Подсъзнателно държи околните на 66 см от корема си
Илюстрация: Shutterstock
Прието е да се смята, че по време на бременността жената губи способност да разсъждава рационално и трезво да преценява. Ново проучване доказа, че това въобще не отговаря на действителността.
Често обяснението за разсеяността на бъдещата майка се свързва с така наречената фаза на „бебешкия мозък“ , когато по различни причини бременната губи част от когнитивните си възможности. Някои учени свързват това с преместване на фокуса върху други задачи, недоспиване, трудно съсредоточаване.
Новото проучване доказа, че твърдението за „бебешкия мозък“ е невярно. Напротив.
В периода на очакване на бъдещото дете, жената мисли дори по-рационално, а съзнанието за всичко, което се случва около нея, е много по-изострено. Промените са продиктувани от необходимостта майката да е на ясно и бързо да се ориентира в опасностите, които могат да застрашат живота на бебето в утробата, установи екип изследователи от Anglia Ruskin University, цитиран от The Times.
През бременността жената изгражда така наречената „защитна бариера“ около корема си – нещо като допълнителна въздушна възглавница около себе си. Тя не позволява на непознати хора да я приближават, подсъзнателно ги държи на разстояние от 35 сантиметра от себе си, без дори да си дава сметка затова. Така инстинктивно осигурява най-добри условия за оцеляване и износване на бъдещото си дете.
И, ако защитната бариера в началото на бременността е само 35 сантиметра, то в последния триместър тя се разширява почти двойно. И „защитеното пространство“ около нея става 66 сантиметра. Ако някой наруши този периметър, мозъкът изпраща тревожни сигнали, а тялото ѝ е в готовност за действие.
Промените в организма принуждават мозъка ѝ да работи по-ефективно и да мисли рационално. Това доказват експериментите на учените. Подсъзнателната „защитна бариера“ , която жената изгражда, ѝ дава възможност да реагира по-адекватно на всяка възможна опасност, която възниква около нея.
„Бременността е свързана с огромни промени във всички органи, в това число и в мозъка“, подчертават учените.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари