго голямо преимущество на съвременната репродуктивна медицина. Преимплантационната генетична диагностика (PGD) и скринингови методи позволяват подбора на здрави ембриони, а това повишава вероятността за успешна бременност. Генетичната диагностика е особено препоръчителна, ако е налице фамилна обремененост с генетично заболяване както и при предходни неуспешно завършили бременности и при жени над 35-годишна възраст.
Усъвършенстваните лабораторни условия също допринасят за повече бебета. Всъщност добрата лаборатория е сред най-важните фактори за успеха на всяка репродуктивна процедура, наред с опита и уменията на всички специалисти, които участват в нея – лекари, ембриолози, биолози.
Желаещите да се възползват от безплатните консултации с д-р Фатих Йогюч на 23-24 март във Варна трябва да се запишат предварително на тел. 052 580 385. Двойки с репродуктивни проблеми, които нямат възможност да пътуват до Варна на посочените дати, могат да изпратят медицинските си документи за безплатна онлайн консултация.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари